Ana içeriğe atla

ayos

HİZMETİX’İN 10 YILLIK YOLCULUĞU

13.06.2017 - 10:51

‘Ekonomi ve İş Dünyası’ dergisi Hizmetix, 10. yılını kutluyor. 10. Yıl Özel Sayısıyla okuyucularına ‘merhaba’ diyen Hizmetix, geçmiş 10 yıllık zaman diliminde iş dünyasının ve hizmet sektörlerinin önde gelen temsilcilerini kapağına taşıdı. 10. Yıl Özel Sayımızda dergimize ‘Kapak Konuğu’ olan ünlü simalara yer veriyoruz. 10. yıla gelene kadar kapağımızda kimleri ağırlamadık ki? Rahmi Koç’tan Ferit Şahenk’e, Ahmet Nazif Zorlu’dan Güler Sabancı’ya kadar iş dünyasının pek çok önemli ismi dergimizde yer aldı. Hizmetix Dergisi, bundan sonra da iş dünyasının önde gelen isimlerini kapağında ağırlamaya devam edecek. 

Girişimci ruhun yeni nesil temsilcisi: Ali Sabancı
Düşünülmemiş işleri hayata geçirerek iş dünyasında ön planda yer almayı başaran Ali Sabancı daima niş işlerde yer almayı tercih ediyor. Sabancı’nın başarısındaki sırlarından birisi de bu özelliği. Başarılı bir girişimci olmak için çalışmanın önemini vurgulayan Sabancı bu özelliğin, kişinin genetiğinde ya da ailesinin mal varlığında bulunmadığını söylüyor. Anne ve babasını kendisinin seçme şansı bulunmadığını ancak zengin bir ailenin çocuğu olduğunu hatırlatan Sabancı, “Ailemi ben seçemedim. Ancak hayatımda yaptığım en iyi şey kayınpederimi seçmiş olmak. Fakat başarıyı bu özellikler sağlamıyor. Türkiye’de çok sayıda mal sahibi var ama girişimci değil. Mal sahibi olmadan, işini, görevini kendi malıymış gibi gören girişimciler en büyük servete sahip olan kişilerdir. Girişimcilik genetik bir şey değildir” dedi. İş hayatında girişimci kimliğiyle tanınan Ali Sabancı’nın başarı hikayesini sizler için hazırladık.

İş dünyasının öncüsü, Türkiye’nin süper kadını: Güler Sabancı
O Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birinin yönetim kurulu başkanı. Dünyanın en güçlü 30 kadınından biri olarak gösteriliyor. Aynı zamanda Türkiye’nin en köklü ailelerinden birinin üçüncü nesil üyesi. Güler Sabancı’dan bahsediyoruz. Türkiye’nin dört bir yanında, farklı sektörlerde çalışan Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı. Adı çok önemli bir marka haline gelen ‘Sabancı’nın en tepesindeki isim. İş dünyasına, ekonomiye, eğitime ve kültür sanata en fazla destek veren isimlerden biri aynı zamanda. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın iş dünyasındaki serüveni nasıl başladı, hayatına yön veren isimler kimlerdi? Güler Sabancı’nın bilinmeyen yönlerini sizler için araştırdık. Sabancı, “Benim için iş hayatı aslında bir av, avcılık gibidir. Oyununuza karar verirsiniz, donanımınızı hazırlarsınız, dışarı çıkarsınız ve avlanırsınız. Benim için iş hayatı budur” diyor.

70’lerde asistan olan Özdemir, bugün 20 bin kişiye istihdam sağlayan Limak’ı yönetiyor
Limak Holding’in temelleri 1970’li yıllara dayanıyor. Aynı üniversitede asistan olarak görev yapan ve daha sonra üniversite dışında iş yapma kararı alarak iş dünyasındaki yolculuklarına çıkan iki isim; Nihat Özdemir ve Sezai Bacaksız’ın kurduğu Limak, (Lider Makina) bugün Türkiye’nin en önemli müteahhitlik ve sanayi gruplarından biri konumunda yer alıyor. Nihat Özdemir’in Limak Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü grup inşaat, turizm, enerji, çimento, yatırım (havacılık) ve gıda gruplarını bünyesinde barındırıyor. Grup yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlıyor. Limak Holding, geçtiğimiz yılı 2 milyar doların üzerinde bir ciroyla kapatmıştı. Türkiye’nin başarılı şirketlerinden biri olarak Türkiye ekonomisine hem iş gücü hem de kaynak aktarımı olarak ciddi değerler katan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, aynı zamanda bir Fenerbahçe aşığı. 

