Ana içeriğe atla

apti

ANADOLU GRUBU TÜRKİYE EKONOMİSİNİN EN BÜYÜK GÜÇLERİNDEN BİRİSİ

12.07.2019 - 09:44

ANADOLU GRUBU’NUN ÇALIŞMALARINDAN VE PROJELERİNDEN BAHSEDEN ANADOLU GRUBU İCRA BAŞKANI HURŞİT ZORLU; 19 ÜLKEDE, 80’E YAKIN ŞİRKET, 66 ÜRETİM TESİSİ VE YAKLAŞIK 80 BİN İSTİHDAMLA FAALİYETLERİNİ GENİŞ BİR COĞRAFYADA SÜRDÜRDÜKLERİNİ BELİRTEREK, TÜRKİYE EKONOMİSİNİN EN BÜYÜK İTİCİ GÜÇLERİNDEN BİRİSİ KONUMUNDA OLDUKLARINI İFADE ETTİ.

Anadolu Grubu’nun faaliyetleri ve çalışma alanlarından bahsedebilir misiniz? Ülke ekonomisine nasıl katkılarınız oluyor?
Anadolu Grubu olarak, bugün 19 ülkede, 80’e yakın şirket, 66 üretim tesisi ve yaklaşık 80 bin istihdamla faaliyetlerimizi içecek, perakende, tarım, otomotiv, kırtasiye, hızlı tüketim restoranı, gayrimenkul ve enerji olmak üzere 9 sektörde ve geniş bir coğrafyada sürdürüyoruz. Bugün hem rakamsal verilerimiz ve üretim gücümüz hem de sosyal ve toplumsal anlamda geliştirdiğimiz ve içinde yer aldığımız projelerle, Anadolu Grubu, Türkiye ekonomisinin en büyük itici güçlerinden birisi konumundadır. 2018 yılında fiilen Anadolu Grubu şirketlerince devlete intikali sağlanan vergiler toplamı, 2018 merkezi yönetim bütçe gelirleri gerçekleşmelerinin yüzde 1,2’sini oluşturuyor. Ekonomik olarak yarattığımız değerin yanı sıra, tüm markalarımızla pek çok farklı alanda fark yaratacak, değer kazandıracak projelere imza atıyoruz.  

DÜNYANIN ÖNDE GELEN İSİMLERİYLE İŞ BİRLİKLERİ YAPIYORUZ
“Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız” olma vizyonuyla hareket eden bir şirket olarak yurt dışı büyüklüğünüz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Geniş bir coğrafyada faaliyetlerimizi sürdürürken yurt içinde olduğu kadar yurt dışı operasyonlarımızda da gelir yaratma kapasitemiz bize esneklik kazandırıyor. Yurt dışında 40’tan fazla şirketimiz var. Uluslararası operasyonlarımızdan elde ettiğimiz gelir, toplam ciromuzun yüzde 30’dan fazlasını oluşturuyor. Dünyanın önde gelen markalarıyla kurduğumuz ortaklıklar ve çok uluslu şirketlerle gerçekleştirdiğimiz iş birlikleriyle, çok uluslu, girişimci bir grup olma misyonu doğrultusunda hareket ediyoruz. Alanlarında dünyanın önde gelen isimleri olan ABInBev, The Coca-Cola Company, McDonald’s, 
Faber-Castell, Isuzu, Kia, Lombardini, Honda, Landini ve Cutrale ile olan uluslararası iş ortaklıklarımız kapsamında önemli operasyonlar yürütüyoruz.

Şu an çalışmaları devam eden mevcut projeleriniz var mı?  
Tüm Anadolu Grubu şirketlerinde iş süreçlerimizi, iş modellerimizi ve çalışma ortamlarımızı daha etkin, daha verimli hale getirecek ve daha fazla değer yaratacak “teknolojiyle güçlendirilmiş bir iş dönüşümü” projeleri gerçekleştiriyoruz. İnovasyon ve kurum içi girişimcilik için platformlar sağlamak, uygulamalarımız arasında önemli bir yere sahip. Anadolu Grubu’nun inovasyon programı olarak tasarladığımız Bi-Fikir’i, 5 yıl önce hayata geçirdik. Bi-Fikir sayesinde, grup çalışanlarımızın bireysel ve ekip olarak yaratıcılıklarını geliştiriyor, yaratıcılık sürecinin sürdürülebilirliğini sağlıyor, yenilikçi fikirler üreten ve öğrenen bir organizasyon kültürünü pekiştiriyoruz. Bi-Fikir, şu anda 23 bin civarında fikir, 3 bin 800 hızlı uygulama ve bin 300 proje ile devam ediyor. Uygulama ve projelerin hızla hayata geçirilmesi ile dört yılda 575 milyon TL’lik fayda yarattık. 
Grubumuzun geleceğe dönük yürütmekte olduğu projeler içerisinde özellikle tarım yatırımlarımızın gelecek için önemli bir büyüme potansiyeli vadettiğini düşünüyoruz. Hem bugünün hem de geleceğin sektörü olan tarım; dünya genelinde açlığın ve yoksulluğun sonlandırılması, gıda israfının azaltılması, çölleşme ve kuraklıkla mücadele, biyoçeşitliliğin korunması gibi karşı karşıya olduğumuz pek çok küresel sorunun ortak bir noktası olarak stratejik öneme sahip. Türkiye’nin tarım sektöründe atması gereken önemli adımlar var. Anadolu Grubu’nun pek çok şirketi bu konuda önemli çalışmalar yürütüyor. 

