Ana içeriğe atla

ayos

Ekol'den 'Yeşil' yatırım

16.11.2016 - 11:59

Ekol Lojistik Taşımacılık Grubu Genel Müdürü Murat Boğ,  haftanın bir günü faaliyet gösteren Sete-Paris hattını 2017’de iki sefere çıkartmayı planladıklarını ifade etti.

Çevreye saygılı iş süreçleri ve projeler geliştirerek sürdürülebilir kalkınmayı sağlamayı hedefleyen Ekol, intermodal taşımacılık hizmeti kapsamında kullandığı elektrikli blok tren seferlerine bir yenisini daha ilave etti. Hâlihazırda İtalya Trieste, Almanya Köln ve Ludwigshafen şehirleri, Çek Cumhuriyeti’nin Ostrava, Fransa’nın Sete şehirleri arası faaliyet gösteren haftalık toplam 44 blok tren seferine Sete-Paris hattı da dahil oldu. 

HAFTADA İKİ SEFER YAPILACAK
Avrupa genelindeki demiryolu bağlantılarıyla haftada yaklaşık bin 500 treyler ve konteyner taşıyan Ekol, şimdilik haftanın bir günü faaliyet gösteren Sete-Paris hattını 2017’de iki sefere çıkartmayı planlıyor. İzmir-Sete arası mevcut denizyolu bağlantısına 2017 yılında yeni bir Ro-Ro daha eklemeyi hedefleyen Ekol, Sete Limanı’nı Birleşik Krallık’a, Benelüks ülkelerine ve Almanya’ya bağlama çalışmalarını Avrupa’nın öncü demiryolu operatörü VIIA ile işbirliği yaparak sürdürüyor.

ÖNEMLİ YEŞİL LOJİSTİK YATIRIMI
Devreye alınan Sete-Paris tren hattı ile ilgili olarak Ekol Lojistik Taşımacılık Grubu Genel Müdürü Murat Boğ, “Fransa’da mega treylerlere de uygun olarak kuzey-güney yönündeki demir yolu taşımacılık koridorunun ilk ürünü olan bu hat sayesinde Türkiye ve İran’ın Avrupa bağlantısını, Kuzey Afrika ülkelerinin ise Paris bölgesi ile bağlantılarını güçlendirmeyi hedefiyoruz. Önemli bir yeşil lojistik yatırımı olarak değerlendireceğimiz bu yeni bağlantı ile aylık emisyonda 180 bin kg CO2’lik bir azaltım elde ederek, 20 futbol sahası büyüklüğünde ormanı kurtarmış olacağız” dedi. 

dfg

Yukarı