Ana içeriğe atla

ayos

Yerli otomobil için 5 babayiğit yola çıktı

13.12.2017 - 14:04

Hürriyet’in haberine göre, Türkiye’nin otomobilini üretecek 5 babayiğit Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding’den oluştu. Ortaklar 2018 başında şirketi kurup prototipleri 2019’da, ilk otomobili 2021’de üretecek. 

Türkiye’nin yerli otomobilini üretecek olan 5 babayiğit şu şekilde konuştu:
Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Anadolu’dan kazandığını Anadolu’ya geri veren bir grup olarak Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu’nun bir üyesi olmaktan ve Anadolu Grubu’nun 67 yıldır oluşturduğu deneyimi bu projede Türkiye’nin hizmetine sunmaktan mutluluk duyacaklarını belirtti. Özilhan, dünya otomotiv sektöründeki hızlı dönüşüm sürecine Türkiye’nin de günümüz teknolojilerini kullanarak katılması gerektiğini belirterek özellikle böyle önemli bir projede devletin desteğinin bulunmasının önemine değindi.
BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak,  firma olarak otomotiv sektöründe 53 yıllık tecrübeye sahip olduklarını belirtirken, “Son yıllarda dünya çapında kabul gören savunma sanayi araçları, dünyanın her köşesinden 75 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatı, bugüne kadar üretmiş olduğu ticari ve askeri kullanımlı motorları, tekerlekli ve paletli zırhlı araçları, tank ve raylı sistemler alanında devam eden çalışmaları ve 500 mühendis, toplam bin 800 çalışanı ile firmamız bu milli projede görev üstlenmeye hazırdır” dedi.
Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Türkiye’nin kendi markasını yapabilecek güce sahip olduğuna değinirken, “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu’nun varlığı ve amacı büyük önem taşıyor. Değişen bu dünyaya hızla en üst seviyeye ayak uydurmak, eğitim ve teknolojiyle öne geçmek mecburiyetindeyiz. Bu noktada Türkiye, kendi markasını başka yabancı bir ortağa ihtiyaç duymadan kendi imkanlarıyla yapacak seviyededir. Ümit ediyorum ki Ortak Girişim Grubu’nun yapacağı çalışmalar olumlu sonuçlanacaktır” diye konuştu.
Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, “Türkiye’nin otomobili projesini destekleyecek olan, akıllı ulaşım sistemlerinin öncü teknolojilerinin hazırlık çalışmaları da bu kapsamda devam etmektedir. Yerli otomobil projesine önemli katkılarımızın olacağına inanıyoruz. ‘Kader gayrete aşıktır’ diyor ve Türkiye’nin otomobili için yola çıkıyoruz” dedi. 
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, projenin önemine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Biz her zaman yerli sanayiye inanan ve yerli sanayinin gücüyle büyüyen bir grup olduk. Yaptığımız katma değerli üretim ve gerçekleştirdiğimiz ihracat ile bugüne kadar ülke ekonomisine ve cari açığın azaltılmasına önemli katkılar sağladık. Grubumuz, yerli sanayideki gücü ve ileri teknolojideki bilgi birikimi ile şimdi de yerli otomobil üretim sürecinde rol üstlenerek, katkılarını artıracaktır” diyerek sözlerine son verdi.

dfg

Yukarı