Ana içeriğe atla

deskar

ARABULUCULUK YILDA 200 BİNDEN FAZLA TİCARİ UYUŞMAZLIĞI ÇÖZECEK

21.01.2019 - 14:24

YILLARDIR FARKLI TOPLUM VE KÜLTÜRLERDE UYGULANAN ARABULUCUK SİSTEMİ, YENİ YILLA BERABER ÜLKEMİZDE DE ZORUNLU HALE GELDİ. ARABULUCU AVUKAT SEVDA ŞAHİN İHSANOĞLU, “PARANIN ÖDENMESI VE TAZMİNATA İLİŞKİN DAVALAR ARTIK 8 HAFTA İÇİNDE SONLANDIRILACAK.” DİYOR.

Hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak uygulanan alternatif uyuşmazlık çözümü ‘Arabuluculuk’, ülkemizde de 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren ticari davalarda zorunlu hale geldi. Yeni yılla birlikte ülke genelinde görev yapan 9 bin 410 arabulucu, yılda yaklaşık 200 binden fazla alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlığı, dava açılmadan çözüme kavuşturacak.  Yargının iş gücünün azalacağına dikkat çeken Arabulucu Avukat Sevda Şahin İhsanoğlu, “Paranın ödenmesi ve tazminata ilişkin davalar 8 hafta içinde sonlandırılacak.” diyor.

UYUŞMAZLIKLAR KARŞILIKLI MÜZAKEREYLE ÇÖZÜLECEK
Yıllardır farklı toplum ve kültürlerde uygulanan arabulucuk sistemi, yeni yılla birlikte ülkemizde de zorunlu hale geldi. Daha önce işçi ve işveren uyuşmazlıkları bakımından ‘dava şartı’ olarak uygulanan arabuluculuk, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlıklarda da uygulanacak. Ticari davalardan, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri hakkında, dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olacak. Herkesin kafasında bir soru işareti olan arabuluculuk, aralarında davaya konu olmuş veya olabilecek bir uyuşmazlık olan kişilerin meseleyi bir arabulucu eşliğinde karşılıklı olarak müzakere ederek çözüme kavuşturdukları bir süreç olarak karşımıza çıkıyor.

ARABULUCULUK BİRÇOK AVANTAJ GETİRİYOR
Arabulucu, Türkiye’de sadece en az 5 yıllık mesleki deneyimi olan hukuk fakültesi mezunlarının olabiliyor. Arabuluculuk için Adalet Bakanlığı siciline kayıtlı ve bakanlıkça lisanslanan eğitim kurumlarından teorik ve pratik en az 48 saat eğitim alınması gerekiyor. Ülkemizde daha fazla arabulucuya ihtiyaç olduğunu dile getiren Arabulucu Avukat Sevda Şahin İhsanoğlu, bu sistemin hukuki anlamda hem devlete hem de halka kolaylık sağlayacağını ve arabulucuk sisteminin birçok avantajı beraberinde getirdiğini söylüyor.
 Avukat Sevda Şahin İhsanoğlu, arabuluculuk sisteminin sağladığı fayladaların birkaçını şöyle sıralıyor: “İnsanlar arasındaki ilişkiyi korur. Çabuk çözüm sağlar. Daha ekonomik ve gizli olarak yürütülür. Alternatif çözüm yollarının etkinliği artırır. Uyuşmazlıkları tarafların iradelerine uygun olarak sonuçlandırır.”

Filofix

Yukarı