Gıdayla başladı GYO ile  atağa kalktı
Aziz Torun’un iş hayatındaki serüveni Karaköy’deki küçük bir çay ocağıyla başlıyor...Baba Osman Torun’un 50 yıl önce küçük bir çay ocağıyla atıldığı ticaret hayatını gıda toptancılığı ve gayrimenkul işleriyle yürüten Mehmet ve Aziz Torun kardeşler, bugün 3.8 milyar TL’lik bir gayrimenkul portföyünü yönetiyor. Torunlar, son olarak geçtiğimiz Nisan ayında Paşabahçe’de Tekel’in arazisi için açılan ihaleyi kazanarak gündeme gelmişti. 2014’ün ikinci yarısına kadar çok önemli projeleri olduğunu söyleyen Torun, “Paşabahçe’deki eski Tekel arsasında geliştireceğimiz projeyle birlikte toplam 1.5 milyar liralık bir yatırım planımız var” şeklinde konuştu.

Demet Sabancı Çetindoğan: “Her şey Türkiye için”
Beklentilerimiz her iş alanındaki gibi başarılı olmak. Hem Türkiye ekonomisine hem halkımıza faydalı olmak ve istihdam sağlamak hedefimiz. Öncelikle her şey Türkiye için.

Başarılarla dolu bir hayat “Hüseyin Özdilek”
Havlu ve ev tekstili denildiğinde ilk akla gelen markalar arasında yer alan Özdilek’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, perakendeciliğin dışında yatırımını gerçekleştirdiği AVM’ler ile de dikkat çekiyor. Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek sıfırdan başladığı iş hayatını, kaliteli hizmet anlayışı ve iş disiplini sayesinde kazandığı başarıyı ve hayatında iz bırakan olayları Hizmetix’e anlattı.

Kimsenin düşünmediği sektörlerde yatırım yaparak fark yarattık
Türkiye’de medyadan enerjiye, havacılıktan, hizmet sektörüne kadar birçok dalda hizmet veren başarılı bir iş adamı, yanı sıra iyi bir sporcu ve bir Fenerbahçe sevdalısı Sadettin Saran… Yıllar önce kimsenin düşünmediği sektörlere girerek, ekibiyle birlikte yaptığı işe inanarak çalıştıklarını belirten Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, bu günlere gelmesinde etkili olan faktörler, gerçekleştirdiği çalışmalar ve yeni projeleri ile ilgili Hizmetix Dergisi’ne özel açıklamalarda bulundu.

“Müşterilerimize süreklilik ve güvenilirlik sunuyoruz”
Tüm Avrupa’da ana işi ve pazar lideri olduğu insan kaynakları yönetimi ve insan kaynakları çözümlerinde Türkiye’de önemli başarılara imza atan ve daha da ileri götürmek için vargücü ile uğraşan Trenkwalder, diğer yandan Stok Sayım Yönetimi alanında Türkiye pazarının lideri konumunda olup lojistik alanında piyasanın önde gelen firmaları ile çalışıyor.

Çalışmaktan, işimden zevk alıyorum
“Çalışmaktan, işimden zevk alıyorum. İşimi çok severek yapıyorum” diyen İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Bil Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Hangi sektörde olursanız olunuz, oluşturduğunuz fark kadar varsınız. Sıkça kullandığım ve altını kalın puntolarla çizdiğim bir sözdür bu. Herkesin yaptığını yapıyorsanız, sıradan biri olmayı kabul ettiniz demektir. Sıradan bir şeyler yapan insan da sıradanlıktan öteye gidemez” değerlendirmesini yapıyor.

