Ana içeriğe atla

ayos

SÜRDÜRÜLEBİLİR FON VE TAHVİLLERİN PAYI ARTACAK

21.10.2021 - 11:30

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Sekreteri Serkan Valandova, önümüzdeki dönemde sürdürülebilir fon ve tahvillerin küresel finans piyasasındaki payları giderek artacağını belirterek “Türkiye’nin de bu piyasadan alacağı payı maksimize etmek için çok sayıda kurum ve kuruluşun ortak bir gündem etrafında hareket etmesi gerekli” dedi.

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Genel Sekreteri Serkan Valandova, Etki Yatırımı Danışma Kurulu'nun (EYDK) “Birlikten Kuvvet Doğar” temalı konferansında yaptığı konuşmada önümüzdeki dönemde sürdürülebilir fon ve tahvillerin küresel finans piyasasındaki paylarının giderek artacağını belirtti. Valandova, Türkiye’nin bu piyasadan alacağı payı maksimize etmek için çok sayıda kurum ve kuruluşun ortak bir gündem etrafında hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de etki yatırımı modelinin gelişmesini ve etki yatırımı ekosisteminin oluşturulmasını sağlamak amacıyla kurulan Etki Yatırımı Danışma Kurulu'nun (EYDK) “Birlikten Kuvvet Doğar” temalı konferansı düzenledi. Konferansta konuşan YASED Genel Sekreteri Valandova, YASED olarak her biri sektörünün küresel düzeyde önde gelen firmaları olan üyelerinin Türkiye ekonomisine olan katkısını yakından takip ettiklerini belirtti. YASED üyelerinin toplam yatırımlar, istihdam, ihracat, Ar-Ge altyapısı üzerinde ciddi katkıları olduğunu kaydeden Valandova, “Ancak etkimizin bununla sınırlı olmadığını da biliyoruz. Doğrudan istihdamın yanında sektörlerde uçtan uca yarattığımız dolaylı istihdam ve birçok sektörde yaratılan pozitif dışsallıklar sağlıyoruz. Tedarik zincirlerimiz aracılığıyla sektörlerin tüm ekosistemine aktardığımız know-how, kurumsal çalışma yaklaşımları ve standartlar getiriyoruz. Çevreye duyarlı teknoloji ve üretim süreçlerinin kullanıma alınmasını sağlıyoruz. Kobilerin, sanayi bölgelerinin, yerleşimlerin ülkeye ve dünyaya bağlanmasına yardımcı oluyoruz. Gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri ile gündem yaratma ve kırılgan kesimlerin desteklenmesine katkı sağlama gibi birçok olumlu etkimiz var. Biz bu etkileri daha sistemli ve kantitatif bir şekilde izlemek, etkiyi en üst düzeye çıkaracak ve işbirlikleri için görünür kılacak şekilde kapasite geliştirmeyi düşündük” dedi.

dfg

Yukarı