Ana içeriğe atla

apti

İŞ İNSANLARININ 24 SAATİ

13.11.2019 - 10:57

Başarılı iş insanlarının bağlılıkla yerine getirdikleri meşhur sabah ve gün içi rutinleri var. İş insanlarına sorarsanız başarılarını da bu rutinlere borçlu olduklarını söylüyorlar.  Başarıya ulaşmak için asıl ihtiyacınız olan şey düzenli ve istikrarlı çalışmak, bir yaşam tarzı oluşturmak. 
Rutinlerini asla bozmayan başarılı iş insanları, yaşam biçimlerinde istikrar için her gün benzer şeyleri tekrarlıyor. Kimisi erken saatlerde kalkıyor, kimisi güne kahve içmeden başlamıyor, kimisi toplantılarını sabah saatlerinde yapmayı tercih ediyor. Yeni sayımızda iş insanlarının 24 saatlerini verimli bir şekilde geçirmek için neler yaptıklarını ve olmazsa olmazlarını öğrendik.
İşte iş insanlarının olmazsa olmazları:

giyadGİYAD Başkanı Fuat Pamukçu 
GERİ KALAN VAKİTTE MUTLAKA KİTAP OKUYORUM

Seyahat etmediğim günlerde sabah 06.30’da kalkıyorum. Evde kısa bir zaman geçirdikten sonra spora gidiyorum. Antreman sonrası ofise geliyorum. 09.30’da piyasanın açılması ile birlikte dünya ve Türkiye’deki gelişmeleri takip ediyorum. Saat 10.00’da yönetim ve ekip toplantılarımız oluyor, onlara katılıyorum. 
Öğlen yemeklerinde iş ortaklarımız, müşterilerimiz, sivil toplum örgütlerindeki çalışma arkadaşlarım ile zaman geçirmeye özen gösteriyorum. Mesai bitiminde eğer bir etkinlik, konuşma veya konferansa katılmam gerekmiyorsa akşam yemeğini evde ailemle birlikte yiyorum. Geri kalan vakitte mutlaka kitap okuyorum; rapor, dergi, makale veya kendimi geliştirebileceğim konulara vakit harcıyorum.

ciekÇiçeksepeti CCO’su Ceyhun Turan 
HER GÜN BİR SONRAKİ GÜNÜ PLANLIYORUM

Güne erken başlıyorum. İlk işim gündemi takip etmek oluyor. Hem sektördeki hem de sosyal medyadaki gelişmeleri okuyorum. “Ne gibi yenilikler var, bunları kendi işimiz kapsamında nasıl değerlendirebiliriz” gibi konular üzerine kafa yoruyorum. 
Ofiste mesaimiz 8.30’da başlıyor. Her sabah yönetim ekibi olarak kısa bir toplantı yapıyor, günlük ve genel operasyonlarımızla ilgili fikir alışverişlerinde bulunuyoruz. ÇiçekSepeti açık ofis çalışan bir şirket, bu nedenle gün içerisinde aktif bir iletişim söz konusu. Her an yeni fikirler ortaya çıkabiliyor. Bunları anlık olarak konuşuyoruz ve dolayısıyla mesai saatleri oldukça hareketli geçiyor. Öğle aralarında genellikle ekiple birlikte yemek yiyorum, böylece iş dışında da konuşma fırsatı buluyoruz.  
Mesai sonrasında aileme vakit ayırıyorum. 5 yaşında bir oğlum var, akşamları onun gündemi önceliğim oluyor. Birlikte oyun oynuyoruz, kitap okuyoruz. Günün en keyifli anları diyebilirim. Yoğun gündeme sahip her iş insanının olmazsa olmazı olacağını tahmin ettiğim şekilde uyku öncesi vakitleri de genellikle bir sonraki günü aklımda planlayarak geçiriyorum.