‘‘Doğru olan şeyin peşinde olduğum sürece yılmam’’
“Doğru olan şeyin peşinde olduğum sürece yılmam. Yıldığınız zaman her şeyinizi kaybedersiniz. Başarının sırrı ‘önce ülkem’ demek, ülkenin durumunu kollamak, çok çalışmak, okumak, dünyayı, Türkiye’yi takip etmek sevmek ve öğrenmekten geçiyor” diyor Yılmaz Ulusoy... Babasının nasihatlerini kendine pusula edinerek, okumaktan ve çalışmaktan hiç vazgeçmeden denizcilik, enerji ve turizm sektörlerinin önemli işadamlarından birisi olan Yılmaz Ulusoy Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Ulusoy, keyifli bir sohbet eşliğinde ‘Yılmayan Adamın Öyküsü’nü okuyucularımızla paylaştı.

Şafak Sağlık Grubu CEO’su Pınar Bayramgürler: Başarının sırrı işimi sevmek ve özverili çalışmak
Şafak Sağlık Grubu CEO’su Pınar Bayramgürler, başarısının sırrının işini sevmek ve özverili çalışmak olduğunu söyleyerek, “Çalışma arkadaşlarımın tamamına da zaten aynı soruyu soruyorum. Yaptığın mesleği seviyor musun? Çalıştığın kurumu seviyor musun? Eğer bu iki sorunun cevabı evet değilse o zaman çalışanlarıma onları ne mutlu edecekse, o işi yapmalarını tavsiye ediyorum. Ben de aynı şekilde yaptığım işimi çok seviyorum. Bana hiçbir zaman yoğunmuşum, çok çalışıyormuşum gibi gelmiyor. Çalışma arkadaşlarıma ve insanlara yardım etmeyi çok seviyorum” dedi.

Rize Serbest Bölgesi’nde organik hububat entegre kuracağız
Riport ve Rizeport Lojistik olmak üzere iki şirketle faaliyetlerine devam eden Ri Şirketler Grubu, 2016’da limancılıkta 5 milyon Euro inovatif yatırımlar yaparak kapasitesini artırdı. Rizeport Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı K. Faysal Çillioğlu, krize rağmen yatırımlara devam ettiklerini vurgulayarak, “2016’da işlem kapasitesinde yüzde 20 büyüme sağladık. Ticarette teknolojik yatırımlar yapmazsanız olduğunuz yerde sayarsınız ve kaybedersiniz. Krizde Ar-Ge çalışmasıyla yatırım yapmak zorundayız. Rize Serbest Bölgesi’ne organik hububat entegre kurmak istiyoruz. Bu proje Rize lojistik bölgesi yatırımlarını hareketlendirip, atağa kaldıracak bir proje” şeklinde konuştu.

“Bu ödül sadece sadece Bursa Kebap Evi’ne değil, ülkemize ve Türk Mutfağı’na verilmiştir”
Bursa Kebap Evi, Bursa lezzetlerini 70 şubelik dev bir markaya dönüştürmesi ile adından sıkça söz ettiriyor . Son olarak, “üstün lezzet ödülü” ile de iskender restorancılığında yeni bir dönemi başlattı. Bu sayımızda, markanın bu başarısında en çok emeği geçen kişi olan Bursa Kebap Evi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cem Helvacı ile buluştuk.

Kadınların iş hayatında olduğu bir ailede büyüdüm
İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, “Kadınların iş hayatından uzak tutulmadığı aksine işin tam merkezinde yer aldığı bir ailede doğdum. Çalışmak, bir köşesinden işe katılmak hepimizin hayatının doğal bir parçasıydı. Böyle bir ortamda büyüyüp çalışmamayı düşünemezsiniz. Farkında olmadan iş dünyası içinde yetişiyorsunuz ve bakış açınız buna göre şekilleniyor. Zamanla, çalışarak, başararak, hatalar yaparak ama hep dedemden ve ailemizin diğer çalışan üyelerinden görerek öğrendim” diyor.

Cey Group krizde yatırıma odaklandı Lisanslı depoculuğa başlıyor
Cey Group Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, 2014’ten bu yana Türkiye’de yatırımların azaldığı bir ortamda, Ceynak olarak yatırımlara devam ettiklerini söyleyerek, “Bana göre en iyi yatırım kriz dönemlerinde yapılan yatırım. Ceynak olarak artık lisanslı depoculuğa başlıyoruz. İlk projenin ihalesini aldık. Türkiye’nin en büyük lisanslı depoculuğunu yapacağız” diyor.

dfg

Yukarı