Ana içeriğe atla

bridgestone

ALINACAK ÖNLEMLERDE MAKSİMUM GÜVENLİK VE DİKKAT OLMALI

20.08.2019 - 17:44

GENSER GÜVENLİK SİSTEMLERİ OPERASYON DİREKTÖRÜ ALPASLAN EDGÜ: ‘‘NE ZAMAN, NE GİBİ BİR TEHLİKE VEYA TEHDİT UNSURU İLE KARŞILAŞILABİLECEĞİNİN ÖNCEDEN BİLİNMEMESİ NEDENİYLE ‘MAKSİMUM GÜVENLİK’ VE ‘MAKSİMUM DİKKAT’, ALINACAK ÖNLEMLERİN ESASINI OLUŞTURMAKTADIR.’’

İnsan yoğunluğunun fazla olduğu etkinlik ve organizasyonlarda güvenlik yönetimini nasıl sağlıyorsunuz? 
Kalabalık etkinliklerde öncelikle ilgili alana izinsiz hiçbir insan girmemesi için etkinliği güvenlik açısından projelendirmek gerekiyor. Bunun için işe tüm giriş-çıkış noktalarını kontrollü hale getirmekle başlıyoruz. Geri kalan tüm tesis sınırlarını ise fiziki engeller ile girişe imkân vermeyecek şekilde düzenliyoruz. Böylece içerde steril bir alan yaratıyoruz. İçeri giren tüm insanları turnike, x-ray, metal dedektörü vb. elektronik cihazlar ile tarayarak her türlü yasaklanmış maddeden arındırılmış olarak ve mümkünse polis imkanlarıyla GBT yapılarak güvenli alana almaya azami gayret gösteriyoruz. Kamera sistemleri ve kartlı geçiş sistemleri ile yetkili girişleri de kayıt ve kontrol altına alıyoruz.

Etkinliklerin yapıldığı alanlarda insanlar hem özgür hem de güven içinde olmak istiyorlar. Peki, güvenlik personelleri bu mekanlarda hangi noktalarda görev alıyorlar? Nasıl önlemler alıyorlar?
Personellerin görev noktalarını üç temel prensip üzerine oturtuyoruz: Tesis çevresi kontrol, noktaları, bina ana giriş ve alternatif giriş kontrol noktaları, kritik alan kontrol noktaları (Sabit görev personeli olmayan tesis içi ve dışı alanlar. Bu alanlar elektronik güvenlik önlemleri ve devriye sistemi ile yönetilmektedir.)
Belirli bir zaman ve yerle sınırlı olmayan risk ve tehditlerin yönetilmesinde, ne zaman ne gibi bir tehlike veya tehdit unsuru ile karşılaşılabileceğinin önceden bilinmemesi nedeniyle ‘maksimum güvenlik’ ve ‘maksimum dikkat’, alınacak önlemlerin esasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda alınan en etkili önlem fiziki güvenlik önlemlerinden önce “projeye özel geliştirilen sürekli eğitim” ve drill uygulamalarıdır. Projelerimizde bu altyapıyı oturttuktan sonra alınabilecek tüm fiziki güvenlik önlemleri alınmaktadır.

Olası bir tehlike anında güvenlik personelinin müdahalesi nasıl oluyor?
Özel güvenlik ekibinin farkında olmadığı veya farkında olmakla birlikte rolünü ve fonksiyonlarını bilmediği bir sistemin caydırıcı olması beklenemez. Bu nedenle, suç ve acil durum sonrası müdahaleye hazır olma fonksiyonumuzun vatandaşlar ve potansiyel suçlular tarafından algılanabilir olması suçlar ve acil durumlar karşısında etkinliğimizin en önemli özelliğini oluşturarak bizi farklılaştırıyor. 

Güvenlik personelleriniz göreve başlamadan önce nasıl eğitimlerden geçiyor? Görev alacakları yere uygun uygulamalı eğitimler alıyorlar mı?
Uygun bilgiler ile donatılan bir personelin davranışlarının, kendisinden beklendiği gibi şekillenmesi için uygulama yapılmasının önemini biliyor ve programlarımızda buna yer veriyoruz. Personel, görev yapacağı yerin özelliklerine göre alan eğitimine tabi tutulmaktadır. Göreve başlamadan önce personel ilgili ileri eğitimi almalı ve göreve hazır hale gelmeli, görev yeri değiştiği takdirde, yeni görev yerine göre yeniden alan eğitimine tabi tutulmalıdır. Özenle hazırlanan tüm alan eğitimleri, portföyümüzde yer almaktadır.

dfs

Yukarı