Ana içeriğe atla

apti

ATALIAN, BİNA VE TESİSLERE YÜZDE 40’A VARAN ENERJİ TASARRUFU SUNUYOR

21.01.2019 - 10:48

ATALIAN ENERJİ YÖNETİMİ DEPARTMAN MÜDÜRÜ BURAK BALKIN: “YILLARA DAYANAN DENEYİMİMİZ, BÜNYEMİZDEKİ ENERJİ YÖNETİM ŞİRKETİ EVD VE GLOBAL KNOW-HOW’IMIZLA ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ MAKSİMİZE EDECEK ÇÖZÜMLER SUNUYORUZ.”

ATALIAN Enerji Yönetimi Departman Müdürü Burak Balkın, tesis yönetim hizmeti verdikleri binalarda sağladıkları tasarruflarla ilgili sorularımızı cevapladı.

Yönettiğiniz bina ve tesislere ne tür avantajlar ve tasarruflar sunuyorsunuz?
ATALIAN Entegre Tesis Yönetimi, yıllara dayanan deneyimi, bünyesindeki enerji yönetim şirketi EVD ve global know-how’ı ile enerji verimliliğini maksimize edecek çözümler sunmaktadır. Bu sayede işletmelerin daha düşük maliyetlerle enerji giderlerini yönetebilmekte, teknik hizmetlerini gerçekleştirebilmekte ve toplam verimliliklerine katkı sağlamaktayız. Sağladığımız çözümlerle bir tesisin mevcut altyapısı ve alışkanlıklarına göre genellikle yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişmekle birlikte, yüzde 40’a varan enerji tasarrufu mümkün olabilmektedir. EVD, Türkiye’de enerji verimliliği konusunda çalışmaya başlayan ilk kurumlardan biridir. Sahip olduğumuz tecrübeyle bina, tesis ve fabrikalara enerji tasarrufu sağlayan çözümler sunabilmekteyiz. ATALIAN’a özel enerji yönetim yazılımıyla tüketimleri izleyip kontrol altında tutabiliyoruz. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nden yetkilendirilmiş ve tüm sektörlere hizmet verebilen ilk firma olarak küçük, orta, büyük ölçekli ve ciddi miktarlarda enerji tüketen ticari binalara enerjinin daha verimli kullanılmasına dönük mühendislik ve eğitim konularında hizmet vermekteyiz. Türkiye’de bu yönde öncü çalışmalar yapan ekibimizin yaklaşık 20 senelik başarılı bir geçmişi var. EVD firmamız ismini ‘Enerji Verimlilik Danışmanlığı’nın baş harflerinden almıştır. Türkiye’de enerji tasarrufu ve yönetimini tüm mekanik, elektrik, bina kabuğu sistemleri kapsamında uygulama yapan öncü firmalardan İDETEK‘in ‘enerji yönetimi’ konusuna odaklanmış kardeş firması olarak kurulmuştur. 2016’da her iki firmamız da ATALIAN Global Services bünyesine katılmıştır.

AVM, HASTANE, HOTEL GİBİ TİCARİ BİNALARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ
Maliyet avantajı ve enerji tasarrufu için hangi uygulamalardan ve teknolojilerden faydalanıyorsunuz?

ATALIAN ‘Otomatik Kontrol’ ve ‘Otomasyon Sistemlerimizi’ insan kontrolüne her zamankinden daha az gereksinim duyulan ve verimlilik artışları sağlayan uygulamalarla desteklemekteyiz. İnsanoğlu son bir asırda o kadar çok şey üretti ki yaşam şekillerimizle birlikte ihtiyaçlarımız da değişti. Fabrikalar, gıda tesisleri, iş merkezleri, eğitim kurumları, konutlar gibi binalar yaptık, ihtiyacımız olan her şeyi üretir hale getirdik. Kış döneminde evlerimizdeki faturalarımızdan örnekle ilerleyelim; dış hava sıcaklığı düştükçe ısınma ihtiyacımızla doğalgaz tüketimiz de artmaktadır. Bu talebimizin faturasını her ay hepimiz yüklü bir miktarda ödüyoruz. Bir de yaz dönemini düşünelim; dayanılmaz sıcak bir ortamda oturmamız, çalışmamız mümkün olur mu sizce? Binalarımızda konfor şartlarını sağlamak için bu sefer klima, fancoil gibi cihazları kullanıyoruz. Soğutma pratik olarak ısıtmadan daha zor ve maliyetlidir. Bu nedenle dış hava sıcaklığı arttıkça soğutma ihtiyacımızla elektrik tüketimiz de artmaktadır. AVM, hastane, hotel gibi ticari binalarda konfor taleplerimizi karşılamak için daha karmaşık sistemleri kullanıyoruz. Soğutma grupları (chiller), su soğutma kuleleri (cooling tower) ve diğer yardımcı sirkülâsyon ekipmanları inanılmaz derecede enerji tüketen sistemlerdir. Doğru çalıştırılmaları, bakımlarının zamanında yapılması, enerjiyi verimli kullanmalarının sağlanması bu bağlamda çok önemlidir.

