Ana içeriğe atla

bridgestone

RÜZGÂR ENERJİSİNDE MAKSİMUM VERİM İÇİN DÜZENLİ TÜRBİN BAKIMI ŞART

10.04.2019 - 14:39

TÜRKİYE VE ÇEVRE COĞRAFYADAKİ RÜZGÂR ENERJİSİ YATIRIMLARINA YÖNELİK İŞLETME VE BAKIM HİZMETLERİ SUNAN ÜLKE ENERJİ’NİN GENEL MÜDÜRÜ ALİ AYDIN, RÜZGÂR SANTRALLERİNDEN EN YÜKSEK VERİMİN ALINMASI İÇİN DÜZENLİ KANAT BAKIMI İLE TÜRBİN SERVİS ÖMRÜNÜN UZATILMASININ ŞART OLDUĞUNU BELİRTİYOR.

Dondurucu soğuk, fırtına, yağış, yıldırım çarpması gibi hava koşulları; kurulum, taşıma, kaldırma süreçlerindeki ihmaller ve metal yorgunluğu nedeniyle rüzgâr türbinlerinde oluşan hasarlar, rüzgâr enerji santrallerinin verimini azaltarak enerji üretimde kesintilere yol açabiliyor. Rüzgâr enerjisine yönelik hızla artan beklentinin karşılanması için rüzgâr türbini bakımlarına azami önemin gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, verimin ancak kontrol, hasar tespit ve onarım hizmetlerinin sertifikalı teknisyen ve uzman teknoloji eşliğinde, düzenli ve detaylı bir şekilde yapılarak sağlanabileceğini dile getiriyor.

KANATTAKİ EN KÜÇÜK SORUN, TÜRBİN ÖMRÜNÜ 2 YILA DÜŞÜREBİLİR
Dünya için gitgide daha önemli hale gelen yenilenebilir enerji kaynaklarının başında rüzgâr enerjisi geliyor. Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin Temmuz 2018 tarihli istatistikleri, Türkiye’nin toplam kurulu rüzgâr enerjisi gücünün 7 bin MW’yi aştığını gösteriyor. Buna karşılık, rüzgâr türbinlerinin en küçük bileşenlerinden birinin bile zarar görmesi, türbinin genel verimini azaltarak büyük oranlarda kayıplar yaratırken, bakımı zamanında yapılmamış pek çok türbin, zamanla tamamen değiştirilmeye ihtiyaç duyarak operasyonel zarar dışında maddi zararın da oluşmasına sebep oluyor.
Özellikle dışarıdan görülemeyen hasarların tespit edilememesi nedeniyle rüzgâr santrallerinde zamanla büyük sorunlarla karşılaşılmaması adına türbinin hem iç hem dış yapısında detaylı çalışmaların yapılması gerekiyor. İlk başta performansı pek etkilemediği için önemsenmeyen bir çizik, türbinin durmasından kanadın türbinden ayrılmasına kadar pek çok soruna yol açabiliyor. Rüzgâr santrali bakım hizmetleri ile ilgili yapılan bir çalışma, rüzgâr santralleri çalışanlarının özellikle bir santralin ilk 5 yılında kanat bakımını göz ardı etmeye daha eğilimli olduğunu gösteriyor. Buna karşılık, düzenli bakım ile ömrünü ortalama 25 yıla kadar çıkartabilen rüzgâr türbinleri, düzenli bakımların ihmal edilmesi nedeniyle 2 yıl içerisinde bile alarm verebiliyor.

TÜRBİNLERİN KANAT ÖMRÜNÜ EN ÜST DÜZEYE ÇIKARIYORUZ
Rüzgâr santrallerinin maksimum oranda operasyonel ve finansal fayda sağlayabilmesi için eğitimli teknisyen, teknoloji ve ileri düzey ekipmanın bir araya geldiği bir bakım hizmetinin türbinlere mutlaka uygulanması gerektiğini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, “Yıllardan beri edindiğimiz tecrübele, değişik tiplerdeki türbin kanadı hasarlarına karşı farklı kanat bakım ve onarım hizmetleri veriyoruz. Bu hasarların doğasını inceleyerek doğru onarımın hangi şekilde yapılacağını tespit ediyor ve bu onarımı sertifikalı, eğitimli çalışan uzmanlığı, gelişmiş ekipman ve kanat erişim teknolojileriyle (platform, sky climber) birleştirerek uyguluyoruz. Böylece türbinlerin servis hayatını en üst seviyeye çıkartarak enerji kaybı ihtimalini en aza indiriyoruz.” sözleriyle türbin bakımının önemini ve inceliklerini dile getiriyor.

dfs

Yukarı