Ana içeriğe atla

ayos

Sektörün büyüme rakamlarında rol alan lider

13.12.2017 - 14:26

Assan Alüminyum, Kibar Holding çatısı altında 1988 yılında kuruldu. İstanbul Tuzla ve Kocaeli Dilovası tesislerinde üretim yapan Assan Alüminyum, yassı alüminyum sektöründe yıllık 300 bin tona ulaşan kurulu kapasitesi ile Türkiye’nin açık ara lider kuruluşudur. Yıllık alüminyum folyo üretim kapasitesiyle Avrupa’nın ilk üç üreticisinden biri olan şirket, yakın zamanda folyo üretiminde 100 bin ton seviyesine ulaşacaktır.
Bin 300’ü aşkın çalışanı ile Assan Alüminyum’un, rulo, levha, folyo ve boyalı rulo ürünleri ile distribütör, inşaat, ulaştırma, dayanıklı tüketim ve ambalaj gibi çok çeşitli sektörlere hizmet verdiğinden bahseden Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör, “Avrupa’nın en önemli üreticilerinden biri olarak, her yıl birçok müşterimiz tarafından yılın tedarikçisi unvanına layık görülüyoruz” açıklamasını yaptı. 

Assan Alüminyum’un sürdürülebilirliğe dair çalışmaları neler? 
“Geleceği tüketmeden üretiyoruz” sloganı ile öncelikle yatırımlarımızda dünyamızdaki kaynakların hızla tükendiğini göz önünde bulundurarak çevreye verdiğimiz önemi her zaman ön planda tutuyoruz. Alüminyum yüzde 100 geri dönüştürülebilirliği sayesinde doğası gereği çevre dostu bir üründür. Assan Alüminyum bünyesinde halihazırda faaliyet gösteren geri dönüşüm tesisimizde, geri dönüşümün en etkili biçimde yapılması sağlanıyor. Bunun yanı sıra 2016 senesinde bünyemize bir de yenilenebilir enerji üretim tesisi dahil ederek, sürdürülebilirliği sağlamak için bir önemli adım daha atmış olduk.

Bu yıl Assan Alüminyum için nasıl geçti, neler yapıldı?
Assan Alüminyum olarak her geçen yıl verimliliğimizi ve kapasite kullanımımızı artırıyoruz. Ülkemizde pazar lideriyiz ve konumumuzu daha da güçlendireceğiz. Bu sene içinde döküm ve folyo üretim kapasitelerimizi artırmaya yönelik önemli yatırımlara imza attık. Yatırımların ilk aşaması kapsamında sene ortası itibariyle Dilovası’nda iki yeni döküm hattımızı, Kasım ayı itibariyle de folyo haddemizi devreye aldık.
Öte yandan Assan Alüminyum olarak Türkiye yassı alüminyum sektörünün toplam üretiminin yarısından fazlasını gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle sektörün büyüme rakamlarında önemli bir rol oynadığımızı söyleyebiliriz. Bu seneyi Assan Alüminyum olarak yurt içinde yüzde 8 büyüme ile kapatmayı öngörüyorduk. 2017 yıl sonu hedefimizin planlarımıza uygun olarak gerçekleşeceğini söyleyebiliriz.

Bu yıl içerisinde nasıl bir strateji ile hareket etmeyi düşünüyor, ne gibi yatırımlar gerçekleştirmeyi planlıyorsunuz?
Önümüzdeki yıllarda katma değeri yüksek alanlarda yatırım yapmayı hedefliyoruz. Küresel pazarlarda söz sahibi bir oyuncu olma hedefiyle önemli kararlara imza atıyoruz. Devreye aldığımız yüksek hızlı ve ileri seviye otomasyon sistemli yeni folyo hadde yatırımımızla da yüksek katma değerli ambalaj ürünleri üretmeyi hedefliyoruz.
Ülkemizdeki liderliğimizi daha da kuvvetlendirerek devam ettirirken, Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi Batı Avrupa pazarlarına verdiğimiz önemi devam ettiriyor olacağız. Kuzey Amerika’daki faaliyetlerimizi ise geliştirmeye ve büyütmeye yönelik önemli adımlar atmaya devam ediyoruz.

dfg

Yukarı