Ana içeriğe atla

ayos

TUROYD’dan Azerbeycan’a tanıtım atağı!

12.08.2017 - 10:53

Rusya, Çin ve İran’dan sonra Türk Turizmini tanitmak adina TUROYD Yönetim Kurulu heyeti Azerbaycan’a yapılan ziyarette üst düzey temaslarda bulundu.

Azerbaycan Yürütme Kurulu Baskanı Halil Duru’nun organize ettiği toplantıya; Turizm Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Baskani Ali Can Aksu, Azerbaycan Bölgesel Yürütme Kurulu Baskani Halil Duru; Başkan Yardimcisi Murat Yumak, Yönetim Kurulu Üyelerinden Hatice Şule Gökirmak ve Tarkan Akyuz ile Yönetim Kurulu Asistani Selen Ertunga’nin da aralarında olduğu  heyet  TC Bakü Büyükelciligi Kültür ve Tanitma Musaviri Dr. Irfan Ciftci ile bir araya geldi. Toplantıda Türk Turizmi ve Azerbaycan Turizmi’nin geliştirilmesine yönelik istişarelerde bulunuldu, Turizm Otel Yoneticileri Dernegi TUROYD hakkında  Buyukelcilik bilgilendirildi.

TUROYD Azerbaycan Heyeti’nin temaslardaki ikinci durağı Türk İşadamlari TUIB (Turkiye ve Azerbaycan Is Adamlari ve Sanayiciler Ictimal Birligi) oldu. TUIB Idare Heyeti Baskani Ali Ihsan Genc ve YK Uyeleri ile yapılan temaslarda bolgede yasayan  isadamlarının TUROYD hakkında bilgilendirileceği ve TUIB ile birlikte karsilikli yatirimlar yapilacaginin sozu verildi.

Görüşmenin ardından Azerbaycan Turizm Bakanligi ziyaret edildi. Turizm Bakan Yardimcisi Nazim Samedov ve Turizm Bakanlik Heyeti ile yapılan toplantıda Türk ve Azeri Turizmi konuları tartışıldı, birlikte ortak projeler uretme kararı verildi.

Toplantiya ilişkin gündem maddeleri’nin başında istihdam ve eğitim yer aldı. Eğitim ve kalifiye personel konusunda  Azerbaycan’da  cok ciddi aciklarin olduğu belirtildi. Bu konularda TUROYD Heyeti destek sözü verdi. Bir başka gündem maddesi karşılıklı iki ülkenin turizm alanındaki tanıtımı ve işbirliği idi. Azerbaycan’da turizm alanındaki otel yatırımlarının planlanmasında destek ihtiyacı dile getirildi, TUROYD’dan bu konularda destek istendi. İki ülke arasında Turizmin çeşitlendirilmesi ve otel yönetimi konusunda birlikte çalışmak üzere bir platform olusturulmasina karar verildi.

dfg

Yukarı