Ana içeriğe atla

bridgestone

EN GÜÇLÜ İSTİHDAM BEKLENTİSİ TARIM, AVCILIK, ORMANCILIK VE BALIKÇILIKTA

10.04.2019 - 15:49

ManpowerGroup’un 2019 İkinci Çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması’na göre, Türkiye’de işverenlerin yüzde 17’si istihdam artışı beklerken yüzde 12’si azalma öngörüyor. Yüzde 68’i ise değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. En güçlü istihdam beklentisi tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektörlerinde.

ManpowerGroup’un 2019 İkinci Çeyrek İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türkiye’den işverenleri temsil eden bin kişilik bir örneklemle görüşülerek gerçekleştirildi. Araştırmaya göre Türk işverenleri, nisan-haziran dönemine yönelik işe alım beklentilerinde temkinli davranıyor. İşverenlerin yüzde 17’si 2019’un ikinci üç ayında istihdam artışı beklerken; yüzde 12’si azalma öngörüyor, yüzde 68’i de değişiklik olmayacağını tahmin ediyor. Böylece Net İstihdam Görünümü artı yüzde 5’i gösteriyor. Önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2 puan düşen işe alım beklentileri, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 18 puan geriliyor.
Önümüzdeki çeyrekte 5 bölgenin 4’ünde ve 11 sektörün 8’inde istihdam artışı bekleniyor. Bir önceki çeyreğe kıyasla, işe alım beklentileri 5 bölgenin 3’ünde ve 11 sektörün 5’inde zayıflıyor. 2018’in ikinci çeyreğiyle karşılaştırıldığında, işe alım beklentileri 5 bölgenin ve 11 sektörün tamamında zayıflıyor.

İNŞAATTAKİ BEKLENTİ EKSİ YÜZDE 15
ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Genel olarak temkinli ama aynı zamanda olumlu gelişmeler gözlemliyoruz. Türkiye’nin en büyük sanayi üreticilerine ev sahipliği yapan Marmara Bölgesi’ndeki işverenler, olumlu bir işe alım ortamı ve yüzde 9’luk bir istihdam görünümünü bildirmektedir. 2019’un ilk çeyreğine kıyasla, özellikle tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık sektöründe yüzde 26’lık önemli bir marj artışı beklentisi görüyoruz. Ayrıca, 2019’un ikinci çeyreğinde, 5 bölgenin 4’ündeki ve 11 sektörün 8’indeki işverenler olumlu işe alım beklentileri bildiriyor.”
Feyza Narlı, araştırmayla ilgili değerlendirmelerine şöyle devam ediyor: “İşverenlerin en güçlü işe alım beklentileri bildirdiği sektörler, mevsimsel verilerden arındırılmış olarak yüzde 16 istihdam görünümüyle tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık oldu. Üretim sektöründeki işverenler yüzde 8’lik görünümle belli bir düzeyde istihdam artışı beklerken; kamu ve sosyal hizmetler sektörü ile elektrik, gaz ve su sektörünün görünümleri sırasıyla yüzde 7 ve yüzde 6’yı gösteriyor. Ancak diğer üç sektördeki işverenler işe alımları konusunda temkinli hareket etmeyi planlıyor. İkinci çeyreğin en ihtiyatlı istihdam beklentisi, eksi yüzde 15’lik bir görünümle inşaat sektörü işverenlerinden geliyor. Toptan ve perakende ticaret sektöründeki işverenler de eksi yüzde 9’luk görünümle temkinli işe alım planları öngörüyor.”

dfs

Yukarı