Ana içeriğe atla

bridgestone

GENÇ GİRİŞİMCİLERE 200 BİN TL HİBE VE KOBİ’LERE KREDİ MÜJDESİ

11.03.2020 - 11:47

Son dakika Bakan Varank açıkladı: Tübitak genç girişimcilere 200 bin liraya kadar hibe verecek. Ayrıca KOBİ’lere 100 bin liraya kadar faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz kredi desteği sunacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programı 2020’nin yeni çağrısı için başvuruların 28 Şubat’ta sona ereceğini belirterek, “Programa kabul edilenlere, 200 bin liraya kadar hibe vereceğiz. Gençler, böylelikle teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini, somut işlere dönüştürebiliyor.” dedi.

Varank, Malatyalı İş Adamları Derneği (MİAD) 69. Aylık Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Malatya’nın kendileri için ayrı bir yere ve farklı bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Malatya’da 3 ay önce incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Varank, dünyada bir ilk olacak lisanslı kuru kayısı deposunun temelini attıklarını kaydetti.

SANAYİNİN KALBİ MALATYA

Varank, “13 milyon avroluk yatırımla, ihracatında zaten dünya lideri olduğumuz kuru kayısıda daimi bir avantajı yakalamayı hedefliyoruz. Temel atma töreninden sonra, organize sanayi bölgesindeki fabrikaları da ziyaret ettim. Ayrıca sanayicilerimizle geniş kapsamlı bir de istişare toplantısı yapma imkanı bulduk. Sizlerin de çok iyi bildiği şu hususun altını tekrar çizeyim. Doğu Anadolu Bölgesi’nde sanayinin kalbi Malatya’da atıyor dersek herhalde yanlış söylemiş olmayız.” diye konuştu.

6 BİN KOBİ KOSGEB’TEN YARARLANIYOR

Malatya’da gıdadan tekstile, makineden mobilyaya pek çok alanda güçlü bir kapasite birikimine işaret eden Varank, “Bu altyapının gelişmesinde sunduğumuz desteklerin büyük katkısı oldu. Bugüne kadar Malatya’da 8 milyar liralık sabit yatırımı teşvik edip, 28 bin vatandaşımızın istihdam edilmesini sağladık. Girişimcilik, Ar-Ge ve finansman gibi alanlarda 6 bine yakın KOBİ, KOSGEB’ten faydalanıyor.” ifadelerini kullandı.

 

dfs

Yukarı