Ana içeriğe atla

apti

KONUT SATIŞINDA YABANCI MORALİ

10.04.2019 - 15:31

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU, ŞUBAT 2019’DA KONUT SATIŞLARININ BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 18,2 AZALARAK 78 BİN 450 OLDUĞUNU AÇIKLADI. KREDİ FAİZLERİNİN YÜKSEK OLMASI VE EKONOMİK DURGUNLUK SEBEBİYLE YERLİ ALICILARIN BEKLEMEYE GEÇTİĞİ İNŞAAT SEKTÖRÜ, AZ DA OLSA YABANCIYA SATIŞLARLA MORAL BULDU.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayında Türkiye genelindeki konut satışlarının rakamlarını açıkladı. Birçok sektörü doğrudan etkileyen konut satışları, Şubat 2019’da, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 azalarak 78 bin 450 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 azaldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 11,3 olarak gerçekleşti. Sektörün önemli isimleri, satışlardaki düşüşün birinci nedeni olarak kredi faizlerinin yüksek olmasını gösterdi.
 

KK

ÜZDE 30 BÜYÜYEREK SEKTÖRE NEFES ALDIRACAĞIZ
Emin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün, faiz oranlarındaki yükselişin ipotekli konut satışlarını belirgin bir şekilde düşürdüğünü belirtti: “TÜİK verilerinde de gördüğümüz üzere konut satışlarında belirgin bir şekilde düşüş yaşandı. Bunun birçok farklı sebebinin olmasının yanı sıra en önemli etken faiz oranlarındaki artıştır. Konut satışlarını artırmak için önemli sistem, bizim başarıyla uyguladığımız elbirliği sistemidir. Sektördeki müteahhitler bizim sistemimizle satışlarını artırıyorlar. 2019’da yüzde 30 büyüme hedefleyerek sektöre daha çok nefes aldırmayı hedefliyoruz.”
 


KKK

YABANCILAR TÜRKİYE PAZARINI YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise yabancıya satışlarla yüzlerinin güldüğünü ifade ediyor: “Yabancıya satış konusunda ocak ayı verilerine bakarak ‘yılın en iyi rakamları geldi’ demiştik. Şubat verilerine baktığımızda yabancıya konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yükselmeye devam ettiğini ve yüzde 92,1 arttığını görüyoruz. Yeni rekorların sinyalini aldığımızı söyleyebiliriz. Irak, İran, Rusya başta olmak üzere Körfez ülkeleri Türkiye’ye güveniyor ve pazarı çok yakından takip ediyor. Bu gruba gurbetçi vatandaşların da dahil olduğunu görüyoruz.”


 

KK

FAİZLER DÜŞERSE YERLİ DE HAREKETE GEÇER
Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır da Tamer Özyurt ile benzer görüşler dile getiriyor: “Şubat verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 adete ulaştı. Bu rakam, her geçen ay bir önceki döneme göre daha da artıyor. Gerek yabancı yatırımcılar, gerekse gurbetçiler birikimlerini değerlendirmek amacıyla dövizlerini bozdurarak gayrimenkule yatırıyor. Konut kredi faizlerinin daha da düşmesiyle yerli yatırımcının da harekete geçeceğini düşünüyoruz.”


 

HHH

GURBETÇİLER HAREKETE GEÇTİ
Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü ise gurbetçilerin konut alımlarına dikkat çekiyor: “Yabancıya satış her geçen gün daha da artıyor. Burada gurbetçilerin etkisi oldukça fazla. Yurtdışında yaşayan ancak Türkiye’den ev alma hayali olan gurbetçilerin harekete geçtiği bir dönemdeyiz. Almanya olmak üzere Avrupa’da yaşayan gurbetçilerimiz Türkiye’de konut sahibi olmak için dövizlerini bozdurarak şirketlerin kampanyalarından ve ödeme kolaylıklarından faydalanıyor. Yabancıya satışta yılsonunda yeni rekorlara imza atılacağını düşünüyoruz. Faizler düşerse yerli yatırımcı da birikimini konuta yönlendirecektir.”


 

KKKK

RAKAMLAR POZİTİFE DOĞRU GİDİYOR
İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, şubattaki yüzde 18,2 düşüşe rağmen tabloya pozitif yaklaşıyor: “TÜİK rakamları bize düşüş olduğunu gösterse de fotoğrafın genelini okuduğumuzda olumlu bir tablodan söz edebiliriz. Şöyle ki: Türkiye genelinde konut satışları Şubat 2019’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 azalma gösterirken; bu oran, Ocak 2019’da yüzde 24,8 olarak açıklanmıştı. Aynı şekilde ipotekli konut satışları şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 azalırken; bu oran, ocakta yüzde 77,2 olmuştu. Tüm olumsuz şartlara rağmen gayrimenkul sektörü rakamlarının pozitife doğru gittiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde faizler düşerse daha güzel veriler alacağımızı düşünüyoruz.”
YYY

(Remax Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran)
KONUTTA YENİ GÖZDE TÜRKİYE

Yabancıya konut satışları son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Boğaz’da yalı isteyen de var, Esenyurt’ta küçük daire isteyen de... Konut sektörü 2019’a düşüşle başlasa da yabancılara satış yüzleri güldürüyor. 
Özellikle KDV muafiyeti, vatandaşlık için 250 bin dolarlık yatırım bedeli gibi düzenlemeler ile yurtdışında düzenlenen fuarlardan sonra yabancıya satışlardaki artış hız kesmiyor. Ocakta Irak vatandaşları Türkiye’den 628, İran vatandaşları 236, Rusya vatandaşları 236, Afganistan vatandaşları 166, Kuveyt vatandaşları 150 konut edindi. Yabancıya satışta ilk sırada bin 440 konut satışıyla İstanbul bulunurken, bu ili 672 satışla Antalya, 196 satışla Ankara, 192 satışla Bursa ve 138 satışla Yalova izledi.
Zengin Suudiler, Kuveytliler ve Katarlılar, daha çok İstanbul ve Trabzon’u tercih ediyor. Suudiler her segmentten konut satın alıyor. Katarlılar sadece konutu tercih ediyor. Iraklılar ucuz konuta yönelirken İranlılar arasında yalı isteyen de oluyor, Beylikdüzü’nde 1+1 ev soran da... İzmir de İranlılar’ın radarında. Son dönemde Afganlıların da Türkiye’den gayrimenkul aldığına şahit oluyoruz. 

SUR YAPI’NIN YÜZÜNÜ YABANCILAR VE GURBETÇİLER GÜLDÜRÜYOR
Antalya’da Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştiren Sur Yapı’nın da yüzü yabancılara ve gurbetçilere yaptığı satışlarla gülüyor. Antalya’ya yeni bir yaşam alanı sunan Sur Yapı, 70 bin kişinin yaşayacağı yeni bir şehir inşa ediyor. Rusya, İngiltere başta olmak üzere Güney Kore dahil 23 farklı ülke vatandaşına satış gerçekleştirilen projeye Türki Cumhuriyetler, Körfez ülkeleri ve gurbetçilerden de yoğun talep var. İngiltere, Fransa, Avusturya, Belçika, Almanya, Hollanda, Kanada, Norveç gibi 25 farklı ülkede yaşayan Türk vatandaşları, Sur Yapı Antalya’dan ev sahibi oldu. 

ghjjh

Yukarı