Ana içeriğe atla

bridgestone

KDV İNDİRİMİNİN 2019’DA DA DEVAM ETMESİNİ BEKLİYORUZ

21.01.2019 - 14:22

2018’İN İKİNCİ YARISINDAKİ EKONOMİK KRİZDEN YATAK SEKTÖRÜNÜN DE ETKİLENDİĞİNİ BELİRTEN BAMBİ YATAK YÖNETİM KURULU ÜYESİ EMRE GÖKMEN, “EKONOMİYE TEKRAR HAREKETLİLİK GETİREN KDV İNDİRİMLERİ 2019’DA DA DEVAM ETSİN.” DİYOR.

Bambi Yatak Yönetim Kurulu Üyesi Emre Gökmen’e 2018 ve 2019 ile ilgili sorularımızı yönelttik. 

Öncelikle çeşitli kampanyaların gerçekleştirildiği, vergi indirimlerinin yapıldığı, konkordato tartışmalarının yaşandığı 2018 yılı sizin için nasıl geçti?
2018 yılı kriz dönemine kadar gayet iyi ve beklentilerimizin üzerinde hızlı bir şekilde devam ediyordu. Krizin başladığı günden itibaren tüm piyasalar gibi yatak sektörü de olumsuz etkilendi. Ancak Enflasyonla Topyekûn Mücadele kampanyası ve KDV indirimlerinin ekonomiye tekrar hareketlilik getirdiğini söyleyebiliriz. Bu kampanyalarla işlerimiz hemen hemen aynı seviyelerine tekrar gelmeye başladı. Bu da bizim için iyi bir süreç oldu.

Belirlediğiniz hedefleri ne kadar gerçekleştirebildiniz? Artı ve eksi yönde sapmalar oldu mu?
Kriz döneminde hedeflerimizi tutturmak için zorlu bir dönem yaşamaya başladık. Fakat en son yapılan müdahalelerle hedeflerimize emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.

2019 yılıyla ilgili değerlendirmelerinizi alabilir miyiz? Şirketiniz ve Türkiye ekonomisi açısından nasıl bir yıl olacağını tahmin ediyorsunuz?
Öncelikle Bambi Yatak olarak bunun göreceli bir kavram olduğunu düşünüyoruz. Biz firmaların yaşadığı bu zorlu sürecin 2019’un ilk çeyreğine kadar devam edeceğini tahmin ediyoruz. Konkordato ilan eden firmaların yaşayacağı etkilerin en az bir veya bir buçuk yıl süreceği gerçeği kaçınılamaz. Bu sürecin 2019 seçimleriyle beraber eski halini almasını temenni ediyoruz.

TEDARİKÇİLER KAMPANYAYA KATILMADI
Enflasyonla Topyekün Mücadele gibi kampanyalar ve bazı sektörler için vergi indirimleri yapıldı. Bunlar piyasayı canlandırmak için yeterli oldu mu? İş dünyası olarak 2019’da hükümetten ve devletten beklentileriniz nelerdir?

Bambi Yatak olarak bu mücadele ve kampanyaların çok doğru bir hamle olduğunu düşünüyoruz. Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında diğer firmalar yüzde 10 indirim uygularken biz net yüzde 15 indirim uyguladık. Bu bize kesinlikle satış açısından pozitif bir etki sağladı. Hem bayilerimizin hem de perakende müşterilerimizin güvenini kazandık. Bu yapılanlar piyasayı canlandırmak için bizim açımızdan çok yeterli olmadı. Çünkü tedarikçilerin çoğu, perakendeci satıcıları gibi ön planda olmadıkları için, Enflasyonla Topyekün Mücadele kampanyasına katılmadı. Bununla alakalı yaptıkları zamlar bizi olumsuz etkiledi. Bambi Yatak olarak biz kendi tarafımızda bu mücadeleye sonuna kadar destek verdik. Bu kampanyayla piyasalar yavaş yavaş düzelmeye başladı. 2019’da devletten KDV indiriminin sürekli devam etmesini bekliyoruz. Sadece dönemsel vites artışları değil, bize KDV ile alakalı yapılan indirimin sürekli olmasını temenni ediyoruz. Çünkü mobilya bu piyasanın lokomotiflerinden ve en önemli oyuncularından birisidir.

Şirketinizin 2019 hedefleri ve projeleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Biz İzmir Torbalı’da 40 bin metrekarelik kapalı alanda bulunan fabrikamızı büyütmeyi ve yeni istihdam kapıları açmayı planlıyoruz. Günlük bin ile bin 200 adet yatak üretimi hedefliyoruz. 

dfs

Yukarı