Ana içeriğe atla

bridgestone

SABANCI HOLDİNG NET KÂRDA KOÇ HOLDİNG’İ GEÇTİ

12.06.2019 - 16:04

SABANCI HOLDİNG KONSOLİDE ANA ORTAKLIK NET KÂRI, 2019 YILININ İLK ÜÇ AYINDA 1 MİLYAR 57 MİLYON TL OLARAK GERÇEKLEŞTİ. KOÇ HOLDİNG'İN İLK ÇEYREKTE ANA ORTAKLIK PAYI NET DÖNEM KÂRI İSE 779 MİLYON TL OLDU.

Sabancı Holding'in ilk çeyrek net kârı 1.06 milyar TL olarak açıklandı. Şirketin geçen yıl aynı dönem net kârı 1.07 milyar TL olmuştu. KAP'ta yer alan finansal tablolara göre şirketin satış hasılatı 2019 birinci çeyrekte 4.3 milyar TL olurken, geçen yıl aynı dönemde hasılat 3.4 milyar liraydı. Holdingin konsolide satışları ise aynı dönemde yüzde 32 artışla 14.9 milyar lira olarak gerçekleşti. 

TÜM SÜREÇLERDE RİSK YÖNETİMİ ESAS ALINIYOR
Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada:

“Zorlu ekonomik koşullara rağmen, stratejik ve dengeli portföyümüz ve güçlü kurumsal yönetim anlayışımız sayesinde başarılı finansal sonuçlar elde ettik. Var olduğumuz sektörlerdeki konumumuz ve ihracata yönelmemiz de bu dönemi hedeflerimizle uyumlu şekilde tamamlamamıza katkı sağladı. Ancak, Sabancı Topluluğu olarak önceliğimiz, bizi bu olumlu sonuçlara taşıyan kurumsal yönetim yetkinliğimiz, nakit yönetimini odağımızda tutmamız ve uçtan uca, satın almadan ödemeye, siparişten tahsilata kadar tüm tedarik zinciri süreçlerimizde etkin risk yönetimini esas almamızdır. Bu dönemi borçlarımızı azaltarak, nakit yaratmayı sürdürerek ve kur riski pozisyonu almadan yönettik. Riskin erken tespitini de sağlayan kurumsal yönetim yetkinliğimiz ve gücümüz ile tedbirlerimizi zamanında almamız finansal performansımıza da yansıdı. Bu da bize sürdürülebilir büyümeyi ve istikrarlı başarıyı getirdi. Önümüzdeki dönemde de süreçlerimizi aynı titizlikle yönetip, ülkemize olan güvenle yatırımlarımıza devam edeceğiz.” dedi.  

NET KÂRI 1 MİLYAR 57 MİLYON TL
Mehmet Göçmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sabancı Holding’in konsolide satışları, 2019 yılının ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 14 milyar 951 milyon TL oldu.
Sabancı Holding konsolide ana ortaklık net karı ise, 2019 yılının ilk üç ayında 1 milyar 57 milyon TL olarak gerçekleşti ve 2018 yılındaki halka arz kaynaklı tek seferlik gelir hariç tutulduğunda bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 15 artış gösterdi.  
Sabancı Holding’in toplam varlıkları 2019 yılının ilk üç ayı itibari ile 405 milyar 288 milyon TL’ye ulaşırken; toplam konsolide ana ortaklığa ait öz kaynakları ise 29 milyar 387 milyon TL oldu. Önümüzdeki dönemde de, paydaşlarımıza değer yaratma önceliğimizle ihracat miktarımızı artırırken; iç pazarda da portföyümüzün gücünü kullanarak büyümeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Yeni Neslin Sabancı’sı vizyonumuzla şekillendirdiğimiz teknolojik ve kültürel dönüşüm yolculuğumuzu da stratejik ve uzun vadeli bakış açımızla sürdüreceğiz. Attığımız tüm adımları da sadece Topluluğumuz için değil, ülkemiz için değer yaratma sorumluluğumuzla hayata geçireceğiz”.

dfs

Yukarı