Ana içeriğe atla

ayos

HERŞEY DİJİTALLEŞİYOR

15.12.2016 - 18:26

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Şükrü Ünlütürk, teknolojinin çok hızlı geliştiğini belirterek, “Herşeyin dijitalleştiği ve sanattan spora ezberlerin bozulduğu bir döneme doğru hızla ilerliyoruz” dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Şükrü Ünlütürk, 25. Kalite Kongresi’nde yaptığı konuşmada, dünyanın büyük bir değişim geçirdiğini, bu değişimin sancılarını üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hala içinden tam anlamıyla çıkamadığımız küresel ekonomik krizde derinden hissettiklerini söyleyerek, “Krizi takip eden büyük durgunluk, düşük büyümeyi beraberinde getirdi. Eskiden Türkiye ekonomisi hızlı büyür, krize girdiğinde hızla daralır ama sonrasında hızla toparlanırdı. Son beş yıldır potansiyelimiz olan yüzde 5’in çok altında yüzde 3 civarında büyüyoruz. Küresel düzeyde de yavaşlama çok açık, Çin’in büyüme oranı yüzde 10’lardan yüzde 6’lara kadar düştü. Avrupa ve Japonya’da kreatif faiz uygulamalarına geçilmek zorunda kalındı. Emtia fiyatları ve petrol son derece düşük seviyelerde. Küresel boyutta düşük büyümeyle ciddi bir mücadele verilmeye çalışılsa da ne olağanüstü para politikaları ne de borç yükünün altında ezilen gelişmiş ülkelerin maliye politikaları büyümeyi canlandırmayı başaramadı. Yapısal reformlar ise sürekli ertelenmeye devam etti. Küresel düzeyde bu çıkmazın siyasi gelişmelere nasıl yansıdığını da kaygıyla izliyoruz. Popülist akımların yükselmesi, kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Bu da dünyada korumacı ve giderek içe kapanan bir politika anlayışını ne yazık ki beraberinde getiriyor” dedi. 

“TÜM ŞİRKETLER DİJİTALLEŞMEYLE YÜZLEŞECEK”
Küreselleşmenin 2000’li yılların başında yarattığı heyecan, yüksek büyüme ve ticaret hacminin artık olmadığına işaret eden Ünlütürk, “Yeni normalde bütün dünya için büyüme daha aşağıda dengeye gelecek gibi görünüyor. Eski büyümeyi yakalamak mümkün olmadığı gibi ticaret de eskisi kadar canlı olmayacak. Düşük büyüme ortamı beraberinde şu soruyu getiriyor: Düşük büyümeyi nasıl yöneteceğiz? TÜSİAD olarak 2013 yılında ilk defa düşük büyüme yönetiminin önemine işaret etmiştik. Günümüzde teknoloji çok hızlı gelişiyor, daha önce filmlerde izlediğimiz, aklımızın sınırlarını zorlayan teknoloji artık hayatımıza giriyor. Herşeyin dijitalleştiği ve sanattan spora ezberlerin bozulduğu bir döneme doğru hızla ilerliyoruz. İş dünyasına baktığımızda, dijitalleşme ve internet ile sağlıktan finansa enerjiden gıdaya tüm sektörlerin üretim metotları ve iş yapış biçimleri değişiyor. Teknoloji önce insanları ardından makine ve nesneleri birbirine bağladı. Hayallerimizin de ötesinde akıllı endüstriler, akıllı şehirler ve sonunda umarım ki daha akıllı bir yeryüzüyle tanışacağız. Tüm bu gelişmeler sanayiyi de yeni bir evreye taşıyor. Er ya da geç tüm şirketler iş modellerinde, üretim süreçlerinde dijitalleşmeyle yüzleşmek durumunda kalacak. Dijitalleşmenin baş döndüren seyri, yeni dünyanın para biriminin ‘hız’ olduğunu açıkça ortaya koyuyor” diye konuştu.

dfg

Yukarı