Ana içeriğe atla

apti

TOLKAR İLE GELİŞİM HER ZAMAN ÖN PLANDA

09.10.2019 - 14:53

TOLKAR MAKİNA YÖNETİM KURULU BAŞKANI CENK KARACE: “TEK ÇİFT VEYA ÜÇ TOPLU YATAKLI ÜTÜLERİN İMALATI ÜLKEMİZDE SADECE TOLKAR TARAFINDAN YAPILABİLMEKTEDİR.”

Öncelikle kısaca firmanızı tanıtabilir misiniz? 
TOLKAR Ticari üretim hayatına 1969 ‘da başlayan ve yarım aşıra ulaşan ömründe her sene her alanda koşulsuz müşterini memnuniyetini sağlamak için kendini geliştiren ve çeşitlendiren yapısıyla 1 tanesi tapım aşamasında olan ve mevcudiyetinde bulunan 2 üretim fabrikası ile ülke çapındaki 20’yi aşkın satış ve servis ofisiyle 400’ü aşkın çalışanı ile, Dünyanın 85 Ülkesine satış ve satış sonrası hizmet sunabilen; İzmir Atatürk Organize Bölgesinde Çamaşırhane, Hastane, Askeriye Tekstil, Denim/Giyim ve benzeri varlığına ihtiyaç duyulan her sektör için üretim yapan bir İzmir Firmasıyız. 

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere yönelik makineler üretiyorsunuz? 
Çamaşırhane sektöründe yıkama sıkma makineleri, kurutma makineleri, bantlı ütüler, tek, çift ve 3 silindirli yataklı ütüler, çarşaf ve havlu katlama makineleri, besleme makinelerinin üretimini ve güvencesini sağlamaktayız. Müşterilerimizin saatlik, günlük, aylık ihtiyacına göre çok çeşitli kapasitelerde ürün gamımız bulunmakta ve bu makineleri elektrik, buhar veya gaz ısıtmalı olarak üretebilmekteyiz. Yıkama sıkma makinelerini direkt gaz ısıtmalı olarak üreterek bütün bir çamaşırhane sistemini gaz ısıtmalı olarak projelendirebilen dünyadaki ilk ve tek firmayız. 
Giyim/Denim sektöründe ise kapasite bazında 500 kilograma kadar çıkabilen parça boyama ve parça yıkama makineleri, kurutma makineleri ve santrifüj sıkma makineleri ile yine yıkama ve boyama grubunda kullanılan numune makinelerini üretebilmekteyiz. 

Çamaşırhanelere ve hastanelere yönelik yıkama makinelerinizin özellikleri neler? 
TOLKAR, çamaşırhane ve hastanelere yönelik olarak büyük küçük her ihtiyacı karşılamak için yıkama ve sıkma makinelerinde 10 kilogramdan 225 kilograma kadar, standart "open pocket" dediğimiz makinalarımızın yan ısıra çift yükleme kapaklı çamaşır ayrıştırabilen hijyenik bariyer yıkama sıkma makine seçeneği de bulunmaktadır. Kurutma makinelerinde 10 kilogramdan 250 kilograma varan yükleme kapasitelerinde, bantlı ütülerde 320 milimetreden 1200 milimetre boya kadar silindir çapı ve 1200 milimetreden 3500 milimetre silindir uzunluğuna kadar çok çeşitli çözümler sunabilmektedir. Bu makinelerin kapasitelerine göre elektrik, buhar ve ya gaz ısıtmalı seçilebilmesi de mümkündür. Yine tek çift veya üç toplu yataklı ütülerin imalatı ülkemizde sadece TOLKAR tarafından yapılabilmektedir. 

