Ana içeriğe atla

ayos

Kayseri’ye yeni bir uluslararası fuar ve kongre merkezi geliyor…

06.09.2017 - 11:37

Kayseri’de yıllar önce yapılan, ancak günümüz ihtiyaçlarına cevap vermekten uzak olan bir fuar alanının bulunduğunu belirten Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, gelen talepler, yapılan anket sonuçları ve hazırlanan fizibilite etüdüne göre yeni bir fuar alanının inşasına karar verildiğini dile getirdi.

Kayserili sanayicilerin dünya ticaret arenasında daha fazla büyümesine ve paylarının artmasına yönelik çalışmalara öncülük eden,  bu kapsamda sanayicilerin tüm ekonomik gelişimini destekleyen Kayseri OSB ve OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan bu ayki dosya konuklarımızdan biri…  
Edindiğimiz ilk bilgilere göre Kayseri OSB içerisinde, uluslararası fuar ve kongre merkezi için hummalı bir çalışma olduğu. OSB’ye ve ülkemize katkılar sağlayacak “Kayseri Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi” çalışması hakkında Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan’ın açıklamaları ise şu şekilde;
“Bilindiği üzere günümüzde sadece kaliteli mal üretip pazara sürmek, satış yapabilmek için yeterli değildir. Doğru yerde, doğru zamanda ve doğru bir organizasyonla katılımcılarla iletişim kurabilmek önemlidir. Bu anlayıştan hareketle; fuarların tüm sektörlerin gelişimine katkı sağladığı da yadsınamaz bir gerçek. Yenilikleri ve teknolojiyi takip etmek, kendinizi geliştirmek, ileriye dönük çalışmalar için bir öngörüye sahip olmak anlamında olan fuarlar; üreticilerle müşterileri buluşturan önemli bir köprü olmakla beraber, bu sayede firmalara rakiplerini izleme şansı vermekte ve farklı kültürleri de buluşturarak, ülke tanıtımına sayısız katkılar sağlamaktadır.
Şehrimizde yıllar önce yapılan, ancak günümüz ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzak olan bir fuar alanı bulunmaktadır. Sanayicilerimizden gelen yoğun talepler, ilimizdeki STK’lar, muhtelif sektörlerin yöneticileri ile yapılan anket sonuçlarına göre; bölgemiz içerisinde bir fuar ve kongre merkezi kurulmasının elzem olduğu ve bu konuda hem fikir olunduğu; ORAN Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hazırlanan fizibilite etüdüne göre, Kayseri’de yeni bir fuar alanı yatırımına ihtiyaç olduğuna, bu yatırımın başta bölgemize, ilimize ve civar illere büyük bir canlılık getireceğine dair ortak görüş bildirilmiş ve tespitler yapılmıştır. 
Bütün bu çalışmalar neticesinde; bölgemiz sınırları içerisinde 6. cadde üzerinde yer alan,  geçmişte yeşil alan olan arazi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, sadece fuar alanı olarak kullanılması şartıyla, plan tadilatına konu edilmiş ve onaylanmıştır. Bu çerçevede; 150 bin metrekare arsa üzerine, 60 bin metrekare fuar alanı inşaatı yapılabilecektir.”
Kayseri Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi için ilk etapta Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü kendi imkanlarıyla 18 bin metrekarelik bir holün inşaatını başlatmış olmakla birlikte, söz konusu çalışmalara kesintisiz devam edileceği de verilen bilgiler arasındaydı.

dfg

Yukarı