Ana içeriğe atla

bridgestone

TEKSTİLCİLERE GÜN DOĞDU (MU?)

02.05.2020 - 12:58

Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Hakan Çınar, köşesinde maskeye ilişkin önemli bir yazı kaleme alıdı. İşte Çınar'ın yazısı:

Hep olumsuzlukları yazmaktan biz de bıktık, okuyanlar da. Hani biraz da olumlu şeyleri konuşalım istiyoruz artık. Son iki ayımız hepimize eminim iki sene gibi geldi, ama bazen hayatta böyle şeylerin de var olduğunu gösterdi bu süreç ve kabullendirdi bizlere.

 

Şimdi eminim tekstille uğraşan herkes başlığı görünce bir hayrola diyecektir? Neyi kaçırdım acaba diye de düşüneceklerdir. Dün gazetemizde sevgili Yener Karadeniz’in imzasını taşıyan “Maskede İhracat Çıkmazı” haberinde yer alan maske üretimi başta olmak üzere, koruyucu tüm tekstil ürünlerine dair fırsattan söz etmek istedim ben de bugün. Bir yandan var olan, ama diğer taraftan da kaçırmamıza çeyrek kalmış bir fırsattan söz ediyorum.

 

Haberde zaten tekstil sektörünü temsil eden sivil toplum örgütü liderleri görüşlerini dile getirip, ihracatta trenin kaçabileceği endişelerini dile getirmişler. Ben de konuya dair çok fazla tekstilci ile, yani sahadaki oyuncularla hem düşüncelerini hem de olup biteni konuştuğum için, farkına varılması gereken hususlara biraz da dış ticaret bakış açısı ile katkı sağlamak istedim.

 

Düne kadar yaşamımızda yer almayan ve sadece mesleği gereği takanlarda gördüğümüz maskenin, artık yaşamımızdaki diğer giyim eşyaları kadar olmazsa olmaz bir aksesuar olacağını evvela kabul ederek başlamak gerekiyor meseleye. Tıbbi ürün olarak nitelendirdiğimiz maske, hepimizin bildiği gibi, bir tekstil ürünü ve bizim de üretimde en güçlü olduğumuz sektörlerden bir tanesi. Konuya biraz daha yalın bakalım; bu ürüne bizim de tüm dünyanın da çok fazla ihtiyacı var, ama bu artık anlık ihtiyaç değil, bundan sonra sürekliliği olacak doğal ve üzerine tasarım da gelebilen bir tekstil ürünü.

 

Şimdi konuya böyle baktığımızda, uzun vadeli olarak bizim başta Avrupa pazarı olmak üzere dünyada nasıl yer edineceğimizi konuşmalıyız. Üstelik maskelerin üzerinde desen yer alarak daha keyifli ve insanların daha rahat kullanmaları için tasarımlar yapıldığını, yazın plajda bikini giyecek kadınların aynı desenden maske takabilmek için siparişlerin de bu yönde oluştuğunu bilerek bu kadar emin konuştuğum için, devletin burada çok farklı bir politika ile bu fırsatı kaçırmaması ve zaten bu süreçte ciddi yaralar almış tekstil üreticilerimize fırsatı yakalamaları için destek vermesi gerekiyor.

 

Haberde de yer aldığı gibi, devlet ihracatına 1 adet DMO’ya (Devlet Malzeme Ofisi) hibe etmek kaydı ile izin veriyor. Aslında daha doğru ifade izin verecek, henüz uygulamaya başlanamadı. Tulumda ise bu oran bire üç; yani bir adet hibe eden bu kez üç adet ürün ihraç edebilecek. Konu incelendiğinde birkaç boyutu olduğu anlaşılıyor. İlki, uzun vadeli ihracat fırsatı ile Türkiye her zaman bu sektörde lider oyuncu olabilir, dış ticaret açığımızı azaltmak ve istihdam açısından çok çok önemli bir fırsat yanı başımızda duruyor. İkinci nokta; bir adetini hibe ettiğinde tekstilciler fiyat tutturmanın imkansız olduğunu söylüyor ve devletin bu kararından vazgeçmesi gerektiğini söylüyorlar. Üçüncü nokta ise, belirsizlik sürüyor ve henüz ihracata başlayamadık ve gecikiyoruz.

 

Konuştuğum tekstil sanayicilerinden bir tanesi; “Biz şu anda en iyi ihtimalle ve çok düşük kar’la devlete de bir adet hibe etmek suretiyle tanesini 0,30 dolara ihraç edebilir durumdayız. Ama görüştüğümüz firmalar bize, ki İngiltere’de çok ciddi alıcılar var, Tayland’dan, Sri Lanka’dan 0,12 ile 0,14 dolar arasında tekliflerin gelmeye başladığını, benzer fiyatları vermemiz halinde; ki eminiz yakın olmamız avantajı ile biraz daha üzerinde bir fiyat ile tercih biz oluruz, siparişlerini bize iletebileceklerini söylediler. Ama bu şekilde ihracat yapabilmemiz artık mümkün olmaktan çıkıyor” derken, durumu aslında en yalın hali ile ortaya koymuş da oluyor.

 

Bir tarafta tekstilcilerimiz için büyük bir fırsat, öte yandan Ticaret Bakanlığımızın ve kamu otoritesinin konuya dair alacağı hızlı aksiyon. Maske konusunu kısa vadeli bir kazanç kapısı olarak değil, uzun vadeli yeni bir tekstil ürününün ihracat fırsatı olarak görmeyi başardığımız an eminim ülkemiz de tekstilcimizde bu işten karlı çıkacaktır.

dfs

Yukarı