Ana içeriğe atla

ayos

SABANCI, 2017’DE 4,5 MİLYAR TL YATIRIM YAPACAK

08.03.2017 - 10:33

Sabancı Holding’in 2016 yılı kombine net satışları yüzde 12 artışla 53,6 milyar TL, konsolide net karı ise yüzde 19 artışla 2,7 milyar TL olarak gerçekleşti. 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Topluluğu olarak 90 yılı aşkın süredir Türkiye ekonomisinde ve sosyal gelişmesinde önemli bir oyuncu olarak vargüçleriyle çalışıp değer yarattıklarını söyleyerek, “Birikimlerimiz, değerlerimiz ve devamlılığımız en kıymetli varlıklarımızdır” dedi. 
Güler Sabancı, şöyle devam etti: “Topluluğumuzun bugüne gelmesinde katkısı olan rahmetli Sakıp Bey’i ve herkesi şükranla anıyorum. Zafer Kurtul, son 20 yıla yakındır Sabancı Topluluğu’nda, Akbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak başlayan yolculuğu Akbank’ta CEO’luk görevi, daha sonra da 7 yıla yakındır holdingin CEO’luk görevini başarıyla üstlendi. Zafer Bey bayrağı Mehmet Göçmen’e devrediyor. Mehmet Göçmen’in liderliğinde yeni etaplar koşacağız. Kendisine hayırlı olsun diyorum.”
2016’nın özel ve zor bir yıl olduğuna değinen Güler Sabancı, “Ancak Sabancı olarak, odağımızı hiç kaybetmedik. Odağımız; çalışmak, üretmek, yatırım yapmak, büyümek ve sürekli başarıyı aramak. Bu odağımızı hiç kaybetmeden 2016 yılında, bu zor yılda tüm Sabancı çalışanlarının özverili çalışmasıyla başarılı sonuçlar elde ettik. Ben tüm Sabancı çalışanlarını, çalışma arkadaşlarımı yürekten kutluyorum ve teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

ZAFER KURTUL: NET KARIMIZI YÜZDE 19 ARTIRDIK
Toplantıda 2016 yılını ve Topluluk sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Sabancı Topluluğu için 2016 yılı, operasyonel karlılığımızı artırarak büyüdüğümüz, içinde bulunduğumuz sektörlerde hedeflerimize ulaştığımız bir sene oldu. 2016 yılı faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerde başarılı sonuçlara imza attığımız bir yıl oldu. 2016’da konsolide net karımızı yüzde 19 artırarak 2 milyar 700 milyon TL’ye çıkardık. Yine aynı dönemde kombine net satışlarımız ise yüzde 12 artışla 53,6 milyar TL oldu. Kombine EBİTDA ise yüzde 25 artışla 11,2 milyar TL olarak gerçekleşti.”

DAHA GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE İÇİN 2017’DE 4,5 MİLYAR TL YATIRIM 
Sabancı Holding’in 2017 yılı planlarına da değinen Kurtul: “2017 senesinde de hedefimiz çok büyük. Sabancı Holding olarak bu sene de yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz ve daha güçlü bir Türkiye için 4,5 milyar TL yatırım yapmayı, çift haneli büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

dfg

Yukarı