KÜRESEL KALKINMA İÇİN FAYDA SAĞLANIYOR
Anadolu'dan Yarınlara Anadolu Grubu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Uyumluluk Raporu’nu yayınladınız. Bu raporla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Geleceğimize yönelik odaklandığımız konuların ana çerçevesini sürdürülebilirlik kavramı oluşturuyor. Şirketlerimiz, üzerlerine düşen sorumluluğun bilinciyle, uzun yıllardır bu alanda pek çok çalışma yapıyorlar. Sürdürülebilirlik performanslarını ölçümleyerek takip eden altı grup şirketimiz, sürdürülebilirlik raporlarını yayınlıyor ve gelişimlerini paydaşlarına aktarıyorlar. Biz de Holding olarak, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri paralelinde çizdiğimiz yol haritası kapsamında bir çalışma hayata geçirerek, Anadolu’dan Yarınlara Anadolu Grubu Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Uyumluluk Raporumuzu yayınladık. Bu çalışmanın yol göstericiliğinde hem geleceğe yönelik hedef ve stratejilerimizi gözden geçiriyor, hem de Kalkınma Hedeflerine yönelik farkındalığı artırarak katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. 
Raporda, Anadolu Grubu’nun sürdürülebilirlik alanında hayata geçirdiği proje ve uygulamalar, ekonomik, çevresel, sosyal etkilerine göre ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde bütünsel bir yaklaşım ile ele alındı, durum tespiti ve stratejik analiz yapıldı. Grup şirketlerimizin 2015-2018 döneminde sürdürülebilirlik alanında hayata geçirdiği proje ve uygulamalar arasından seçtiği 316 çalışmanın envanterini de içeren raporumuz; Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleştirilebilmesi için aktif bir katılımcı olarak çalıştığımızı ve başarılı bir sürdürülebilirlik anlayışıyla dünya standartları ile uyum içinde küresel kalkınma için fayda ürettiğimizi ortaya koyuyor.

Anadolu Grubu’nun gençlere yönelik geliştirdiği projeleri oluyor mu? 
Biz özellikle grubumuzun sosyal sorumluluk çalışmalarının önemli bir bölümünü gerçekleştiren sosyal kuruluşumuz Anadolu Vakfı aracılığıyla gençlere yönelik önemli projeler gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar 28 binin üzerinde gencimize burs imkanı sağladık. 48 ilde 60 binden fazla öğretmene ulaştığımız Değerli Öğretmenim projesi ile öğretmenler aracılığıyla farkındalık artırılması, yaratıcı ve yenilikçi projelerin ortaya çıkması, sosyal girişimcilik ve projeler alanında öğretmenlerin ve dolaylı yoldan gençlerin kapasitelerinin artırılması gibi konularda önemli çalışmalar yapılıyor. Bu yıl 7. dönemine başladığımız Mentorluk Programımız ile gençlere değişen dünyanın koşullarına ve hayata hazırlanırken kendilerini geliştirebilmeleri için destek oluyoruz. “Okusun da Büyüsün” projesi kapsamında, yurdumuzun her köşesindeki çocuklarımıza yaş gruplarına uygun kitapları ulaştırıyoruz. 

İNSANLARIN HAYATINA DOKUNAN FAALİYETLER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
Eğitim, sağlık ve spor alanlarında topluma katkı sağlamak için ne gibi sosyal sorumluluk çalışmaları yürütüyorsunuz?   
Vakfımız, eğitim alanında yaptığı çalışmaların yanı sıra sağlık tarafında da, kendisine bağlı olan Anadolu Sağlık Merkezi aracılığıyla, insanımıza dünya standartlarında sağlık hizmeti sunmanın yanı sıra, hastane bünyesinde pek çok sosyal sorumluluk içerikli çalışma yürütüyor. İhtiyaç sahiplerine 600 bine yakın bedelsiz sağlık hizmeti sağlandı. 
Anadolu Efes Spor Kulübü’nün faaliyetleri ile spora 43 yıldır destek veriyoruz. Ülkemizde basketbolun değişmez simgelerinden olan ve bu yıl bize Avrupa’da önemli başarılar yaşatan kulübümüz, Türk gençliğinin ve Türk basketbolunun gelişimine katkıda bulunmaya devam ediyor. 
Şirketlerimizin her biri, grubumuzun vizyonu doğrultusunda önem verdiğimiz alanlarda çok değerli projeler gerçekleştiriyor. Farklı markalarımızla, sanata, turizme, girişimciliğe, sürdürülebilirlik faaliyetlerine, üretime, çocuklara ve daha birçok konuya yönelik çalışmalarımız var. Tüm bu faaliyetlerimizle hayatına dokunduğumuz insan sayısını yüz binlerle hatta belki milyonlarla ölçebiliriz.

ghjjh

Yukarı