Ana içeriğe atla

bridgestone

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE TEMİZLİK

10.04.2019 - 12:13

Kärcher Türkiye, alışveriş merkezlerinin temizliğinde dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bir makale kaleme aldı.

Tüm alışveriş merkezlerinin zeminleri, yoğun trafiğe maruz kalıyor. Her gün AVM’lere gelen binlerce ziyaretçi, farklı çeşitlilikteki kirleri beraberlerinde getiriyor. Temizlik işleri genellikle çalışma saatlerinin dışında gerçekleşir; ancak bazı durumlarda temizliğin en kısa sürede yapılması ve yüzeylerin de mümkün olan en kısa şekilde kuruması gerekebilir.
Alışveriş merkezlerinin zeminlerinde bulunan kirler oldukça çeşitlidir: Toz, kum, tüy ve ayakkabılardan kaynaklanan ayak sürtme izleri, kâğıt parçaları, karton bardaklar vesaire şeklinde olabilir. Ayrıca kışın nem ve çamur da bu kirliliğe eklenebilir. Restoran alanlarında ise yemek kalıntıları ve içeceklerden kaynaklı yapışkan izler de sık sık görülür. 
Bu nedenle alışveriş merkezlerini çekici göstermek ve ziyaretçilere temiz, hoş bir ortam sunabilmek adına temizlik şirketlerinin hızlı ve etkili biçimde temizlik yapması gerekir. Koridorlardan mağazalara, tuvaletlerden lavabolara AVM’nin her yerini...

SERT ZEMİNLERİN ETKİN BİÇİMDE TEMİZLENMESİ
Günümüzdeki alışveriş merkezlerinin zeminleri genellikle granit veya ince seramik fayans gibi doğal taşlardan yapılır. Bu taşlar biçimlendirilmiş olabildiği gibi pürüzsüz veya cilalı gibi farklı yüzey tiplerine sahip olabilirler.
Karton bardaklar, kâğıt veya cam parçacıklar gibi kaba kirler için ıslak temizlikten önce zeminin kaba kir ve tozlardan arındırılması gerekir. Sonrasında zemin otomatı kullanılması önerilir.
Bin 500 metrekareden daha büyük ve geniş alanlar için binicili tip zemin otomatları tavsiye edilir. Kompakt, ayakta sürülebilen zemin otomatları ise yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. Ulaşılması zor alanları temizlemek için idealdir. Bu makinelerin dönüş kabiliyetleri oldukça iyidir. Bir kattan diğerine yolcu asansörü ile taşınabilirler. Daha küçük yüzeylerin manuel olarak temizlenmesi gerekir. Aynı durum merdivenler için de geçerlidir.

TUVALETLER VE LAVABOLAR
Tuvalet ve lavabolar yoğun şekilde ziyaretçiler tarafından kullanıldığı için gün içerisinde birçok kez temizlenmelidir. Bu alandaki zeminler genellikle kayma direnci olan ince taş fayanslardan oluşur. Manuel olarak silmek çoğunlukla yeterli olmadığı için bu tip zeminlerin temizliği zorluk oluşturur. Manuel temizlik yerine ideal temizlik sonuçları elde etmek için dar bir çalışma genişliği olan ve kompakt bir zemin otomatı kullanılması önerilir. Bu tip zemin otomatları, tuvaletlerin, pisuarların ve lavaboların altına girebilir ve ulaşılması zor olan alanların derinlemesine temizlenmesini sağlar.
Ayakta binicili zemin otomatı özellikle yüksek manevra kabiliyetinin gerekli olduğu dar köşelere uygundur. Binicili tip zemin otomatlarıyla koridorlar veya genel alanlar gibi geniş yüzeyler her köşesine kadar etkili biçimde temizlenebilir. Silindir temizleme başlığının ön-süpürme ünitesi sayesinde önceden süpürmeye de artık gerek kalmadı.

dfs

Yukarı