Ana içeriğe atla

apti

TİM İHRACAT RAKAMLARINI AÇIKLADI

11.03.2020 - 12:01

Türkiye'nin ihracatı 2020 yılı ocak ayında yüzde 6,1 artışla 14 milyar 765 milyon dolar oldu.

TİM Başkanı İsmail Gülle, "2020 yılına Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirmenin gurur ve sevinci ile başlıyoruz. İnanıyorum ki, 2020 yılının tamamı da tıpkı bu ay gibi aylık ihracat rekorlarını tek tek aşarak ilerleyeceğimiz bir yıl olacak. İhracatçılarımızın dinamizmi, doğru rota tespitleri ve stratejik kararları, hükümetimizin destekleri ile 2020 yılında da küresel arenadaki pozisyonumuzu daha iyi noktalara taşımaya devam edecek" dedi. İhracat rekorunun 180,7 milyar dolar ile bir üst çıtaya taşındığı 2019 yılının ardından 2020 yılının içerde ve dışarda önemli gelişmeler ile başladığına dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle şunları söyledi: "Türkiye ekonomisinin 2019'un 3. çeyreğinden itibaren pozitif büyüme trendine girmesinin ve ekonominin çarklarının hızlanması ise ithalat rakamlarına yansımış görünüyor. İthalat hacmi, Türkiye ekonomisindeki hareketlenmeye bağlı olarak, geçen yılın ocak ayına göre yüzde 19 artarak 19,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bununla birlikte ihracattaki rekor artışların da etkisiyle, ihracatın ithalatı karşılama oranı da ocak ayında yüzde 76,8 ile yüksek bir oranda gerçekleşti. İhracatçılarımızın dinamizmi, doğru rota tespitleri ve stratejik kararları, hükümetimizin destekleri ile 2020 yılında da küresel arenadaki pozisyonumuzu daha iyi noktalara taşıyor, taşımaya da devam edecek."

 

TÜSİAD, Dubai’de Körfez Network’ün açılışını yaptı

SPOT: Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski başkanlığındaki TÜSİAD heyeti 1-2 Mart tarihlerinde Dubai’yi ziyaret ederek, Körfez Ülkeleri Network’ü açılış etkinliğini gerçekleştirdi.

 

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve beraberindeki heyet, Dubai Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Majid Saif Al Ghurair ve beraberindeki heyet, Emirates NBD Başkan Yardımcısı Hesham Al Qassim, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) MENA Bölge Başkanı Sufyan Al Issa, DP World Başkanı Sultan Bin Sulayem ile görüşmeler gerçekleştirdi ve Jebel Ali Serbest Bölgesi (JAFZA) ile Khalifa Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Heyet T.C. Abu Dabi Büyükelçisi Can Dizdar ve T.C. Dubai Başkonsolosu Mustafa İlker Kılıç ile görüştü, Başkonsolosluk rezidansında heyet onuruna bir davet verildi. Ziyarette Dubai merkezli Körfez Network’ün açılışı vesilesiyle “Türkiye ile Körfez Ülkeleri Arasında Ekonomik İşbirliği Fırsatları” başlıklı bir panel ve bölge iş dünyası ile tanışma kokteyli düzenlendi. Simone Kaslowski, etkinlikte yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Körfez bölgesinin ticaret ve yatırım ilişkilerimizdeki ağırlığının artmasıyla birlikte, 3 yıl önce TÜSİAD bünyesinde bir Körfez İşbirliği Konseyi Ülkeleri Ağı kurduk. Daha sonra, Körfez ülkelerindeki varlığımızı güçlendirmek ve Türk iş dünyasıyla bölge arasında sağlam bir bağ oluşturabilmek için Dubai merkezli bir Körfez Network kurma kararı aldık. Orta Doğu, Körfez ve Afrika’yı içeren bölgenin iş dünyası merkezi olması, mükemmel altyapısı ve üst düzey yatırım ortamı ile Dubai’nin, yeni kurulan Körfez Network için en uygun merkez olduğunu düşünüyoruz.”

 

ghjjh

Yukarı