Ana içeriğe atla

bridgestone

ARF GROUP GERÇEK ANLAMDA TESİS YÖNETİM HİZMETİ VERİYOR

19.12.2018 - 12:05

ARF GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI ARİF GÜLEN: “TÜRKİYE’DE GENEL OLARAK BİRLEŞTİRİLMİŞ HİZMETLER VERİLİYOR. BİZ GERÇEK ANLAMDA TESİS YÖNETİM HİZMETİ SUNARAK FİRMALARA CİDDİ MALİYET AVANTAJLARI SAĞLIYORUZ.”

Son dönemlerde adından sıkça söz ettiren ARF Group, Türkiye’nin ilk 500’ünde 200’e yakın müşteriye hizmet veren bir entegre tesis yönetimi firması. Ankara, İzmir, Adana ve İstanbul Avcılar’da bölge müdürlükleri, Gebze’de ana kampüsü bulunuyor. Ülke genelinde 2 bin civarında personeli olan ARF Group’un Gebze Kampüsü’nde yeni tatların keşfedildiği Ar-Ge mutfağı da yer alıyor.


Sektörde uzun yıllardır ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlara hizmet verdiklerini belirten ARF Group Yönetim Kurulu Başkanı Arif Gülen, “Yakın zamana kadar güvenlik ve temizlik hizmetlerinin yanı sıra müşterilerimizin değişken taleplerini de yerine getiriyorduk. ARF Group, artık bir entegre tesis yönetim şirketi. Müşterilerimize gerçek anlamda tesis yönetim hizmeti sunarak tamamen asli işlerine konsantre olmalarını sağlıyoruz.” diyor.

 

8-10 KALEMLE MÜŞTERİLERİMİZİN KARŞISINA ÇIKTIK


Arif Gülen, tesis yönetim hizmetini birçok firmadan çok farklı şekilde sunduklarını da ifade ediyor: “Tesis yönetimiyle tanıştıktan sonra Danimarka, İngiltere ve Almanya’ya gittik. Tesis yönetiminin ne olduğunu oralardan öğrendik. Türkiye’de tesis yönetiminde bizden çok önde olan global firmaları inceledik. Ne yaptıklarıyla değil, ne yapmadıklarıyla ilgili… Ne yapmadıklarını daha ön plana çıkardık. Çünkü onların hareket kabiliyetleri bizden zayıf. Mesela, bazı global firmalar, taşıma yemeğe izin vermiyor. Biz hem taşır hem de yerinde yaparız dedik. Bazı global firmalar personel taşımacılığı yapamıyor, biz yaptık. Katma değerli hizmetler denilen ve parça başı maliyetleri çıkartılarak yapılan işler var. Etiketleme, paketleme vesaire… Global firmalar bunu yapamıyor, biz bunu da yaptık. Dolayısıyla onlar tesis yönetiminde dört-beş kalemde hizmet verirken; biz sekiz-on kalemle müşterilerimizin karşısına çıktık.”


Türkiye’de gerçek anlamda tesis yönetimi yapılmadığını da dile getiren Arif Gülen, “Genel olarak birleştirilmiş hizmetler veriliyor. Gerçek anlamda tesis yönetimi, bir şirketin SWOT analizini yapmak, bütün entegre satın almaları ve tesis yönetimleri dahil bir bütçe oluşturmak ve hizmet vermektir. Mesela, ‘Yıllık 5 milyon liraya şirketinizin şu şu işlerini ve kalemlerini sizden satın alıyorum. Bu işleri ve kalemleri ben yöneteceğim. Siz kendi asli işinize dönün.’ demektir. Bu işleri yıllık 5 milyon 1 liraya mal edersem 1 lira zarar ederim, 4 milyon 999 bin 999 liraya mal edersem de 1 lira kâr ederim. Bu işlerin böyle olması lâzım.”

 

CİDDİ MALİYET AVANTAJI SAĞLIYORUZ


Arif Gülen, firmaların tesis yönetimi hizmeti alarak ne tür avantajlar sağladığını da şöyle açıklıyor: “Bir zaman, iki verimlilik, üç maliyet… Diyelim ki siz büyük bir tesissiniz. Muhatap sayınızı teke indiriyorsunuz. Her hizmeti farklı firmalardan aldığınızda, her firma yüksek kâr marjlarıyla hizmet veriyor. Oysa hepsini tek firmadan aldığınızda, o firma cirosu daha yüksek olduğu için kâr marjını daha düşük tutuyor. Dolayısıyla siz ciddi bir maliyet avantajı elde ediyorsunuz.”

dfs

Yukarı