Ana içeriğe atla

bridgestone

ESAS SOSYAL “İLK FIRSAT PROGRAMI” İLE GENÇLERİN İSTİHDAMINA DESTEK OLUYOR

21.08.2019 - 11:24

Esas Sosyal, Şevket Sabancı ve ailesinin hayırseverlik geleneğinin üzerine inşa edilen sosyal yatırımlarının kapsamını genişletmek ve yönetmek amacıyla kurulan bir sosyal yatırım birimi. Esas Sosyal’in ilk sosyal yatırımı olan “İlk Fırsat Programı” hakkında bilgi veren Esas Sosyal Kurucular Kurulu Başkanı Emine Sabancı Kamışlı, “Her genç çok değerli, bu yüzden fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırıp onlara yol açmamız, istihdam edilmeleri için onları desteklememiz ülkemizin geleceği için çok önemli.” diyor.

Esas Sosyal hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
Esas Sosyal, ailemizin hayırseverlik geleneğinin üzerine inşa ettiğimiz sosyal yatırımların kapsamını genişletmek ve yönetmek amacıyla kurduğumuz bir sosyal yatırım birimi. Amacımız sürdürülebilir sosyal yatırımlar yaparak ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak, bunu yaparken ekonomik değeri ve topluma geri dönüşü ölçülebilir etkiler yaratmak. Dünyada mevcut olan sosyal etki yatırımı anlayışının Türkiye’deki örneği diyebiliriz. 

GENÇLERİN İSTİHDAMINA DESTEK OLMAK ÜLKE GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ
İlk yatırım alanınız olan “Gençler ve istihdam” önemli bir konu. Bu konuda neler söylersiniz?

Her genç çok değerli, bu yüzden fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırıp onlara yol açmamız, istihdam edilmeleri için onları desteklememiz ülkemizin geleceği için çok önemli. Yapılan araştırmalarda, özellikle üniversiteden yeni mezunların işsizlik oranının daha yüksek olduğunu gördük. Genç işsizliğinin en önemli nedenleri fırsat eşitsizliği, mezun olunan üniversite, deneyimsizlik ve referans eksikliği. Gençler mezun olduktan sonra ortalama 13 ay işsiz kalıyor, özgüvenlerini kaybediyor. Özellikle Anadolu’daki devlet üniversitelerinden yeni mezun gençler ilk işlerini ararken daha fazla fırsat eşitsizliğiyle karşılaşıyor. Okuyor, emek harcıyor ancak işe giremiyorlar. Çünkü deneyim ve referansları yok ve okulları daha az bilindiği için işverenlerin önceliğinde değil. Biz bu soruna çözüm ararken bir program stratejisi geliştirdik. 2015-2020 dönemi için gençler ve istihdam alanına 20 milyon TL ayırmaya ve çalışmalarımızı 3 alanda ilerletmeye karar verdik: Araştırmalar, Ortaklıklar ve İlk Fırsat.

İlk Fırsat Programı kapsamında gençlere nasıl destek veriyorsunuz?
İlk Fırsat Programı, Esas Sosyal’in ilk sosyal yatırımı. 2016’da başlayan bu programla devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlerin maaşlarını karşılayarak, Türkiye’nin önde gelen STK’larında 12 ay tam zamanlı olarak ilk iş deneyimlerini edinmelerini sağlıyoruz. Katılımcılar STK’larda özel sektörde karşılığı olan kurumsal iletişim, muhasebe, insan kaynakları, idari işler, satın alma, kaynak/iş geliştirme, bilgi teknolojileri gibi birimlerde görev alıyor. Böylece gençler ilk işlerini deneyimlerken, STK’lar da genç iş gücünden faydalanıyor. İşgücü maliyetinin olmaması ve STK bilinci gelişen bir neslin iş dünyasına kazandırılması da STK’lar için önemli bir fayda. Program kapsamında gençlere sadece ilk iş deneyimlerini sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda onların 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler de sunuyoruz.

Peki, programın sonuçları nasıl?
Çalışmalarımız güzel sonuçlar veriyor, gençlerimiz fark ediliyor. Katılımcıların program bitmeden iş teklifi alma oranı yüzde 80. Tüm katılımcıların program sonrası 3 ay içinde işe girme oranı ise yüzde 94. 

İLK FIRSAT PROGRAMINA İŞ DÜNYASINDAN DESTEK BEKLENİYOR
Genç işsizliği sorununu çözmek için başka neler yapılabilir sizce?

Yapılacak çok şey var; herkese görev düşüyor. İş var ama nerede, onu bilip arzla talebi akıllıca buluşturmak gerek. Biz bunun için İlk Fırsat köprüsünü inşa ettik. 
“Şevket Sabancı” ismiyle, vereceğimiz desteğin sürekliliğini teyit ettik. Ama bu sağlamlığı teyit edilen köprüyü süratle genişletmek gerek; bu da ancak el ele verirsek olur. 
2016’da bir hayalim vardı: Kurumlar da İlk Fırsat’ı destekleyecek, İK havuzunun bir parçası olarak benimseyecek, el ele ortak geleceğimize katkıda bulunup köprüyü genişleteceğiz. Hayalim gerçekleşmeye başladı; bugün vizyonumuzu paylaşan 6 kıymetli şirket var. Akfen Holding, Esas Gayrimenkul, Fiba Group, Pegasus Hava Yolları, Sanko Holding ve Volkswagen Doğuş Finans artık İlk Fırsat destekçisi. 2019 katılımcılarının toplam maaş maliyetinin yüzde 23’ünü bu kurumlar karşılıyor. Tüm kurumsal destekçilerimize bize olan inançları ve ortak sorunumuza verdikleri destek için teşekkür ediyorum. İş dünyasını da İlk Fırsat Programı'na destek vererek, eğitimli gençlere okuldan işe geçişte fırsat eşitliği sağlamaya davet ediyorum. 

GENÇLERİN POTANSİYELLERİ DEĞERLENDİRİLMELİ
Fırsat eşitliği konusunda İK’cıların rolü büyük. Buradan İK’cılara neler söylemek istersiniz?

Onların bakış açısı önemli tabii. Araştırmalarımıza göre, diplomalı gençlerin maruz kaldığı fırsat eşitsizliği işsizliği körükleyen bir unsur. Yeni üniversiteler var ama İK profesyonelleri tarafından bilinmediği için, bu okullardan mezun gençler mülakata bile çağırılmıyor. İK profesyonelleri risk almak istemeyince, özgeçmiş havuzları genişlemiyor. Üniversiteler de yeni ve henüz gelişme aşamasında olduğu için, network yapabilme ve referans alabilme eksikliği de problem oluyor. Bir de iş deneyimi olmayınca durum iyice kitleniyor.
Gençlere fırsat eşitliği sağlandığında neleri başardıklarını görmek için, İK profesyonellerinin işe alım süreçlerinde sadece okula bakarak değil, o gencin potansiyelini değerlendirerek fırsat eşitliği sunması gerekiyor. İK profesyonellerini önyargılarını yıkmak için İlk Fırsat gençleriyle tanışmaya davet ediyorum. LinkedIN’de katılımcılar hakkında bilgilerin olduğu bir sayfamız var. Ayrıca program kapsamında gençlere mentorluk yaparak, söyleşiler gerçekleştirerek, iş mülakatı sürecinde değerlendirerek destek verebilirler ve uygunsa ileride bünyelerine almaları mümkün olabilir.

dfs

Yukarı