Ana içeriğe atla

ayos

SABANCI HOLDİNG’TEN YATIRIMLARA DEVAM

13.06.2017 - 12:15

Sabancı Holding’in konsolide satışları, 2017 yılının ilk üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 artarak 9 milyar 100 milyon TL oldu. Sabancı Holding’in yılın ilk üç ayındaki konsolide net karı ise 669 milyon TL olarak gerçekleşti.

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, “2017 yılının ilk üç ayında özellikle Perakende, Sigorta ve Enerji iş kollarımızda oldukça başarılı işlere imza attık. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da Sabancı Holding olarak hedefimiz; içinde bulunduğumuz her sektörde paydaşlarımıza daha fazla değer yaratmaktır. Holding olarak yatırımlarımıza planladığımız gibi devam ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemiz için çalışmaya ve daha fazla değer yaratmaya devam edeceğiz“ dedi. 

“AKBANK SON ALTI YILDIR TÜRKİYE’NİN EN DEĞERLİ BANKA MARKASI” 
Holding’in bankacılık faaliyetleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Göçmen, Akbank’ın kurulduğu günden bu yana faaliyetleriyle Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğini söyledi. Akbank’ın kredileriyle ekonomiye sağladığı desteğin yaklaşık 186 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplamda yüzde 5 büyüterek 230 milyar TL’nin üzerine çıktığını da belirten Göçmen, sözlerine şöyle devam etti: “Akbank ile bu dönemde toplam mevduatımız 179 milyar TL seviyesine ulaştı. Takipteki krediler oranımız ise sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından biri olarak yüzde 2,4 seviyesinde gerçekleşti. Akbank, üst üste 6. kez ‘Türkiye’nin En Değerli Banka Markası’ olduğu gibi, dünyaca ünlü finans dergisi Euromoney’den ‘Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Bankası’ unvanını da aldı. Bu tür çalışmaların, müşterilerimiz ve diğer tüm paydaşlarımızın bankamıza duyduğu güvene paralel bir şekilde sonuçlandığını görmek mutluluk verici.”
Türkiye’de her 4 kişiden 1’inin elektriğe erişimini sağlayan, büyüyen ve gelişen Türkiye elektrik piyasasının öncü şirketi olan Enerjisa’da; verimlilik ve operasyonel mükemmellik odaklı faaliyetleri ile değer yaratmayı sürdürdüklerini belirten Mehmet Göçmen, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yılın ilk çeyreğinin üretim, dağıtım ve satış iş kollarının tamamında, gerek pazar koşulları gerekse çeşitli düzenlemeler çerçevesinde önemli zorluklar içermiş olmasına rağmen Enerjisa olarak satışlarımızı yüzde 6, tek seferlik gelir ve giderler hariç faaliyet karımızı da yüzde 7 artırdık. Bu dönemde de elektrik dağıtım ve satış alanlarında hizmet kalitemizi önemli oranda iyileştirmeye devam ettik. Üretimde devam eden arz fazlası, dönemsel olarak gerçekleşen doğalgaz kesintileri ve geçtiğimiz yıla göre yağış seviyesindeki azalmalar ile kendini gösteren zorlu pazar koşullarının olumsuz etkilerine rağmen, dengeli üretim portföyümüz, üretim birimlerimizin etkin optimizasyonu ve serbest piyasaya paralel gelişen ticaret faaliyetlerimiz ile değer yarattık.”

dfg

Yukarı