Ana içeriğe atla

bridgestone

GÜÇLÜ BİR ANNE OLMAK GÜÇLÜ BİR YÖNETİCİ OLMANIZI SAĞLIYOR

14.03.2019 - 10:01

İSTANBUL HUBUBAT BAKLİYAT YAĞLI TOHUMLAR VE MAMULLERİ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ IŞILAY REİS YORGUN İLE HEM BİRLİKTEKİ GÖREVİNİ HEM DE BİR KADIN VE ANNE OLARAK İŞ HAYATINDAKİ ROLÜNÜ KONUŞTUK.

Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Işılay Reis Yorgun, aynı zamanda İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi. Kendisine birlik ve sektörle ilgili sorularımızı yönelttik. 

Sizi daha çok Reis Gıda Yönetim Kurulu Üyesi olarak tanıyoruz ama aynı zamanda sektörle ilgili bir sivil toplum kuruluşunda söz sahibisiniz. Bu birlikteki görevlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?
2018’de İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Sektör Kurulu Üyesi ve Tarım Komisyonu Üyesi görevlerini üstlendim. 2019’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  tarihinde bir ilk gerçekleştirilerek TİM Başkanı’mız İsmail Gülle önderliğinde TİM Kadın Konseyi oluşturuldu. Kadınlarımızın emeği ve desteğiyle, ihracatımızı sürekli ve kalıcı bir şekilde artırmak için kurulan bu konseyde yer almak benim için ayrı bir gurur kaynağı. Kadınlar her alanda söz sahibi olmalı. Sektörde ne kadar fazla kadın yer alır ve söz sahibi olursa başarımızın artacağını düşünüyorum.

Yönetiminde yer aldığınız birlik, sektörle ilgili neler yapıyor?
Gıda sektörü için dış ticarete ilişkin konularda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda; kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör kuruluşları, ulusal ve uluslararası kuruluşlar nezdinde üyelerimizin menfaatlerini ülke çıkarları çerçevesinde koruyor ve geliştirici çalışmalar yapıyoruz. Reis Gıda olarak 43 yıllık tecrübemizle ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedefleri dahilinde Türk tarımının sorunlarının tespiti ve çözümü için çalışıyor olmamız, kurul çalışmalarında daha aktif rol almamızı sağlıyor.

ÇOCUKLARIM DAHA 45 GÜNLÜKKEN BENİMLE İŞE BAŞLADI
Genç bir iş kadını ve anne olarak bir gününüz nasıl geçiyor?

Kadınların annelik görevlerinin yanı sıra iş dünyasında da yer alması, artı görevler ve sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Annelik ve iş hayatını birlikte yönetmeniz gerekiyor. Örneğin; her iki çocuğum daha 45 günlükken benimle işe başladılar. En kutsal duygulardan biri olan annelik benim için her şeyden önce geliyor. Hem yönetici hem de anne olma vasfını bir arada yürütmenin elbette zorlukları oluyor. Ancak güçlü bir anne olmak, iş hayatında da güçlü bir yönetici olmanızı sağlıyor. Bu yüzden ev ve iş hayatımı paralel bir dengede tutmaya çalışıyorum. 

Kadınların iş hayatındaki yeriyle ilgili neler düşünüyorsunuz? 
Kadınların çalışma hayatında aldığı aktif ve önemli rollerle milli hedeflerimize çok daha hızlı ulaşacağımıza inanıyorum. İş hayatında daha fazla kadının yer alması gerekiyor.

Her işe mutlaka bir kadın eli değmeli mi?
Sevgi ve duyarlılığı temsil eden, toplumun temel taşı olan kadınlarımız, elinin değdiği her şeyi güzelleştiriyor. Kadınların iş hayatında aktif rol almaları kurumların gelişimini de hızlandırıyor. Kadınların, yönetim kurullarında, üst yönetimde yer almaları kurumların sürdürülebilirliklerinin sağlanmasında etkili oluyor.

dfs

Yukarı