UZMAN EKİBİMİZE VE GLOBAL TECRÜBEMİZE GÜVENİYORUZ
Yönetim hizmeti almak isteyen bina ve tesislere neler öneriyorsunuz?

Bir binada yaşayanların konfor, güvenlik, hijyen ve işletme ekonomisine sahip olmaları en doğal haklarıdır. Binanın sahibi olan işletme sahipleri de kendi uzmanlık alanlarına odaklanarak diğer hizmetleri konusunda uzmanlaşmış firmalardan yardım almak istemektedirler. Bu noktada ATALIAN, ihtiyaçları eksiksiz gidermeyi hedeflemektedir. Tesis yönetim hizmetini temizlik, güvenlik, teknik ve peyzaj gibi alt başlıklar halinde ayrı ayrı yönetmek yerine, bütünleşik olarak tek elden yönetmek ve bunun faydalarını müşterilere sunmak, temel amacımız. Yaşamımızın her alanına dokunan tesis yönetimi gerçeği, önümüzdeki 5 yılda sektörün önemli ölçüde büyümesine ve pazarın genişlemesine neden olacak. Bu anlamda kaliteli ve müşteri ihtiyaçlarıyla uygun, esnek çözümler sunabilen, çözüm odaklı uzman firmalar ayakta kalabilececeği için müşterilerimize ana faaliyet alanlarına odaklanmalarını, ihtiyaç duydukları tüm destek hizmetleri için uzman ekibimize ve global tecrübemize güvenmelerini öneriyoruz.

Bina ve tesisleri yönetirken hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?
ATALIAN olarak en önemli farkımız, çok geniş bir hizmet yelpazesinde çözümler sunmamız, müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak esnek çözümlere adapte olabilmemizdir. Örneğin; mühendislik, danışmanlık ve enerji yönetimi gibi konulardaki uzmanlığımız ve temizlik alanında inovatif enzimatik uygulamalarımızla Fransa merkezimizden sağlanan yazılım desteğiyle sunduğumuz raporlama çözümlerimiz bizleri bir adım öne geçirmektedir. Biraz önce de belirttiğim gibi, enerji yönetimi grup şirketimiz, Türkiye’de enerji verimliliği konusunda çalışmaya başlayan ilk kurumlardan biridir. Sahip olduğumuz tecrübeyle her türlü bina ve tesis için enerji tasarrufu sağlayan çözümler sunabiliyoruz. Ayrıca, proje danışmanlık hizmetlerimizle herhangi bir tesis inşaat aşamasında iken o projeye dahil olup en doğru çözümlerin seçilmesini ve uygulanmasını garanti ediyoruz. Taahhüt çözümlerimiz sayesinde fit-out ve renovasyon gibi konularda herhangi bir servis firmasının ötesinde perakende zincir mağazaları müşterilerimizin yanında oluyoruz.

PERFORMANS GARANTİLİ OTOMASYON HİZMETİ VERİYORUZ
Bina otomasyonuyla ilgili de hizmetleriniz var mı?

Bina otomasyonu da bizim uzmanlık alanlarımızdan biri. Bina otomasyonunda tesislerin ya da o binadaki kritik yüklerin uzaktan izlenmesi ve bunlara müdahale edilmesi çok önemlidir. En önemli projelerimizden biri, çok geniş bir süpermarket zincirinde yaklaşık 3 binden fazla farklı noktada, o süpermarketteki soğuk odaların ya da buz dolaplarının izlemesini yapıyoruz. Ve bunu performans garantili olarak yapıyoruz. Yani bu 3 bin farklı noktada herhangi bir soğuk odada ya da reyonda herhangi bir arıza olması durumunda o dolaptaki her şeyin bozulma riski var. Bu zincirdeki marketleri 7/24 izliyoruz ve herhangi bir arıza olması durumunda, performans garantili olarak, iki saat içerisinde mobil ekiplerimizle buna müdahale ediyoruz. Sizlerin de görebileceği gibi iş ortaklarımızın farklı isteklerini hızlı bir şekilde, tek noktadan gerçekleştirecek kapasitede ve esneklikte hizmeti sunabiliyoruz.

ghjjh

Yukarı