Ana içeriğe atla

ayos

MERKEZ BANKASI’NDA GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

14.10.2021 - 09:29

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun görüşmesinin ardından, TCMB'de 3 isim görevden alındı. Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararı sonrası Dolar/TL 9,18 ile yeni zirvesini gördü.

 

Görüşmenin ardından Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Merkez Bankası'nda bazı görev değişikleri yapıldı. TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük, Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı.TCMB Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak ve Para Politikası Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

Dolarda yeni rekor

Gün içerisinde 9,10 seviyesiyle zirve yenileyen dolar/TL, TCMB'deki görev değişimi sonrası yurtdışı hacimsiz işlemlerde 9,18 seviyelerini gördü. Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indirimi ile başlayan ABD Doları'nın gelişen ülke para birimleri karşısında güçlenmesinin de etkisiyle Türk Lirası, dolar karşısında en fazla değer kaybına uğrayan para birimi durumunda. Para Politikası Kurulu yeni üyeleriyle faiz kararı için 21 Ekim'de toplanacak. 28 Ekim'de ise TCMB Başkanı Kavcıoğlu, enflasyon raporunu açıklayacak. 

 

dfg

Yukarı