loftLOFT Ticari Direktörü Aydın Süha
DENGELİ BESLENİYORUM, SPOR YAPIYORUM

Güne erken saatte başlıyorum.  Tüm güne yayılan yoğun iş takvimim sebebiyle sabahın erken saatlerini Türkiye ve dünyadaki son gelişmeler ve ekonomi haberlerine göz atarak değerlendiriyorum. Günümüzde artık yetkinlik tek başına yeterli olmuyor. Zamanı verimli kullanmakta oldukça önem taşıyor. Bu sebeple şirkete de erken saatte gidiyorum. Öğlene kadar düzenli olarak kendi iç işleyişlerimizle alakalı departman toplantıları gerçekleştiriyorum. Öğlenden sonraları ise genellikle şirket dışından gelen firma görüşmelerini yapıyorum. Bunlar dışında planlanmış bir programım yoksa mağaza ziyaretleriyle saha ekipleriyle olmayı tercih ediyorum. Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur ilkesi benim olmazsa olmazımdır. Bu nedenle dengeli beslenmenin ve sporun hayatımda çok önemli bir yeri vardır. Günün tüm yorgunluğunu üzerimden atmak için hiç aksatmadan düzenli olarak pilates yapıyorum. Ayrıca düzenli olarak hafta sonları sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Belgrad ormanında koşuyorum. Bunlardan geriye kalan zamanda ise Kongre üyesi de olduğum Beşiktaş kulübüne zaman ayırıyorum. İstanbul’daki maçlarını stadyumdan izlemiyi tercih ediyorum.

muratMuratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol
HAYATIMIN TÜM EVRESİNDE ÜRETTİM VE ÇALIŞTIM 

Baba mesleği olması sebebiyle 7 yaşımdan bu yana sektörün içerisindeyim. Arada üniversite eğitimim ve askerlik görevim dışında, ergenlik dönemimde de gençliğimde de önlüğümü giyip peynir tezgahının başına geçtim. Dolayısıyla hayatımın tüm evreleri çalışmakla geçti. Hala aynı tempom devam ediyor. Yaşam mottom üretmek! Özellikle de farklı olanı bulmak, keşfedilmeyeni keşfetmek. Babam sayesinde öğrendiğim sektör bilgilerini mühendislik yetilerimle birleştiriyorum. Muratbey’in buluşu olan Burgu’nun fikir aşamasından tüketicilerle buluşmasına kadar geçen 4 yıllık sürecin her aşamasında aktif bir şekilde bulundum. Bu yıl da çocuklara özel geliştirdiğimiz Misto ve dünyada bir ilk olan D vitamini ile zenginleştirilmiş Plus serimizin hayata geçme aşamalarında yine bizzat işin içindeydim. Nerede yenilik ve farklılık varsa oradayım. Bu tutku bana zamanı da unutturuyor. İşin başında olmadığım zamanlarda ise hobilerime mutlaka zaman ayırıyorum. Bir çiftliğimiz var. Yüzlerce farklı bitki yetiştiriyorum, kümes hayvanlarımız ve köpeklerimizle vakit geçiriyorum. Farklı otları ve bu otların yemeklerde kullanımını seviyorum.  Çocuklarımla, torunlarımla vakit geçirmek, olmazsa olmazlarım arasında. Kalabalık sofralarda buluştuğumuz uzun pazar kahvaltıları beni çok mutlu ediyor. Bunun yanı sıra bir tesbih koleksiyonum bulunuyor. Yüzlerce parçadan oluşan koleksiyonumda fil dişi, oltu taşı, özel oymalı ve nakışlı tesbihler yer alıyor. Ayrıca tarih ve felsefe kitaplarına düşkünlüğümü de eklemek isterim. wusü

Watsons Türkiye Genel Müdürü Mete Yurddaş
KIŞ AYLARINI KAYAK YAPMAYA GİDEREK DEĞERLENDİRİYORUM

