Ana içeriğe atla

ayos

PV güneş panelini üreten ilk ve tek firmayız

12.06.2017 - 10:32

Solartürk Yönetim Kurulu Başkanı Osman Özberk, “TÜBİTAK başta olmak üzere üniversite hocalarımızla ve kendi teknik Ar-Ge ekibimiz TÜBİTAK 1511 kapsamında teknolojisi geliştirme desteği alarak ülkemiz şartlarına uygun, yüksek ısıya dayanıklı PV güneş panelini üreten ilk ve tek firmayız” dedi.

Sektörünüz ve firmanız açısından geçmiş 10 yılı değerlendirdiğimizde nasıl bir tablo karşımıza çıkıyor? Gerek faaliyet gösterdiğiniz sektör gerekse firmanız hangi atılımları gerçekleştirdi?
2005 YEK kanunu ile başlayan sektör, uzun bir süreçten sonra 2013 yılından itibaren GES kurulumlarını ülkemizde görmeye başladık. Her geçen gün kurulumların artması ile sektörde ciddi değişimlere şahit oluyoruz. İlk kurulduğumuzda solar panelde ‘tüm hammaddelerin ithal olduğu günlerden’ ülkemizde üretilen panellerde ‘hücre’ hariç tüm hammaddelerin yerli olması sağlanmıştır. 
2012 yılında kurulan SolarTurk Enerji olarak panellerimizi, dünyanın en önde gelen solar modül hattı üreticilerinden biri olan Alman Schmid firmasından alınan, 60MW’lık kapasiteye sahip son teknoloji robotlar vasıtasıyla üretilen paneller, özel test cihazlarımızla (Elektrolümününans Test Cihazı ve Sun Simülatör) ve 11 ayrı kontrol ünitemizle ürünlerimizin güvenilirliğini müşterilerimize belgelerle sunuyoruz.  
Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası (EBDR) tarafından “Sürdürülebilir Enerji ve Avrupa’daki PV Modül Yatırımı” konusunda “mükemmeliyet” ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca, TÜMSİAD tarafından düzenlenen “25 Altın Yıldız” ödülü çerçevesinde, bu sektörde “Altın Yıldız” ödülü ile takdir edilmiş ve Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği EUROSOLAR tarafından Türkiye Güneş Başarı Ödülü ile takdir edilmiştir.

Gerek sektör gerekse firmanızın geleceğe yönelik hedefleri ve beklentileri nelerdir? Sektörde teknoloji, Ar-Ge çalışmaları, yeni trendler ve yatırımlar anlamında ne gibi atılımlar ve gelişmeler yaşanacak?
Ülke olarak hedefimiz, Güneş’te 2023 yılında 15-20 GW kurulu güce ulaşarak, ‘’Enerji tüketimimizin yüzde 5’inin karşılanması milli hedef olmalı.” Bu sonuç itibarıyla, ülkemizin enerji ihtiyacımızın karşılanması için önümüzdeki 10-15 yıl içinde güneş enerjisi yatırımlarına 15-20 milyar dolar yatırım yapılması bekleniyor.
Ülkemiz şartlarına uygun, yüksek ısıya dayanıklı PV güneş paneli; Bugün itibarıyla 150 MW üzerinde üretim tecrübemiz ile ülkemiz ve yatırımcılarımız için, sıcaklığa ve sıcaklık değişimlerine dayanımlı paneller üretmemiz önem arz ediyordu. Biz de Solarturk Enerji ailesi olarak bunu üretmeye karar verdik. Teknik bilgi, birikim ve kaynak ihtiyaçlı bir çalışma süreci gereken bu çalışmada TÜBİTAK başta olmak üzere üniversite hocalarımızla ve kendi teknik Ar-Ge ekibimiz TÜBİTAK 1511 kapsamında teknolojisi geliştirme desteği alarak ülkemiz şartlarına uygun, yüksek ısıya dayanıklı PV güneş panelini üreten ilk ve tek firmayız. 
Amacımız; ülkemizdeki yatırımcıların, kalitenin, satış sonrası hizmet ve kontrolün önemi ve gelecekte sorunsuz bir işletmeye sahip olmasını sağlamaktır. Tarımsal sulamalarda ve kırsal bölgelerde sunduğumuz sistemlerle çiftçilerimizin sulamadaki enerji sorunlarına çözümler üretiyoruz. 2014 yılı içinde ülkemizden ilk defa Almanya, Amerika’ya ihracatımız gerçekleşti ve devam ediyoruz. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ihracat yapma gururunu yaşadık.
2016 yılının başlarından itibaren her geçen gün ivmemizi artırarak kapasitemizin büyük kısmının satışını gerçekleştirmiş durumdayız. 2017 yılı sonunda ülkemizde kurulu GES’ler 150 MW üstünde Solarturk panelleri ile yapılmıştır.

dfg

Yukarı