Ana içeriğe atla

bridgestone

KADINLARDAN İŞ DÜNYASINA EŞİTLİK ÇAĞRISI

14.03.2019 - 09:51

ŞİRKETLERİN, DERNEKLERİN VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ YÖNETİM KURULLARINA KADIN ÜYE HAZIRLAYAN YÖNETİM KURULUNDA KADIN DERNEĞİ (YKKD), İŞ DÜNYASINA EŞİTLİK ÇAĞRISI YAPTI: “YÖNETİM KURULLARINIZDAKİ TÜM ERKEKLERLE KARŞILAŞTIRILMAYA HAZIRIZ. YETER Kİ BİZİ EŞİT DEĞERLENDİRİN.”

Şirketlerin, derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurullarına kadın üye hazırlayan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla iş dünyasına eşitlik çağrısı yaptı. Derneğin üçüncü dönem eğitim programı mentorları ile bir araya gelen YKKD Yönetim Kurulu üyeleri, “Yönetim kurullarında neden kadın olmadığını sorduğumuzda, ‘Yönetim kuruluna hazır kadın üye çok aradık; ancak bulamadık’ yanıtını alıyoruz. Biz varız, 137 kişi olduk ve buradayız. Erkek yönetim kurulu üyelerinin tüm yetkinlikleriyle karşılaştırılmaya hazırız.” dediler.
Kadınların şirket, dernek ve sivil toplum kuruluşlarındaki temsil oranının artırılması ve yönetim kurullarında daha fazla kadının yer alması amacıyla çalışan dernek üyeleri, ‘3. Dönem Sertifika ve Mentorluk Programı’ kapsamında iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelerek kadınların yönetim kurullarında daha fazla yer alması için görüş alışverişinde bulundu. 

İSTANBUL BORSASI’NDAKİ 159 ŞİRKETTE HİÇ KADIN ÜYE YOK
YKKD Başkan Yardımcısı Arzu Aslan Kesimer, “Sizlerin de desteğiyle derneğimizde üç dönemde 137 kadın aday hazırladık. 137 kadın şu anda yönetim kurullarında üye olmaya hazır ve aday. İstanbul Borsası’nda halka açık 403 şirket var. Bunların 159’unda hiç kadın yönetim kurulu üyesi yok. Yani 159 şirketin yönetim kurulunda erkekler toplanıyor, kararlar alıyor, şirketleri yönetiyor. Ama toplumun yüzde 50’sini oluşturan kadınlar orada yok.” dedi.

KADINLAR GÖREV ALMAYA HAZIR
YKKD Mentor Komitesi Eş Başkanı Murat Yeşildere ise “Kadın liderlerin donanımları erkeklerle boy ölçüşmeye hazır. Kadınlar, erkek yönetim kurulu üyeleriyle hiçbir yetkinlikte geride kalan bir noktada değiller. Dolayısıyla Türkiye’de yönetim kurulunda kadın konusunun bir arz değil, talep konusu olduğunu söyleyebilirim. Kadınlar görev almaya hazır ve bu konuda güçlü bir istekleri var.” şeklinde konuştu.

dfs

Yukarı