Ana içeriğe atla

ayos

“OSB’ler Türkiye’nin üreten gücü oldu”

06.09.2017 - 11:38

Türkiye’nin üreten gücü OSB’ler 56. yılında. İlk olarak 1961 yılında Bursa’da başlayan Türkiye’nin OSB serüveni yaklaşık yarım asırlık sürede ülkenin en başarılı olduğu üretim rejimi haline geldi. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, ‘Türkiye’nin Üreten Gücü’ olarak nitelediği OSB’lerin ülke ekonomisine katkısının artarak devam edeceğini söyledi.

Organize Sanayi Bölgelerinde daha yüksek nitelikli yeni bir dönem inşa etmek istediklerinin altını çizen Kütükcü, “OSB rejimi Türkiye’nin en başarılı olduğu üretim rejimidir. Hedefimiz bir yandan OSB’lerimizin sayılarını artırırken, aynı zamanda niteliklerini de artırarak Türkiye’yi yeni başarılarla tanıştırmak” dedi. Kütükcü, ayrıca yeni dönemde mesleki ve teknik eğitim konusunun da yeni dönemde öncelikleri arasında yer aldığını kaydetti. 
Şu anda ülkemizde 315 organize sanayi bölgesinin bulunduğunu belirten Kütükcü, bu OSB’lerin 247’sinin Karma OSB, 43’ünün İhtisas OSB, 13’ünün Tarıma Dayalı İhtisas OSB, 10’unun Islah OSB,  2’sinin ise Özel OSB statüsünde olduğunu dile getirdi. Kütükcü, “Ülkemizdeki 315 OSB’nin yüzde 71’i işletme aşamasında yani üretimde olup,  yüzde 12’sinin alt yapı inşaat çalışmaları devam etmektedir. Diğer OSB’lerimizde ise planlama, kamulaştırma ve yer seçimi süreçleri devam etmektedir” dedi. 

“ÜRETİM REFORM PAKETİ İLE TÜRKİYE ÇOK DAHA GÜÇLÜ VE REKABETÇİ BİR ÜRETİM YAPISINA KAVUŞACAK”
OSB camiasını ve OSBÜK’ü yakından ilgilendiren, 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren Üretim Reform Paketini değerlendiren Kütükcü, “Cumhurbaşkanımızın onayıyla yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi, OSB’lerimizin ve üretim dünyasının üzerindeki yükleri önemli ölçüde hafifletti, pek çok yeniliği beraberinde getirdi.  
Yapılan düzenlemelerin bir kaçını gözden geçirecek olursak; sanayicilerimizin, belediyelerden hafta sonu çalışma ruhsatı alma zorunluluğu kalktı. İşletmelerimizin organize sanayi bölgelerinde yapacakları yatırımlarda yatırım maliyetinin azaltılması amacıyla arsa tahsislerinden damga vergisi alınmayacak. OSB’ler ve diğer planlı sanayi bölgelerindeki işletmelerimiz emlak vergisinden muaf olacak. Yıllardır söylediğimiz TRT payı kaldırıldı. 
OSB’lerde arsa tahsis rakamlarına üst sınır getirildi. OSB’lere faaliyetleri için gerekli olan ve bakanlıkça uygun görülecek projeler için kredi verilebilecek, finans kuruluşlarından kullanılan krediler için ise kredi faiz desteği sağlanabilecek. Yine OSB’lerden KOSGEB payı kaldırıldı. Benzeri pek çok düzenlemeyi beraberinde getiren kanunla birlikte, Türkiye çok daha güçlü ve rekabetçi bir üretim yapısına kavuşacak. 
Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü’ye, Maliye Bakanımız Naci Ağbal’a, Sanayi Komisyon Başkanımız Ziya Altunyaldız ile komisyon üyelerine ve emeği geçen herkese iş dünyamız adına bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

51 BİNİN ÜZERİNDE FİRMA 1 MİLYON 738 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR
“Organize Sanayi Bölgelerimizde 51 binin üzerinde firma 1 milyon 738 bin kişiye istihdam sağlamaktadır” açıklamasını yapan Kütükcü, “Ülkemizde sanayi sektöründe istihdam edilenlerin yüzde 35’İ, 70 ilden daha kalabalık bir nüfusu temsil eden OSB’lerimizde çalışıyor. Ayrıca ülkemizde toplam 92 milyon 732 bin hektar OSB alanı bulunmaktadır. Kişi başına düşen OSB alanı ise 11.77 metrekare” dedi. 

dfg

Yukarı