Ana içeriğe atla

ayos

Öğrencilerimizi okul hayatına tam donanımlı hazırlıyoruz

10.05.2017 - 14:44

Atik Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Nisan Atik Karaca, “Anaokulumuzda öğrencilerimizi okul hayatına tam donanımlı, hem akademik hem de sosyal ve duygusal gelişimini tamamlamış bireyler olarak yetiştiriyoruz” diyor.

Öğrenci yetiştirirken başvurduğunuz eğitim yöntemlerinden kısaca bahseder misiniz? Ders programlarınızı hangi esaslara göre belirliyorsunuz?
Proje tabanlı öğrenme, gösterip yaptırma, anlatma, problem çözme, tartışma, bireysel çalışma, beyin fırtınası, drama, benzetim, rol yapma ve soru-cevap yöntemlerini kullanıyoruz. Ders programlarımızı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul öncesi eğitim programındaki esaslara göre ve çocukların içinde bulundukları yaş aralıklarına uygun olarak belirliyoruz.

Derslerin yanında öğrencilere spor, eğlence, organizasyon anlamında ne gibi imkan ve ayrıcalıklar sağlıyorsunuz?
Derslerin yanında öğrencilerimizi yaratıcı drama, bale, modern dans, spor aktiviteleri ve satrançla destekliyoruz. Konularımıza paralel olarak müze, resim sergileri, atölye çalışmalarından oluşan gezi programları hazırlıyoruz. Her ay muhakkak tiyatroya gidiyoruz. Bunların yanı sıra piknik, bahar şenliği, satranç turnuvası, sene sonu gösterileri ve portfolyo sunumları gibi organizasyonlar hazırlıyoruz. Yaz okulumuzda yüzme, jimnastik, çocuk yogası gibi spor aktiviteleri yapıyoruz.

Eğitim kurumunuzdan mezun olan öğrencilerinizi nasıl bir gelecek bekliyor?
Anaokulumuzda öğrencilerimizi okul hayatına tam donanımlı, hem akademik hem de sosyal ve duygusal gelişimini tamamlamış bireyler olarak yetiştiriyoruz. Öğrencilerimizin, Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkan, sorgulayan, araştırmacı, dünyada ve ülkesinde yaşanan değişimleri takip edebilecek bilgi, beceri, kişilik yapısına ve estetik değerlere sahip bireyler olarak gerçek hayatta yerlerini almalarını düşlüyoruz. Onları eğitim-öğretim hayatları boyunca zorlu sınav sistemleri, iş hayatlarında da hep tercih edilen olmak için önemli mücadeleler bekliyor.

Türkiye’de mevcut eğitim sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz? Neler yapılması gerekiyor?
Türkiye’de eğitim kurumlarımızda proje tabanlı, araştırmaya sevk eden, çocukların içinde var olan özellikleri ortaya çıkarıp o alanda yönlendiren bir eğitim sistemi var. Bunun yanı sıra daha ilkokulda başlayan ve üniversitenin sonuna kadar devam eden, bilgiye dayalı zorlu sınavlar sözkonusu. Bunlar birbirine tezat oluşturan durumlar. Öğrenciler ve veliler büyük bir gerginlik içindeler. Oysa ki çocuklar mutlu olmalı, hayatın içinde özgüvenle ve sevgiyle varolabilmeliler, gelecek ve ‘acaba başarabilecek miyim?’ korkusu yaşamamalılar.

dfg

Yukarı