Ana içeriğe atla

bridgestone

SABANCI HOLDİNG 2018’DE YÜZDE 34 BÜYÜDÜ

14.03.2019 - 09:44

SABANCI HOLDİNG, 2018 FİNANSAL SONUÇLARINI AÇIKLADI. KOMBİNE NET SATIŞLARI YÜZDE 34 ARTIŞLA 88 MİLYAR 80 MİLYON TL, KONSOLİDE NET KÂRI İSE YÜZDE 10 ARTIŞLA 3 MİLYAR 830 MİLYON TL OLARAK GERÇEKLEŞTİ. SABANCI HOLDİNG CEO’SU MEHMET GÖÇMEN, 2018’DE GÜÇLÜ BİR PERFORMANS ORTAYA KOYDUKLARINI BELİRTTİ.

Sabancı Holding, 2018 finansal sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamaya göre, Sabancı Holding’in 2018 kombine net satışları yüzde 34 artışla 88 milyar 80 milyon TL, konsolide net kârı ise yüzde 10 artışla 3 milyar 830 milyon TL olarak gerçekleşti.
Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, “2018’de bizi farklı kılan, sağlıklı öngörüler ışığında doğru hedefler koymamız ve doğru zamanlamalarda attığımız etkin adımlar oldu. Yıla başlarken nakit yönetimini her zamanki gibi temel önceliğimiz olarak gördük. Kurumsal yönetimin en önemli unsurlarından risk yönetimine önem verdik ve bilanço risklerimizi minimize ettik. Değer zincirimizi, bayi, tedarik ve satın alma süreçlerimizi doğru yönettik. Dijitalleşmeyi iş modelimizin odağına aldık.” dedi. 
Göçmen şöyle devam etti: “Enerjisa Enerji halka arzını beş kat rekor taleple başarıyla gerçekleştirdik. Enerjisa Enerji halka arzı ile Akbank sendikasyonu ve sermaye artırımı, 2018’de piyasalara liderlik eden, ülkemiz ekonomisine moral veren ve yabancı sermaye çekmeye yönelik örnek başarılar oldu. Bu da Sabancı Topluluğu’na hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki güvenin göstergesidir.” 

2019 BÜTÇEMİZDE MALİYET DİSİPLİNİ MAKSİMUM DÜZEYDE
Ekonomide dengelenmenin başladığını ifade eden Mehmet Göçmen, seçim sonrasında daha uzun vadeli reformlar beklediklerinin de altını çizdi. Göçmen sözlerini şöyle sürdürdü: “Sabancı Topluluğu olarak biz tedbirlerimizi aldık; üretim ve yatırıma devam ediyoruz. 2019 bütçemizde ihracatı ve maliyet disiplinini maksimum düzeye getirdik. 2018’de nakit akımı yönetiminde gösterdiğimiz başarıyı bu yıl da sürdüreceğiz. Borç-özkaynak dengesini günün koşullarına göre yöneteceğiz.”
Enerjisa Enerji’de halka arzla ivmelenen yüksek performansı 2019’da da sürdüreceklerini belirten Göçmen, “Özellikle Enerjisa Üretim’de güçlü nakit akımı yaratıyoruz. Şirketi kur riski taşımayan bir yapıya kavuşturduk. Operasyonel iyileşmeler ve hızla azalan borçluluk sayesinde, Enerjsa Üretim’i de halka arza hazır hale getirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.
Teknoloji ve dijitalleşmenin ana odakları olmaya devam edeceğini ifade eden Mehmet Göçmen, “İşlerimizi teknolojinin sağladığı fırsatlarla büyüterek geleceğe taşıyacağız. SabancıDx, şirketlerimizin dijital dönüşümüne liderlik edecek. Topluluğumuzun kültürel transformasyonu da dijital dönüşümle eşzamanlı olarak sürecek.” şeklinde konuştu.

dfs

Yukarı