Ana içeriğe atla

bridgestone

ADRESLİ YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ TERCİH EDİLMELİ

20.08.2019 - 17:53

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ HAKKINDA BİLGİ VEREN NEMESİS ALARMSİS TEKNOLOJİ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI 
GÜROL TOPCU; MÜŞTERİLERE ADRESLİ SİSTEMLERİ TERCİH ETMELERİNİ, ADRESLİ SİSTEMLERDE OLASI BİR YANGINI ALGILAMA SÜRESİNİN DİĞER SİSTEME GÖRE ÇOK DAHA KISA OLDUĞUNU SÖYLÜYOR.

Öncelikle, yangın alarm sistemlerindeki en son teknolojileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Yangın algılama ve ihbar sistemleri bir yapıdaki en hayati sistemlerden biridir. Yangın ihbar sistemleri teknolojisinde halihazırda hem konvansiyonel sistemler hem de adresli sistemler aktif halde kullanılmaktadır. Yapıların durumuna ve fiziksel büyüklüklerine göre sistemler konvansiyonel ya da adresli olarak tercih edilmektedir. Tabi bu iki sistemin birbirinden en büyük farkı teknolojileri ve çalışma prensipleri başta olmak üzere ekonomik anlamda farklılıklar vardır. Biz şirket olarak müşterilerimizi adresli sistemleri tercih etmeleri yönünde bilgilendiriyoruz. Çünkü adresli sistemlerde olası bir yangını algılama süresi diğer sisteme göre çok daha kısadır. 

2002 yılında yapılan düzenlemeler neticesinde kurulması zorunlu sistemler arasına giren yangın alarm sistemleri hangi fiziki koşullara uygun? Nerelere kurulmalı? 
Yangın algılama ve ihbar sistemleri binaların yangından korunma yönetmeliği esas alınarak yapılmaktadır. Başta kamu binaları olmak üzere toplu yaşamın olduğu tüm yapılarda bu sistemlerin kurulması zorunludur. Örnek vermek gerekirse okullar, hastaneler, ceza evleri, AVM’ler, oteller, toplu iş yaşamının olduğu ofisler vb. yapılarda bu sistemlerin mutlaka olması ve sürekli hizmet vermesi gerekmektedir. 

Olası bir yangın durumunda alarm nasıl devreye giriyor, uyarı nereye gidiyor? Bu süreçten bahseder misiniz?
Sistem kurulduktan sonra mutlaka çalışır vaziyette olması gerekmektedir. Genellikle yangın algılama sistemlerinde alarm uyarısını alan paneller veya gösterge panelleri 7 gün 24 saat gözetim altında olacak yerlerde konumlandırılır. Olası bir yangın sinyali geldiğinde operatörler daha önceden verilen talimatlar veya prosüdürler çerçevesinde işlem yapmaktadırlar. Burada önemli olan eğitimler ve tatbikatlar yapılarak böyle bir durumda neler yapılması gerektiğinin iyi bilinmesidir. Birçok yapıda bu eğitimler ve tatbikatlar yapılmadığı için bir alarm durumunda insanlar ne yapacağını bilmemektedirler. 

Yangın alarm sistemlerinin kullanım oranı ne düzeyde? Gereken hassasiyet gösteriliyor mu? 
Bir yapıda en önemli olmazsa olmaz sistem yangın algılama sistemidir. Çünkü bir yangın durumunda üzülerek söylemek gerekirse insan canı ile sonuçlanan olaylar olmaktadır. 
Ülkemizde yeni yapılan tüm yapılarda ve eski yapılan tüm yapılarda bu sistemler kuruluyor. 
Ancak açık olan çalışan sistem sayısı çok azdır. Çünkü yangın algılama sistemleri yaşayan ve bakım gerektiren sistemlerdir. Burada tüketici bakım masrafından kurtulmak için bu sistemleri bazen kapatıyor ya da arızaları olduğu halde ilgilenmiyor Ancak bir yangın durumunda bu sistemlerin çalışmaması facia ile sonuçlanabilir. Bu konuda bu sistemleri kuran firmaların ve tüketicinin bu konuda bilinçlendirilmesi şarttır. Kamu otoritesinin denetimleri burada çok önemli olmaktadır. Yapılardaki sistemlerin çalışıp çalışmadığı ve bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığı denetlenmelidir.

dfs

Yukarı