Ana içeriğe atla

ayos

“Türkiye’nin gücüne güç katmaya devam edeceğiz”

09.11.2017 - 11:37

İNOVASYONA İNANAN BİR ŞİRKET OLARAK YENİLİKÇİ FİKİRLER ÜRETİP BUNLARI YENİLİKÇİ ÜRÜNLERE DÖNÜŞTÜRECEKLERİNDEN BAHSEDEN TURKCELL GENEL MÜDÜR YARDIMCISI SERKAN ÖZTÜRK, TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜÇ KATMAYA DEVAM EDECEKLERİNİ DİLE GETİRDİ.   

Türkiye Endüstri 4.0 dönüşümünün şu anda neresinde? Sanayimiz bu dönüşüm için hazır mı?
Geçen yıl hayatımıza giren 4.5G ve fiber hızında internet, Endüstri 4.0 için çok önemli bir role sahip. 4.5G ve fiber sektörlerin dönüşümü için itici güç diyebiliriz. Hızlı internet ve düşük gecikme süreleri sayesinde bugün bilmediğimiz yeni sektörler oluşacak. Örneğin evimizi dışarıda olduğumuz zamanlarda dahi kontrol edebileceğiz. Kişiye özel TV yayını dönemi, 4K ve daha yüksek video kalitesi, her yerden kesintisiz TV izleme gibi deneyimler, Dördüncü Endüstri Devrimi sayesinde hayatımıza giren yenilikler arasında yer alıyor. Dijital dönüşümden beslenen Endüstri 4.0 çağının başlangıcındayız ve kurumlar olarak buna hızla ayak uydurmak durumundayız. İşte bu dönüşüme ayak uyduramayacak olan kurumlar verimlilik artışı problemleriyle karşı karşıya kalıyorlar. Bu problemin en yoğun biçimde hissedildiği sektörler ise üretim, sağlık ve inşaat olarak gösteriliyor. Dönüşüm rüzgarını yakaladığı için sıkıntı yaşamayan sektörler arasında ise hizmet, finans ve eğlence var. Özel sektörün sahip olduğu ekonomik hacmin yüzde 80’ini üreten “fiziksel sektörler” yapılan bilgi teknolojileri yatırımlarının içinde ise yalnızca yüzde 35’lik bir payı elde tutuyor. Bu sektörlerde çalışan şirketlerin telekomünikasyon teknolojileri kullanımındaki payı ise yüzde 40 civarında kalıyor. 
Turkcell olarak  güçlü iletişim altyapımız ve iş ortaklarımız ile Endüstri 4.0 uygulamalarının gelişmesine en büyük desteği sağlıyoruz. Son tüketicilere yönelik olduğu kadar kurumlara yönelik ürün ve hizmetlerimizi, teknolojik dönüşüme öncülük etme vizyonuyla geliştiriyor; her alanda daha akıllı ve daha dijital bir dünyanın kapılarını açıyoruz.
Endüstri 4.0 ile geleneksel imalat sanayinin yerini bilişim teknolojileriyle entegre olmuş üretim sistemlerine bırakması sanayide ne gibi etkiler yaratır? 
Endüstri 4.0, teknolojideki mevcut evrimlerin hayatlarımızı daha önceden deneyimlemediğimiz alanlarda dönüştürdüğü, bilişim ve endüstrinin bir araya getirildiği bir süreç. Big Data ve nesnelerin interneti gibi alanlardaki yeni teknolojiler, konseptler, bilimsel gelişmeler ve yapay zeka, robotik, insansız araçlar, 3D yazıcılar gibi teknolojileri sanayide daha sık duyacak ve göreceğiz. İşte tüm bu gelişmeler imalat sanayinin dönüşümünü sağlayarak bir taraftan üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesinde fayda sağlarken diğer taraftan verimlilik artışını da beraberinde getirecek.
 
“TURKCELL’DE DATAYI YALNIZCA TAŞIMAK VE MUHAFAZA ETMEK İÇİN DEĞİL, AYNI ZAMANDA ANLAMLANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Endüstri 4.0’a geçiş için ihtiyaç duyulan teknolojik sistemler neler?

Dördüncü Endüstri Devrimi ile gücün yeni kaynağı ve belirleyici parametrelerin başında data yer alıyor. Biz yeni çağın en büyük gerçeğinin data olduğunu gördük ve data konusunda yatırımlar yaparak Irak, İran ve Gürcistan’ın verilerinin yüzde 50’sinin Turkcell üzerinden taşındığı bir altyapı gücüne ulaştık. Turkcell’de datayı yalnızca taşımak ve muhafaza etmek için değil, aynı zamanda anlamlandırmak için çalışıyoruz. Hedefimiz veriden değer üretmek, veriyi ham olarak değil işleyerek satmak. Petrol örneğinde olduğu gibi işlendikten sonra değer kazanan verinin hem bize hem Türkiye’ye kazandıracağını düşünüyoruz.

4'üncü sanayi devriminin nitelikli insan gücü ve istihdam alanındaki olumlu-olumsuz etkilerinden bahseder misiniz?
İlk Sanayi Devrimi’nden itibaren bugüne dek teknoloji alanında gerçekleşen sıçramaları düşündüğümüzde, genellikle insansız arabalar, insansız araçlar, insan emeğine olan ihtiyacı en aza indiren fabrika makineleri, insanlar olmadan çalışan akıllı evler gibi ‘insansız’ teknolojilerden söz ediyoruz. Bundan sonra yapmamız gereken ise bütün bunların içindeki ‘insan unsuru’nun farkına varılmasıdır. Geliştirdiğimiz teknolojiyle insan hayatını kolaylaştırmalı; eğitim, iş, sağlık ve diğer tüm alanlarda insan kapasitesini artırmaya çalışmalıyız. Bu vizyonla hareket edersek Endüstri 4.0’ın gerçek değerini tüm topluma gösterebilir, geleceğe uzanabiliriz. Dünyanın geleceği için büyük öneme sahip bu gelişmede öncü bir rol üstlenen mobil iletişim endüstrisinin bir parçası olmaktan dolayı kendimi ayrıcalıklı hissediyorum.

“TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA ÖNCÜ ADIMLAR ATMAK İÇİN ÇABALIYOR VE BUNU LAYIKIYLA BAŞARIYORUZ DA…”
Türkiye, bu alanda hangi ülkeleri model alabilir?

Endüstri 4.0’ı ülke bazlı değil, global bir süreç olarak görüyorum. Bu yüzden bir ülkeye odaklanmak yerine küresel düşünmek ve böyle hareket etmek daha doğru olur. Biz öncü olmayı, ilkleri gerçekleştirmeyi seviyoruz. Dünya trendlerini yakından hatta içinden takip ediyor, pek çok konuda Türkiye’de ve dünyada öncü adımlar atmak için çabalıyor ve bunu layıkıyla başarıyoruz da. Teknoloji sürekli değişiyor, dönüşüyor ve bu çok hızlı gerçekleşiyor. Biz de global teknoloji şirketi olma hedefimizle tüm stratejimizi aynı hızda ilerlemek ve teknolojinin gelişimine katkıda bulunmak için belirliyoruz. Tüm süreçlerimizi buna göre yönetiyoruz. İnovasyona inanan bir şirket olarak yenilikçi fikirler üretip bunları yenilikçi ürünlere dönüştüreceğiz ve Türkiye’nin gücüne güç katmaya devam edeceğiz.  

dfg

Yukarı