Ana içeriğe atla

bridgestone

EPDK BAŞKANI YILMAZ'DAN 'İGDAŞ' AÇIKLAMASI: HAKSIZLIKLAR VARSA İADESİNİ SAĞLAYACAĞIZ

08.05.2020 - 18:06

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz: “Aboneler İGDAŞ faturalarını ödemek zorunda değil; düne kadar şikâyet yoktu, dün bin kadar geldi.”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, mevzuata aykırı fatura düzenlediği tespit ettiği iddia edilen İGDAŞ ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Soruşturmayı siyasete çekmenin doğru olmadığını belirten Yılmaz, abonelerin yanlış faturaları ödemek zorunda olmadığını söyledi. Yılmaz'ın açıklamaları şöyle:

 

"İGDAŞ gereğini yapmalıdır. Gereğini yapmazsa çok ağır cezaları var bunların. Faturalar mevzuata aykırı düzenlenmiş. Sayaç, faturanın terazisidir. Terazi bozulursa güven kalmaz. 75 günlük fatura düzenlenmiş, böyle bir şey kabul edilemez.

 

Bizim harekete geçmemizin nedeni, faturaların iptal edilmesi için. Faturalar ödendikten sonra biz bu hakkaniyetsiz durumu giderememiş oluruz. Bu yanlış faturaları ödemek zorunda değiller. Doğru faturayı ödemek zorundalar mevzuata göre.

 

Her bir faturayı ayrı ayrı inceleriz. Akıllarında soru olanlar fotoğraflarını çekip faturaları bize göndersinler. Hangi şirket olursa olsun, tüm şirketleri inceliyoruz. Şu ana kadar düne kadar şikâyet gelmemişti. Gelirse harekete geçer, soruşturma açarız. Dün bize gelen bine yakın şikayet oldu. 6,5 milyon abone var. Türkiye'nin 3'te 1'i kadar. Hiçbir firmanın bunu yapmaya hakkı yok. Bir siyasetçi İGDAŞ itibarızlaştırılıyor dedi.

 

Bunu siyasete çekmek çok yanlış. Yanlışı EPDK mı yaptı? Açık, net, faturalar ortada. Süreci yakından takip ediyoruz. İGDAŞ'a talimatı verdik, buna uymak zorundalar. Uygun faturayı üretmek zorundalar.

 

Faturayı ödeyenlerle ilgili soruşturmalar sürüyor. Faturasını ödeyenlerin mağduriyetini de gidereceğiz. Gerekirse haksızlıklar varsa iadeleri sağlayacağız. Yasal faizi ile mahsup ettireceğiz."

dfs

Yukarı