Ana içeriğe atla

apti

ARF YEMEK "HEYECANI İLE TECRÜBESİNİ HAMUR ETMİŞ ŞEFLER" İLE ÇALIŞIYOR

11.06.2019 - 17:29

MÜŞTERİLERİN BEKLENTİLERİ VE TALEPLERİ DOĞRULTUSUNDA SUNMUŞ OLDUKLARI YEMEK HİZMETLERİ HAKKINDA BİLGİ VEREN ARF YEMEK GRUP DİREKTÖRÜ NURŞEN HURÜZ, “DİYETİSYENLERİMİZ TARAFINDAN HAZIRLANAN MÖNÜLER, YAPTIĞI İŞİN BİLİNCİ VE HEYECANI İLE TECRÜBESİNİ HAMUR ETMİŞ ŞEFLERİMİZLE, GIDA GÜVENLİĞİ PRENSİBİ DOĞRULTUSUNDA ÜRETİLMEKTEDİR.” DEDİ.

Arf yemek olarak taşıma yemek hizmetinden bahseder misiniz?
Taşıma yemek hizmeti, müşterilerimizin beklentileri ve talepleri doğrultusunda sunmuş olduğumuz yemek hizmetlerinden bir tanesidir. Yemek üretimi için uygun alanı olmayan kurumsal  müşterilerimizin  kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği  ve   kumanya gibi her türlü yemek  ihtiyacı  fabrikalarımızda, gıda güvenliği kuralları çerçevesinde,  gıda mühendislerinin kontrolleri altında hazırlanan mönülerimiz ile giderilir.

Yemekler nerede ve hangi şartlarda yapılıyor?
Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda, diyetisyenlerimiz tarafından hazırlanan mönüler Gebze ve Balıkesir fabrikamızda yaptığı işin bilinci ve heyecanı ile tecrübesini hamur etmiş şeflerimizle, gıda güvenliği prensibi doğrultusunda üretilmektedir.
Hammadde alımından müşteriye yemek sunum aşamasına kadar kullanılan tüm ürünler ve işlemler kalite departmanımızda görevli gıda mühendislerimiz tarafından gıda güvenliğine uygunluğu kontrol edilerek hazırlanır. Ayrıca yemeklerimizde insan sağlığını tehdit eden, lezzet verici ve suni tatlandırıcılar gibi hiçbir ürün ve katkı maddesi kullanılmamaktadır.

Hazırlanan yemeklerin müşteriye sağlıklı bir şekilde ulaşımını nasıl sağlıyorsunuz?
Fabrikamızda özenle hazırlanan yemeklerimiz, soğuk ve sıcak ısı zincirini korumak adına  özel olarak yaptırdığımız soğutmalı bölümlere sahip araçlarımızla termoboxlar içinde servis noktalarına taşınır.

Hijyen standartlarınız nasıl?
Mal kabulünden nihai tüketicinin tabağına gelinceye kadar bilimsel ve sistematik proseslerden geçen ürünlerimizde hijyen olmazsa olmaz standardımızdır. Gıda güvenliği yönetim sistemi ile izlenilebilen, ölçülebilen ve kayıt altına alınarak sürdürülebilir kalite proseslerinin oluşturduğu hijyen standartlarımız vardır. 
Mikrobiyoloji laboratuvarı olan ender, üretim alanı girişi hava duşu olan tek yemek fabrikası olma özelliğimiz ile gerek kendi laboratuvarımızda mikrobiyal analizleri yapmakta gerekse anlaşmalı olduğumuz dış laboratuarlar ile de çapraz denetimlerle ürünlerimizi kontrol etmekteyiz.

Peki, yerinde üretim hizmetini nasıl sağlıyorsunuz?
Müşterilerimizin kendi tesislerinde kurulan mutfaklarda tecrübeli kadrolarımız ile gıda güvenliği koşullarına riayet edilerek hazırlanan tüm yemek çeşitleri itina ile servise sunulur. Bu tesislerdeki hijyen ve denetim standardı fabrikamızın kalite yönetim ekibi tarafından periyodik olarak denetlenmektedir.

Faaliyet gösterdiğiniz alanlar hakkında bilgi verir misiniz?
Taşıma ve yerinde üretim yemek hizmetlerinin tüm gereklilikleri ile beraber tesis yönetim grubuna bağlı olmamızın avantajlarınıda müşterilerimize özel günlerde, toplantı, davet, iftar açılış ve lansman gibi özel organizasyonlarında tüm yemek, ikram ve personel hizmetini sağlamaktayız. Gıda kolisinden kandil simidine adres teslim hizmetlerimiz de başarı ile yürütülmektedir. 

Kusursuz bir hizmet için personelleri nasıl eğitimlerden geçiriyorsunuz?
Arf Group Tesis Yönetim Hizmetleri bünyesinde oluşturulan Arf Akademi bölümümüz ve yemek direktörlüğümüz ortak koordinasyonu ile gerek teorik gerekse pratik, konusunda uzman gastronomi dünyasından seçkin öğretim üyeleri ve üniversitelerle yapılan anlaşmalarla eğitimler verilmektedir.  

ghjjh

Yukarı