İş hayatındaki birçok insan gibi benim de günü verimli bir şekilde değerlendirebilmek adına belirli rutinlerim var. Hafta içi erkenden uyanıyorum, kahvaltıdan önce Asya’dan gelen mailleri ve mesajları okuyup yanıtlıyorum. Saat farkı dolayısıyla biz uyurken Asya’da mesai saati olduğu için günümün ilk önceliğini bu adım oluşturuyor. Sonrasında eşim ve kızımla kahvaltı yapıyorum. Kahvaltı benim için günün en önemli öğünü, o yüzden atlamamaya dikkat ediyorum. Sonrasında internetteki haber kanallarından hem Türkiye hem de dünya gündemini takip ediyorum.  
Perakende 7/24 çalışan dinamik bir sektör, bu nedenle günlük ticari aktivitelere hakim olup titizce yönetmeniz gerekiyor. Bununla birlikte uzun vadeli stratejik planlamalar ve yenilikler için de gün içerisinde mutlaka zaman ayırıyorum. Watsons olarak ev sahipliğini yaptığımız ya da iş ortaklarımızla birlikte düzenlediğimiz etkinlikleri bu yeniliklere örnek olarak gösterebilirim, elimden geldiğince ben de katılım gösteriyorum. Global bir şirket olmamızın da getirisiyle benim için keskin çalışma saatleri yok.
Akşam eve döndükten sonra mutlaka eşimle, kızımla ve kedilerimizle vakit geçiriyorum. Fenerbahçe basketbol ve futbol maçlarını yakından takip ediyor, elimden geldiğince arkadaşlarımla birlikte maçlara gitmeye gayret gösteriyorum. Boş zamanlarımı yakın arkadaşlarımız ve aile dostlarımızla geçiriyorum. Yazın hafta sonları yazlığımıza giderek, kışın da fırsat buldukça kayak yapmaya giderek ailemle birlikte keyifli zaman geçiriyorum.  

soctScotty’nin Kurucusu ve CEO’su Tarkan Anlar 
1 BARDAK LİMONLU SU İÇİYORUM

Sabahları 06.30’da kalkarım ve güne bir bardak limonlu su içerek başlarım. Ardından 15 dakika meditasyon, 5 dakika ise hayatımdaki minnettar olduğum şeylere odaklanıyor, notlar tutuyorum. 07.30’da spora başlıyor, 09.00’da da ofiste oluyorum. Gün içinde mutlaka 2 saat odaklı çalışıyor, minimum yarım saat de kitap okuyorum. Akşam 23.00 civarı uyuyorum, uyumadan önce yarım saat beni rahatlatacak, günün yorgunluğunu unutturacak bir şeyler izlemeye çalışıyorum.
Hafta içi sosyal medya ile ilgilenmiyorum, bu nedenle uygulamaları cuma akşamları yükleyip pazar akşamı siliyorum. 

telliTelli Grup Yönetim Kurulu Başkanı Osman Telli 
8 SAAT UYUYORUM

Aslına bakarsanız güne erken başlamaya oldukça özen gösteririm. Sabahları Sarıyer sahilinde ya da Belgrad Ormanı’nda yürüyüş yapar, hava sıcaklığına göre bisiklete binerim. Bu ritüeli gerçekleştirdikten sonra sabahları 7:30 gibi iş yerinde olmaya özen gösteririm. Tabii profesyonel hayata geçtikten sonra ilk iş olarak günlük planımı gözden geçirir,  aklıma önemli bir şey gelirse checklist yaparak günlük planıma ilave ederim.
Günlük işlerimi hallettikten sonra maillerimi kontrol eder,  toplantı süreçlerini yönetirim.
Öğle yemeğinde ise tercihimi eşim ile birlikte Emirgan’dan ya da Yeniköy’den yana kullanıyoruz. 
Günün ilk yarısını bu şekilde bitirdikten sonra özel bir toplantım yoksa eve erken gitmeyi tercih ediyorum.  Kızım ve oğlumla birlikte günlük sohbetimizi yapar, evdeki herkesin vakti uygunsa film seyretmeyi tercih ederiz.  Baş ucu kitabımdan okumamı yapar, sonrasında güne daha dinamik başlamak için 8 saatlik uyku sürecimi başlatırım.

