Ana içeriğe atla

ayos

Planlı kalkınmanın önemli unsurları

06.09.2017 - 11:40

Türkiye’de bugüne kadar kurulan 300 OSB’de, 50 bini aşkın parselde üretime geçildiğini belirten ve şu ana kadar yaklaşık 1 milyon 700 bin kişinin istihdam edildiğini aktaran Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, boş parselleri de en kısa sürede üretime katmayı amaçladıklarını, böylece yaratılan istihdamın 2 milyon 200 bin kişiye ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Hatay Hassa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile birlikte Türkiye genelindeki OSB sayısının 300’e ulaştığını açıkladı. Hatay Hassa OSB’de kurulacak sanayi tesisleriyle yaklaşık 30 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağına işaret eden Özlü, OSB’nin zaman içinde kent ve bölge için çok önemli bir yatırım haline geleceğini ifade etti.

AZ GELİŞMİŞ BÖLGELERDE SANAYİ OSB’LER İLE YAYGINLAŞIYOR
Türkiye OSB yatırımlarıyla, az gelişmiş bölgelerde sanayinin yaygınlaştırılması ve istihdamın yaratılması, böylece sanayileşmenin dengeli dağılımıyla, düzenli kentleşmenin de sağlanması hedefleniyor. 
OSB uygulamalarının, planlı kalkınmanın önemli bir unsuru olduğunu vurgulayan Özlü, OSB’lerin bulundukları illerin sanayisinin gelişmesine büyük katkı sağladığını söyledi. Özlü, “OSB’ler, yatırımların iş birliğiyle yapılmasına, enerji, çevre ve ulaşım gibi asgari altyapı şartlarının tek bir elden yönetilmesine, üretim maliyetlerinin azaltılmasına ve kalite standardının yükselmesine zemin hazırlıyor” diye konuştu.

BOŞ PARSELLER EN KISA SÜREDE ÜRETİME KATILACAK
Özlü, OSB kurulum faaliyetlerini büyük bir hızla sürdüreceklerini dile getirdi. Türkiye’de bugüne kadar kurulan 300 OSB’de, 50 bini aşkın parselde üretime geçildiğini belirten Özlü, şu ana kadar yaklaşık 1 milyon 700 bin kişinin istihdam edildiğini aktardı. Bakan Özlü, OSB’lerdeki boş parselleri de en kısa sürede üretime katmayı amaçladıklarını, böylece yaratılan istihdamın 2 milyon 200 bin kişiye ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

dfg

Yukarı