Ana içeriğe atla

bridgestone

ARF GROUP GENÇ VE DİNAMİK YAPISIYLA ENTEGRE HİZMETLER VERİYOR

10.05.2019 - 09:51

ARF GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI ARİF GÜLEN: “EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİMİZ, YILLARDIR BU İŞİN İÇİNDEN GELEN GENÇ VE DİNAMİK YAPIMIZLA ENTEGRE TESİS YÖNETİM SEKTÖRÜNDE TÜM HİZMETLERİ VERİYOR OLMAMIZ.”

Entegre tesis yönetim firması ARF Group, son dönemlerde hızlı büyümesiyle dikkat çekiyor. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Gülen ile ARF Group’u ve yatırımlarını konuştuk.
 
Son dönemlerde hızlı büyümenizle dikkat çekiyorsunuz. Hızlı büyüme sürecinizi kısaca anlatabilir misiniz?
ARF Group, hizmet sektöründe 20. yılını doldurdu. Son 10 yıldır tesis yönetim hizmetleriyle ilgili bir izlemedeydi. Çünkü ARF Group, güvenlik hizmetleriyle sektöre girmiş, sonrasında temizlik, personel temini ve catering hizmetleriyle devam etmişti. ‘Facility Management’ dediğimiz tesis yönetim olgusu Türkiye’de oturmaya başladığından itibaren müşterilerinin taleplerinin karşılanması amacıyla kendini yenileyen, yenilikleri takip eden ve inovasyona açık bir yapısı vardı. Dolayısıyla biz, tesis yönetimiyle ilgili her hizmette oluşumumuzu tamamlarken, yerinde ve taşıma yemek hizmetinde ciddi bir eksiğimiz olduğunu hissettik. Bu konuyla ilgili de son 5 yılda çok ciddi yatırımlar yaptık. Son 3 yılda ise yatırımları zirveye taşıdık. Dolayısıyla, bahsettiğiniz ilgiyi ve dikkati çekmiş olduk.

Hizmet sektöründe yeni bir kavram olan ‘tesis yönetim’ tam anlamıyla nedir?
Tesis yönetim, ülkemizde yıllardır yapılan, bildiğimiz taşeron hizmetinin kurumsallaşması aslında. Biz de dedik ki ‘Bunun kaynağı neresi? Avrupa…’ Danimarka, Hollanda ve Almanya’ya gidip birtakım izlenimlerde bulunduk. Türkiye’de istisnalar dışında kimse gerçek anlamda tesis yönetimi yapmıyor. Genel olarak birleştirilmiş hizmetler veriliyor. Gerçek anlamda tesis yönetimi, bir şirketin SWOT analizini yapmak, bütün entegre satın almaları ve tesis yönetimleri dahil bir bütçe oluşturmak ve hizmet vermektir. Bir kâğıt fabrikasını örnek verelim. O fabrikanın ana işi, kâğıt üretmek ve kâr etmektir. Bunların dışındaki güvenlik, temizlik, yemek, ulaşım ve sarf malzemeleri vesaire, amaca giden araçlardır. Amaca giden araçlarla ilgili hizmetlerin entegre edilerek sunulması, işin çok güzel ve parlak tarafı. Avrupa ve dünya bu konuda birkaç adım önde. Oralarda riski de satın alma yoluna gidilmiş.

Riski satın almak ne demek?
Yine bir kâğıt fabrikası üzerinden gidelim. Bir tesis yönetim firması gelip ‘Siz güvenliğinize, temizliğinize, bahçe bakımınıza, yemenize, içmenize, sarf malzemelerinize geçen yıl ne kadar ödediniz?’ diye soruyor. Satın alma departmanı diyor ki 1 milyon Euro. Tesis yönetim firması da diyor ki ‘Geçen yıl 1 milyon Euro ödediğiniz bu hizmetleri 900 bin Euro’ya satın almak istiyorum.’ Tesis yönetim firması riski satın aldığında firmayı otomatikman 100 bin Euro kâra geçiriyor. 899 bin 999 Euro’ya mal ederse, 1 Euro kâr ediyor. 900 bin 1 Euro’ya mal ederse de 1 Euro zarar ediyor. Sitelerde biraz yol kat edildi ama Türkiye’de bu henüz oturmadı, oturması da zor.
 

aa

HER HİZMETİ KENDİMİZ VERİYORUZ
Siz ne yapıyorsunuz peki?

