Ana içeriğe atla

ayos

KADINLAR DAHA AKTİF CESUR VE KARARLI

07.03.2017 - 12:15

1K Kimya CEO’su Kimyager Sevginar Baştekin, “Kadınlar iş hayatında artık daha aktif, daha cesur ve daha kararlı. İstemek başarmanın yarısı derler. Günümüzde kadınlar artık ne istediğini çok iyi biliyor. Bu da iş hayatındaki başarılı kadınların sayısını artıracaktır diye düşünüyorum. Çünkü istiyoruz, yapmak için cesaret ediyoruz ve başarıyoruz” diyor.

Hedef kitlesi kadın olmasına rağmen erkeklerin egemen olduğu ev bakım ve temizlik sektörüne 200’den fazla formül kazandırdınız. Kadın girişimci olarak ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Bu zorlukları nasıl aştınız? 
Birincilikle kazandığım İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nden 1988 yılında  mezun oldum. Profesyonel iş hayatına özel sektörde biyokimya alanında başladım. Bu esnada diagnostik üretimi ile ilgili Almanya’da eğitim gördüm. 2000 yılında Ar-Ge’sini, tasarımlarını ve üretimini kendi yaptığım ürünlerle temizlik sektörüne adım attım. İş hayatında her alanda olduğu gibi bu sektörde de erkeklerin hakimiyeti var ne yazık ki.  1K Kimya’yı ve kendi formüle ettiğim ürünleri diğerlerinden farklı kılan şey de benim bir kadın olarak, özellikle kadınların sorunlarını iyi tanımam ve onlara bekledikleri çözümü sunmam. İş hayatında kadın olmak zorken, bir kadın girşimci olmak çok daha zor. Ancak, azimle, çok çalışarak ve kendinize inanarak bunları aşıyorsunuz. Ben de herşeye rağmen yola devam diyerek, başarıya odaklanarak hedefine ulaşmış kadın girişimcilerden biriyim. 

1K Kimya’yı kurarak ‘HighGenic’ markası ile geliştirdiğiniz yeni ürünle Akıllı Temizlik konusunda Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyorsunuz. Ürün ne gibi yenilikler getiriyor, sektöre neler kazandıracak?
HighGenic ile bayanların temizlik çilesine son verecek, daha az yorulmalarını ve kendilerine vakit ayırmalarını sağlayacak bir formül geliştirmek için çok uzun zamandır çalışıyorum. Çünkü evin temizliği ve düzeninden sorumlu bir bayan olarak hepimizin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum. Biz çalışan kadınlar hafta sonu dinlenmek isterken, sabahın erken saatlerinde temizlik görevi ile güne başlarız. Kendiniz için vakit kalsın istersiniz ama o vakti bir türlü yetiremezsiniz. Bir kadın olarak keyif alarak ve kolayca hemen bitirebileceğim temizliği hayal ettim hep. Kirleri, tozları, mikropları hayatımızdan temelli çıkaramayız belki ama istediğimiz zaman onları uzaklaştırmanın en yeni metotlarını keşfedebiliriz diye düşündüm.  Ve yıllardır üzerinde çalıştığım formülü sonunda buldum. Aslında keşfettiğim “akıllı temizlik” metoduydu. Akıllı temizlik yani kalıcı ve pratik temizlik. Bunun için de sadece gerektiğinde temizlik yapmak üzere kullanılacak çok amaçlı tek bir ürüne ihtiyaç vardı. HighGenic Slikonlu Temizleyici, kadınların kendine vakit ayırabilmesi için akıllı temizliği öğreten bir formül. 
Banyo/mutfak yüzeylerinden cam yüzeylere, çelik, metal, ankastre ürünlerden mobilyalara, kristal ve cam avizelerden araçlara varıncaya kadar çok birçok farklı alanda kullanılabilen Highgenic Silikonlu Temizleyici, uygulandığı tüm yüzeylerde uzun süreli temizlik ve maksimum koruma sağlıyor. Özellikle cam yüzeylerde, yağmur ve su damlalarının kaymasını sağlayarak su lekelerini önlüyor. Ayrıca antistatik özelliğiyle de yüzeylerden tozu itiyor ve tozlanmayı geciktiriyor. Böylece daha sık temizlik yapmaya gerek kalmıyor, temizleyicilerden tasarruf ediliyor. 

“2016 BİZİM İÇİN SIÇRAMA YILI OLDU”
1K Kimya olarak 2016 yılında üretim ve büyüme anlamında nasıl bir performans sergilediniz? Hedeflerinize ulaşabildiniz mi? 2017 hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
2016 bizim için sıçrama yılı oldu. 2015 yılı üretim kapasitemiz 4 bin ton/yıl.  Üretim adedi olarak da 3 milyon ürün/adet (şişe) civarındaydı. 2016 yılında üretimimiz bir önceki yıla göre 3 kat artış gösterdi. 2016 yılında 12 bin ton/yıl yani yaklaşık 10 milyon şişe üretim gerçekleştirdik. 1K Kimya’nın 2016 yılı cirosu ise bir önceki yıla göre yüzde 204’lük büyüme ile 21,5 milyon TL’ye ulaştı. 
Bu yıl, 2017 yılı için yapacağımız makine ve ekipman yatırımımız ile yaklaşık yüzde 40-50’lik bir kapasite ve üretim artışı planladık. Hedefimiz Türkiye’deki bütün kadınların bu ürünü kullanmasını sağlamak, tüm evlere girmek ve kadınlara akıllı temizliği anlatmak. 
Temizlikte çok fonksiyonlu hepsi bir arada ürünlere çok inanıyorum. Pazar da artık buraya doğru gidiyor. Toz deterjan inişte, sıvıların ise yükselişte diyebiliriz. 1K Kimya olarak bu yılı yüzde 204’lük bir ciro artışı ile kapatacağız. Biz, olmayan bir kategori oluşturduğumuz için bu kategorinin yüzde 95’ine sahibiz. Şu anda bu kategoride, en çok satış noktasına sahip markayız. 

“GÜNÜMÜZDE KADINLAR NE İSTEDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYOR”
Kadın girişimci olarak iş dünyasında kadınların sayısını yeterli görüyor musunuz? Kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere önerileriniz nelerdir?  
Kadın olduğunuzda iş yaşamında, işin getirdiği bazı zorluklarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu zorlukların nedeni ise çoğunlukla erkek egemen kültürün hâkimiyetinden kaynaklanıyor. Özellikle kurumsal kültürün eşitlikçi, cinsiyet ayrımı yapmayan bir temele oturmadığı şirketlerde bu sorunu daha çok yaşayabiliyorsunuz.  Benim gözlemlediğim kadınlar iş hayatında artık daha aktif, daha cesur ve daha kararlı. İstemek başarmanın yarısı derler. Günümüzde kadınlar artık ne istediğini çok iyi biliyor. Bu da iş hayatındaki başarılı kadınların sayısını artıracaktır diye düşünüyorum. Çünkü istiyoruz, yapmak için cesaret ediyoruz ve başarıyoruz…

dfg

Yukarı