Son teknoloji çamaşır yıkama sisteminiz hakkında bilgi verebilir misiniz? 
TOLKAR, SMARTEX Miracle teknoloji ile ürettiği 60,120,135,150 kilogram ve 225 kilogramlık hijyenik bariyerli yıkama sıkma makineleri ile bir devrim yarattık. Tambur yapısı ve sirkülasyon sistemi ile yüzde 50 su, enerji, elektrik gücü, kimyasal kullanım ve atık su tasarrufu sağlayan makinalarımız. Ayrıca Yüklenen çamaşırın miktarına bağlı olarak alınan su ve diğer elementlerin tasarruflarını yine yüzde 50‘nin altında alacak şekilde kendini ayarlayabilen akıllı tartı sistemleriyle donanabilmektedir. Geri dönüşüm tank özelliğiyle tasarruf edilip saklanan sunun yeniden kullanılması ile bu tasarruf yüzde 60’ın üzerine çıkabiliyor. Bunun Yanı sıra patentli Smart Balance sistemi ile yay ve amortisörlere gerek duymadan titreşimsiz 400 G kuvvetinde sıkma yaparak yıkama sonrası nemliliği azaltarak kurutma süresi ve enerjisinden kazanç sağlamakta bunun yanında hem kolay yükleme hemde boşaltma için öne devrilme özelliğine sahip dünyadaki ilk makinedir.

Ar-Ge çalışması devam eden yeni bir ürününüz var mı?
Hastane ve Hijyen sektörü için ürettiğimiz özel Smartex Miracle Hygiene Serisi ile Smartex Mirracle’ın sağladığı avantajlarımız yüksek kapasiteli ve yüksek sıkma gücünün yanı sıra düşük işletme maliyetli makinelerimizi Çift yükleme kapağıyla enfekte ve temiz çamaşırları birbirinden ayırabilerek yıkama imkanı sunuyoruz Hem çamaşırhanede hem de giyim yıkama ve üretim fabrikalarında kullanılmak üzere tasarladığımız otomasyon taşıyıcı konveyör bantlar ile vardiyalardaki verimliliği en üst noktaya çıkarmayı planlıyoruz. Bunun yanı sıra Smartex All In One olarak lanse yeni Ar-Ge ürünü makinamız ile Giyim/Denim yıkama işlemlerinin bütün aşamalarını bu makinamız üzerinden yönetip ekstra işlemler için gerekli olacak olan makine ihtiyacını ortadan kaldırmayı amaçladık.  

Yurt dışı projelerinizden bahseder misiniz?
Şu an için üretilen makinalarımızın yüzde 55 ‘i ihraç ediliyor. Her sene ihraç payımız bir önceki senenin üzerine artarak gidiyor. Gerek çamaşırhane, hastane ve turizm projeleri olsun gerek giyim/denim sektöründen isteklerimiz olsun her birine yetişmek için canla başla çalışıyoruz Her kıtada makinemiz bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ile Makina ve Sanayi sektörünün en önemli ülkesi olan Almanya dahil olmak üzere 84 farklı ülkeye ürünlerimizi ihraç ediyoruz.  Ayrıca Eximbank işbirlikleri, tatmin edici vadelerde sunduğumuz akreditif seçenekleri ve Avrupa da ki muadillerimize oranla rekabetçi fiyat politikamız ile yurtdışındaki alıcının cazibesini kazanmaktayız. 

İhraç Edilen Ürünlerinizin Bakımlarını nasıl sağlıyorsunuz?
Yurtdışında seçtiğimiz temsilciliklerimizin servis ağı olmasına özen gösteriyoruz, ilgili temsilciliklerimizin servis ekiplerini de üretim fabrikamızda ağırlayıp makinalar hakkında bilgilendiriyor ve oluşacak herhangi bir durumda nasıl müdahale edebileceklerini öğretiyoruz. Böylece temsilciliklerimizde de servis imkanı da sağlamakta olup, tüm ülkelere servis verecek konuma getiriyoruz. Ar-Ge ve Ür-Ge’nin amacı olan daha verimli makinayı en az sıkıntı yaratacak şekilde dizayn ettikten sonra Her makinemiz gibi yurt dışına gönderdiğimiz makinelerimizde büyük bir titizlikle üretilip test edildikten sonra gönderilmektedir. 

tolkar

ghjjh

Yukarı