Ana içeriğe atla

bridgestone

KORONAVİRİSÜN FATURASI AĞIRLAŞIYOR

11.03.2020 - 11:54

Dünya ekonomisi Çin’den yayılan koronavirüs sebebiyle zor durumda. Çin’deki üretim hatlarının durması sebebiyle küresel arz zincirinde büyük aksamalar yaşanıyor. Küresel piyasalarda risk iştahı düşerken, salgının ekonomiye faturası her geçen gün ağırlaşıyor.

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs, bütün dünya ekonomisini tehdit eder boyuta ulaştı. Çin’in ekonomik olarak en aktif bölgelerinden biri olan Hubei’de ortaya çıkan virüs dolayısıyla, üretim hatları geçici olarak durdu. Bu durum, küresel arz zincirinde büyük aksamaların yaşanmasına, küresel piyasalarda risk iştahının düşmesine ve altın gibi güvenli limanlara yönelik ilginin artmasına neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası acil durum ilan ettiği virüsün, yayılma riskinin yanı sıra arz zincirini ve küresel ekonomiyi bundan sonra nasıl etkileyeceği önemli bir soru işareti olarak öne çıkıyor. Salgının kısa süre içerisinde ekonomiye vurduğu darbeyi derledik.

5 MİLYON ŞİRKET RİSK ALTINDA

Küresel Veri Analitiği ve Danışmanlık Şirketi Dun & Bradstreet, koronavirüsünün şirketlere olan etkisinin yanı sıra küresel ekonomiye olası etkilerini, iki temel senaryo ile analiz ettiği ve çarpıcı sonuçları olan bir rapor açıkladı. Virüsün ekonomik etkisinin iki senaryoya göre analiz edildiği raporda, içerisinde Fortune 1000’de yer alan 938 küresel devin yer aldığı en az 5 milyon şirketin virüsün etkilediği bölgede tedarikçisinin bulunması dolayısıyla risk altında olduğuna dikkat çekiliyor. Rapora göre, koronavirüsünün etkisini yoğun bir şekilde hissettirdiği bölgede 17 bin şirketin merkezi bulunuyor. Hong Kong, ABD, İspanya, Almanya ve İngiltere menşeli bu şirketlerin toplam çalışanlarının sayısı en az 1 milyon düzeyinde. Virüsün yarattığı risk altında kalan bu şirketlerin, toplam küresel satış gelirleri ise 2 trilyon dolar civarında.

TİCARİ KAYIP HAFTALIK 26 MİLYAR DOLAR

Euler Hermes’in Koronavirüs’ün dünya ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendirdiği rapora göre Çin’de kapanan tesisler nedeniyle haftalık 26 milyar dolarlık bir ticaret şoku bekleniyor. Raporda, imalat sanayii ve ticaret sektörlerinde resesyonların büyük ihtimalle devam edeceği ve 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 2’lik düşük bir global büyüme beklendiği belirtiliyor. Özellikle elektronik ve bilgisayar ürünleri sektörlerinin en çok risk taşıyan sektörler arasında olduğu tahmin ediliyor.

SALGIN FUARLARI DA VURDU

Çin’de yüzlerce insanın hayatını kaybettiği koronavirüs İtalya başta olmak üzere Avrupa’da da yayılıyor. Salgın, uluslararası fuarlara da darbe vurdu. Virüsün görülmesinin ardından ilk kez Çin'deki doğaltaş ve mermer fuarı, seyahat fuarı ve Formula 1 yarışı iptal edildi. Ardından iptaller Avrupa’ya sıçradı. Almanya'nın Köln kentinde 1 Mart'ta açılması planlanan Uluslararası Hırdavat Fuarı Eisenwarenmesse), salgın tehlikesi nedeniyle iptal edildi. Fuara, bin 200'ü Çin'den olmak üzere yaklaşık 3 bin firmanın katılması öngörülüyordu. Yine dünyanın en büyük cep telefonu fuarı Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2020 de koronavirüsün kurbanı oldu. 24-27 Şubat'ta yapılması planlanan Mobil Dünya Kongresi'ne, her yıl ortalama 100 binden fazla kişi katılıyor.

KORONAVİRÜSÜ ÇOK BOYUTLU TEHDİT

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin şubat ayı olağan toplantısı “Yeni Yılda Ekonomiye ve Sanayimize Bir Bakış; Görünüm, Riskler, Fırsatlar ve Kurumsal İşbirliğinin Önemi” ana gündemi ile gerçekleştirildi. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın açılış konuşmasında koronavirüse temas etti. Virüsün çok boyutlu tehdit olduğunu dile getiren Bahçıvan, şöyle konuştu: “Virüs nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan aksaklıkların Çin’le sıkı bağları olan otomotiv, makine, kimya, plastik, demir çelik, elektrik ve elektronik gibi sektörlerimizin ara malı ve yatırım malı ithalatında sıkıntılar yaratabileceği açık. Bütün bunların ötesinde pek çok insanın ölümüne sebep olan ve tüm dünyada önemli bir endişe havası yaratan bir salgını, kısa vadeli bir anlayışla avantaja çevirme yaklaşımını da doğru bulmuyoruz.”

dfs

Yukarı