Ana içeriğe atla

apti

ÜLKEMİZİN KALKINMASINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYORUZ

13.11.2019 - 12:27

Yurt içi ve yurt dışı hizmetleri hakkında bilgiler veren MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Bugün geldiğimiz noktada, yurt içinde 87 yurt dışında 94 ülkede 224 farklı noktada hizmet veriyoruz.” diye konuştu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) kuruluşu hakkında kısaca bilgi verir misiniz? 
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İslami hassasiyetlere sahip bir grup genç işadamının, 9 Mayıs 1990 tarihinde İstanbul’da kurdukları bir “İşadamları Derneği”dir.
Bilindiği gibi Türkiye 24 Ocak 1980 kararlarıyla birlikte yeni bir döneme girdi. Bu dönemde özellikle Rahmetli Turgut Özal’ın teşvikleri ve gayretleriyle bir Anadolu sermayesi oluşmaya başladı. Ekonomi alanında yapılan düzenlemelerle birlikte müteşebbislerin önü açılmaya başladı. MÜSİAD böyle bir dönemde, Rahmetli Necmettin Erbakan ve o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Cumhurbaşkanımız Recep Erdoğan’ın da destekleriyle kuruldu.  29 yıllık tarihimiz boyunca türlü iftira, engelleme ve baskılara maruz kalmamıza rağmen; çalışmalarımıza ilk günkü aşk ve heyecanla devam ediyoruz. Bugün de bizden öncekilerden aldığımız bayrağı, gelecek nesillere daha güzel bir şekilde emanet edebilmek adına var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

MÜSİAD’ın kuruluş amacından ve faaliyetlerinden bahseder misiniz? 
MÜSİAD’ın kuruluş amacı, Türkiye ve dünyada çalışmalarını sürdüren Müslüman iş insanlarının tek bir çatı altında hareket etmesini sağlamak, ortak bir gaye ve mefkure doğrultusunda beraber yürümek ve İslami duyarlılığa haiz iş insanlarının belirli bir sistem etrafında kenetlenmesini öncülük etmektir. Kısaca “Medine Pazarı” anlayışı şeklinde özetleyeceğimiz bu düşünce doğrultusunda fuarlar, zirveler, konferanslar, forumlar, paneller ve iş gezileri düzenleyerek küresel ölçekte bir bilinç oluşturuyoruz. Böylece aynı mana ve köklere bağlı iş insanlarımızla ortak hareket ederek dünyada daha fazla söz sahibi olma yönünde güçlü bir irade ortaya koyuyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı hizmetleriniz nelerdir? 
MÜSİAD olarak kurulduğumuz günden bu yana temel amacımız, ülkemizin bölgesinde söz sahibi ve küresel ölçekte etkin bir ülke olmasını sağlamak. Bu amaç doğrultusunda Türkiye ve dünyada teşkilat ağımızı genişletiyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, yurt içinde 87 yurt dışında 94 ülkede 224 farklı noktada hizmet veriyoruz. Özellikle yurt dışında şube, temsilcilik ve temsilcilerimiz üzerinden gönüllü ticari ataşe gibi faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Ülkemizin ihracatının geliştirilmesi ve yurt dışındaki pazarlara daha fazla hakim olabilmesi adına “ticaret diplomasisi” yürüterek ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynuyoruz.

ghjjh

Yukarı