Biz müşterilerimize şunu diyoruz: “Siz 8 ayrı hizmeti 8 ayrı firmadan alıyorsanız, fiyat anlamında yeterince avantaj sağlayamıyor olabilirsiniz. Zamanı verimli kullanamıyor olabilirsiniz. Siz bu hizmetlerin tamamını ya da bir bölümünü bize verin. Sizi hem kâra geçirelim hem de zamanınızı verimli kullanmış olun.” Çünkü her hizmeti farklı firmalardan aldığınızda, her firma yüksek kâr marjlarıyla hizmet veriyor. Oysa hepsini tek firmadan aldığınızda, o firma, ciro yüksek olduğu için, kâr marjını daha düşük tutuyor. Ayrıca, farklı farklı firmalarla muhatap olmaktan kurtulup zamanınızı verimli kullanıyorsunuz. 

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz neler?
Her şeyi yapabiliyor olmamız. Bazı firmaların personel taşımacılığı yok, bizim var. Bazı firmaların yerinde yemek üretimi var, taşıma yemek üretimi yok, bizde ikisi de var. Bazı firmaların güvenliği var, temizliği yok. Bu firmalar, eksik oldukları alanlarda alt taşeronlarla hizmet vermeye çalışıyorlar. Biz ise hizmetlerin tamamını kendimiz veriyoruz. İkinci en önemli özelliğimiz de yerli ve milli sermaye oluşumuz. Yıllardır bu işin içinden gelen, her kademesinde yoğrulmuş, tecrübelerini iyi analiz etmiş, genç ve dinamik bir yapımız var. 

ŞİŞECAM OLUNCA GÖZÜ KAPALI YATIRIM YAPTIK
Önemli özelliklerinizden biri de son teknolojiye sahip yemek tesisleriniz. Bu yatırımlarınızla ilgili de bilgi verebilir misiniz?

Yemek sektörüyle ilgili Gebze’de 30 bin, Balıkesir’de 20 bin, toplamda 50 bin kişilik tesislerimiz var. Bu tesisleri çok kısa sürede ve üstelik kriz döneminde yapan bir firmayız. Biz her türlü olumsuzluğa rağmen frene basmadık. Tam tersi gaza bastık. Şu an Türkiye’nin en yeni, en diri, en hijyenik ve kapasite anlamında en büyük iki tesisten biri ARF Group’a ait. 

Bu yatırımlarınızı çok hızlı yaptınız. Önce Gebze, sonra Balıkesir…
Gebze’deki tesisimiz bizim ilk çocuğumuz. Bu çocuk 2 yaşına gelmeden Balıkesir’de bir çocuğumuz daha oldu. İlkini yeterince sevemeden orayla ilgilenmeye başladık. Ticari bir fırsat ortaya çıkınca Balıkesir’in en büyük yemek tesisini kurduk. Şu an Balıkesir’de en yeni, en hijyenik, en teknolojik ve en büyük yemek tesisi ARF Group’a ait. Bu tesisimizle Balıkesir’in en büyüğü olan Şişecam Grubu’nun taşıma yemek hizmetini almış olduk. Balıkesir normal şartlarda birinci önceliğimiz değildi. Fakat Şişecam gibi bir devi hizmet zincirimize katınca, bu yatırıma gözü kapalı girdik. 
 

aaa

ARF YOĞURT VE ARF AYRAN MARKALI ÜRÜNLERİMİZ YOLDA
Balıkesir’de sadece yemek üretmekle kalmayıp et ve süt işine de girdiniz bildiğimiz kadarıyla.
Balıkesir, Türkiye’yi doyuran şehirlerden biri. Tarımın yanı sıra et ve süt ürünleriyle meşhur. Biz de bunu değerlendirmek için çalışmalara başladık. Besicilerle anlaştık. Karkas olarak aldığımız etleri kendi tesislerimizde işliyoruz. Gerek Gebze’deki gerekse Balıkesir’deki yemek fabrikamızda müşterilerimize ithal olmayan, bütün süreçlerini takip ettiğimiz, sağlıklı, lezzetli etler sunuyoruz. Ayrıca Balıkesir’de bir çiftlikle anlaştık. Gıda mühendislerimizle tesislerini gezdik, sütlerini inceledik. Hakikaten kaliteli. Dedik ki ‘Biz ayranımızı ve yoğurdumuzu sizinle yapmak istiyoruz. İnşallah bu ay, son kullanma tarihi 10 günü geçmeyecek şekilde ARF Yoğurt ve ARF Ayran markalı ürünlerimizi müşterilerimize sunmaya başlayacağız. Ayrıca, Balıkesir yöresine ait höşmerim tatlısını da numune olarak müşterilerimize sunduk. Çok beğenildi. İnşallah yakında ARF Höşmerim markasıyla höşmerim de üretmeye başlayacağız.

dfs

Yukarı