Ana içeriğe atla

ayos

KOÇ’TAN SON 5 YILDA 30 MİLYAR TL’LİK YATIRIM

08.03.2017 - 10:30

Koç Holding, 2016’yı güçlü finansal performansı ve başarılı sonuçları ile kapattı. 2016 yılında Koç Holding’in konsolide cirosu 70.9 milyar TL, ana ortaklık payı net dönem kârı ise 3.5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Koç Holding 2016 yılında 6,2 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirirken, son 5 yılda yaptığı yatırım miktarı ise 30 milyar TL’ye ulaştı.
Koç Holding’in finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, 2016’da dünyada ve Türkiye’de tarihsel önemde gelişmeler yaşandığını belirtti. Çakıroğlu şöyle devam etti: “Siyasi tarihimize kara bir leke olarak geçen darbe girişimi, ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında yaşanan terör olayları başta olmak üzere küresel ve bölgesel ölçekte faaliyet ortamını zorlaştıran olağanüstü gelişmelere şahit olduk.”

“UZUN VADELİ BAŞARILARIMIZDAKİ EN ÖNEMLİ FAKTÖR GÜÇLÜ İNSAN KAYNAĞIMIZ”
Koç Holding’in güçlü bilançosu ve titiz risk yönetimi sayesinde 2016’da da istikrarlı performansını devam ettirdiğine dikkat çeken Levent Çakıroğlu, “Belirsizliklerle ve zorluklarla geçen 2016’da küresel vizyonumuz ve stratejik hedeflerimiz doğrultusunda kararlılık ve cesaretle ilerlerken, 6,2 milyar TL yatırım yaptık. Topluluğumuzun uzun vadeli başarılarındaki en önemli faktör hiç kuşkusuz güçlü insan kaynağımızdır. 2016 yılında da insan kaynağımız gelişti ve büyüdü. İstihdamımız bir önceki yıla oranla yüzde 6,4 arttı ve 6 bine yakın yeni çalışma arkadaşımız aramıza katıldı. Konsolidasyona dâhil olan şirketlerimizi esas alırsak, geçtiğimiz yıl 89 bin seviyelerinde olan istihdamımız, bu yıl 95 bini aştı. Koç Holding’in farklı sektörlerden oluşan portföy yapısı, faaliyet gelirlerinin sağlandığı pazarların çeşitliliği, risklere dayanıklı güçlü bilançosu ve istikrarlı performansı yatırımcılar tarafından da büyük takdir görüyor. Geçtiğimiz yıllarda Borsa İstanbul’daki en değerli holding şirketi olmayı başarmıştık. 2016’da ise sadece en değerli holding şirketi olmakla kalmayıp, en değerli şirket konumuna yükseldik. Teknoloji ve inovasyon odaklı büyüme stratejimiz ile faaliyet gösterdiğimiz sektörlerdeki lider pozisyonlarımızı güçlendirdik. Ülkemizde Ar-Ge ve inovasyona en çok yatırım yapan, en çok patent başvurusunda bulunan topluluğuz” dedi.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜME LİDERLİK ETMEYİ HEDEFLİYORUZ”
Çakıroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “2016 yılında dijital teknolojilerin sunduğu fırsatlardan en etkin şekilde faydalanıp, yeni büyüme alanları yaratmak üzere Koç Holding liderliğinde tüm Topluluğumuza yayılan bir ‘Dijital Dönüşüm Programı’ başlattık. Bu girişim ile Topluluğumuzun ürün, hizmet, iş süreçleri ve iş modellerini kökten değiştirme potansiyeline sahip olan dijital teknolojilerin sunduğu fırsatlardan tüm şirketlerimizin en yüksek seviyede yararlanmasını sağlamayı, işlerimiz için ilave değer yaratmayı, hızla değişen rekabet ortamında şirketlerimizi daha da güçlendirmeyi ve yeni iş alanları yaratmayı amaçlıyoruz. Tam 90 yıldır ülkemizde liderliğin, başarının ve güvenin sembolü olarak, Türkiye’de dijital dönüşüme de liderlik etmeyi hedefliyoruz.”

dfg

Yukarı