tepeTepe Home - Genel Müdür Levent Çapan 
GÜNE YÜKSEK ENERJİ İLE BAŞLIYORUM

Yaklaşık 25 yıllık iş hayatım boyunca, yüksek enerji ile güne başlamanın tüm günü olumlu etkileyeceği inancından hareketle sabahları, günün yoğun temposundan önce kısa da olsa kendime zaman ayırmaya, günü ya da haftayı değerlendirmeye ve notlar alarak kendime bir yol haritası çıkarmaya çalışıyorum.
Öncelikle statik ofis mantığından çıkarak bir güven ortamı oluşturmak; tüm birimlerin birbiri ile kaynaştığı, daha verimli ve heyecanlı bir çalışma ortamı yaratmak amacıyla her sabah 9:30 da motivasyon toplantısı gerçekleştiriyoruz.
Günün en verimli saatlerini e-maillere cevap vererek ve telefon başında harcandığı bir günün çok rutin ve motivasyonsuz geçeceğini düşünüyorum. Bu yüzden analiz, yaratıcılık, karar gerektiren faaliyet toplantılarını sabah saatlerinde yapıyorum. O gün gelen sorun, istek ve konuları genel de anında çözmeye çalışıyorum.
Günün devamını, sektörel ve ekonomik gelişmeleri anlık olarak takip ederek, sorgulayarak ve fark yaratmaya çalışarak geçiriyorum. Rekabetin her geçen gün arttığı günümüz iş dünyasında üreten, daima değişime ayak uyduran, teknolojiye hâkim olan ve değer yaratan stratejiler uygulayarak güçlenmeye devam ediyoruz. 
Konfüçyüs’ün çok sevdiğim bir sözüyle çalışma hayatımı tanımlamak isterim; Eğer sevdiğin işi yaparsan, hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın…

gunsanGünsan Elektrik Pazarlama Direktörü Alişan Çapan 
ÜÇ TEMEL RİTÜEL

Son on beş yıldır her gün yaptığım; bana disiplin ve verimlilik getirdiğini düşündüğüm üç temel ritüelim var. Bu üç ritüelden en az iki tanesini kesinlikle her gün yapıyorum. Bunların başında en az 1 saat spor yapmam geliyor. O gün programımın yoğunluğuna ve toplantılarımın ve iş seyahatlerimin saatine göre sabah 6:00-6:30 veya akşam 19:00-19:30 gibi kesinlikle spor salonuna gidiyorum. 
Bir başka rutinim ise, hafta içi akşam yemeklerini kendi evim dışında bir yerde ve kesinlikle tek başına yememek.  Mesai arkadaşlarım, özel hayattan arkadaşlarım veya bir iş ortağı ile hoş bir sohbet ortamında yenen akşam yemekleri hem günün stresinden uzaklaşmak hem de kişinin ufkunu genişletmesi için çok güzel fırsatlar yaratıyor.
Son rutinim ise günde bir saat kendime ilgimi çeken bir alanda okuma zamanı ayırmam. Genelde ekonomi, finans, siyaset, felsefe ve sosyoloji hakkında makaleler, kitaplar ve köşe yazıları okuyorum. Belirttiğim gibi bu üç rutinden ikisini hafta içi her akşam kesinlikle yapıyorum. Hafta sonları ise vaktimin büyük kısmını ailem ile geçirmeye özen gösteriyorum. 

usİsfanbul AVM Yönetim Direktörü Kemal Baştürk
İŞE EĞLENCE KATIYORUM

24 saatimin büyük çoğunluğu ‘iş’le geçiyor açıkçası. Günümüz iş dünyası çok hızlı akan bir hayatı bize zorunlu kılıyor. Saat 09:00 da çalışmaya başlayıp, 18:00 da günü noktalamak benim tercih etmediğim bir yaşam tarzı. Bu bakış açısıyla gelişen teknoloji sayesinde yer ve zaman kavramı olmadan dünyanın her noktasından çalışmalarımızı sürdürebiliyoruz. Günümüz teknolojisi gerek iş, gerekse özel hayatınızla ilgili istediğiniz gündemi inandığınız kaynaklardan üstelik ışık hızında almanızı sağlıyor. Bu doğrultuda özellikle sabah evden çıkmadan Twitter’dan gündeme hızlıca bakarım. İşlerin belli bir takvim dahilinde planlanmasına ve bunun disiplinli bir şekilde takibine inanırım. Bu nedenle daha işe giderken o gün ne yapacağımı kafamda planlarım. İşe eğlence katmanın da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yaptığım işin içeriği dolayısıyla da hayatımın her parçasına eğlence ile ilgili unsurlar ekleme şansım oluyor ve bundan büyük mutluluk duyuyorum. Bir görsel düzenleme yaparken olduğu kadar örneğin ekibimle toplantı yaparken de eğlenmeye çaba harcarım. İşini eğlenerek yapmak işine duyduğun sevgiyi arttırıyor ve verimlilik yaratıyor. Eğlenerek çalışma gün boyunca devam eden iş hayatının stresini ve yaşadığımız şehrin yorgunluğunu tedavi edici etki de yaratıyor.
 

ghjjh

Yukarı