Ana içeriğe atla

ayos

TED HATAY KOLEJİ, HATAY’IN İLK VE TEK KAMPÜS OKULU

10.04.2017 - 16:33

TED Hatay Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mustafa Özat, “TED Hatay Koleji, ilimizin 30 bin metrekare üzerine kurulmuş ilk ve tek kampüs okulu. Okulumuzdan mezun olan öğrenciler İngilizce, Almanca ve Fransızcayı yurtdışı üniversitelere kabul edilebilecek yetkinlikte öğreniyor. TEOG sınavlarında 3 yıldır tüm derslerden bölgenin lider okulu konumundayız” diyor.

TED Hatay Koleji olarak klasik eğitim anlayışının çok üzerinde projelerle öğrencilere farkındalık yaratacak düzeyde donanım sağlıyorsunuz. Eğitim-öğretim programlarınızda hangi kriterler ön plana çıkıyor? Hangi temellere dayalı öğrenci yetiştirmeyi hedefliyorsunuz?
2012 yılında eğitim öğretim hayatına başlayan TED Hatay Koleji, Hatay ilinin eğitimine, çocuklara, velilere ve eğitimcilere verdiği eğitimler, çalıştaylar, yabancı dil dersleri, projeler, yardım kampanyaları, sempozyumlar ve organizasyonlarla katkı sağlıyor. Her türlü fiziksel olanakları ve teknolojik donanımları barındıran TED Hatay Koleji, ilimizin 30 bin metrekare üzerine kurulmuş ilk ve tek kampüs okulu. Okulumuzdan mezun olan öğrenciler İngilizce, Almanca ve Fransızcayı yurtdışı üniversitelere kabul edilebilecek yetkinlikte öğreniyor. TEOG sınavlarında 3 yıldır tüm derslerden bölgenin lider okulu konumundayız. TED Hatay Koleji uluslararası alanda birçok programı eş zamanlı olarak sürdürüyor. Okulumuz, Cambridge IGCSE Okulu ve ABRSM (İngiltere Kraliyet Müzik Akademisi) sınav merkezidir. Ayrıca İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden uluslararası kuruluşların yabancı dil bölge sınav merkezi konumunda. Öğrencilerimiz her yıl onlarca MUN (Model Birleşmiş Milletler) ve EYP (Avrupa Gençlik Parlementosu) toplantılarına farklı ülkelerin delegeleri olarak katılıyor ve İngilizce olarak gerçekleştirilen bu çalışmalardan bireysel ve okul olarak ödüllerle dönüyor. Uluslararası projeler kapsamında öğrencilerimiz Amerika NASA’da astronot eğitimi alıyor ve İsviçre CERN Laboratuvarı’nda sürmekte olan parçacık deneyini izlemeye gidiyorlar. Kültürler arası değişim programları çerçevesinde öğrencilerimiz İngiltere, Amerika, Almanya ve Fransa yaz dil okullarına katılıyor.

Öğrencilere hangi imkan ve ayrıcalıkları sunuyorsunuz? Dersle ilgili aktivitelerin yan sıra sosyalleşme ve spor anlamında ne gibi etkinlikleriniz mevcut?
Öğrencilerimize sosyal imkanlar sağlamanın öneminin ve derslerindeki başarıları artırdığının farkındayız. Sunduğumuz imkanlar doğrultusunda çok güzel başarılar elde ettik. Bu yıl ilk dönemde 9 öğrencimiz zeka oyunları Türkiye finaline kalma başarısını göstermiş, teniste kız erkek takımlarımız tüm yaş kategorilerinde Hatay’da şampiyonluk elde etmiş, satrançta ve yüzmede çeşitli turnuvalarda onlarca öğrencimiz derece almış, ulusal çapta düzenlenen resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında il, bölge ve Türkiye dereceleri elde edilmiştir. Ama bizim için esas başarı okulumuzdaki tüm öğrencilerin bu alanların en az birinde faaliyet gösteriyor olmasıdır.

Eğitim konusunda başlıca sorunlar nelerdir? Neler yapılması gerekiyor?
Bu konudaki en önemli sorun ülkemizdeki sınav sistemidir. Veli ve öğrencilerdeki sınav kaygısı ve bu sınavların öğretmenlerin üzerindeki baskısı öğrencilerin eğitim kalitesine ciddi zarar veriyor. Lise ve üniversiteye giriş sisteminde köklü değişiklikler yapılarak, öğrencilerin yaşam becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmaların ön plana geçmesi gerekiyor. Ülkemizin soran, sorgulayan, araştıran, üreten ve analitik düşünme becerileri gelişmiş bir insan gücüne ihtiyacı var.

dfg

Yukarı