Ana içeriğe atla

apti

DEVLETİN VE MİLLETİN FABRİKASI İŞBİR ELEKTRİK DAİMA SEKTÖRÜN ÖNÜNDE

10.05.2019 - 10:52

İŞBİR ELEKTRİK GENEL MÜDÜRÜ BURHAN ÖZGÜR: “İŞBİR ELEKTRİK, TÜRKİYE’DE ALANINDA İLKTİR. SEKTÖRDEKİ PEK ÇOK FİRMANIN YETİŞMİŞ ELEMANI, İŞBİR BÜNYESİNDEN ÇIKMIŞTIR. İŞBİR, DEVLETİN VE MİLLETİN FABRİKASIDIR. BU GÜCÜNÜ, DAİMA SEKTÖRÜN ÖNÜNDE GİDEREK GELİŞTİRMEKTEDİR.”

İşbir Elektrik, sektörde ülkemizin en eski firmalarından biri. Hem sektöre hem de ülke ekonomisine çok ciddi katıklarda bulunan İşbir Elektrik’in Genel Müdürü Burhan Özgür, sorularımızı cevapladı.
 
İşbir Elektrik’in hikâyesini kısaca sizden dinleyebilir miyiz?
Türkiye’nin ilk jeneratör fabrikası İşbir Elektrik Sanayi AŞ’dir. Türkiye’de bu alanda bir okul olduğumuzu ve sektördeki pek çok firmanın yetişmiş elemanının kendi bünyemizden çıktığını belirtmek isterim. İşbir, yurt dışında çalışan Türk işçilerimizin ortaklığıyla 1977’de kurulmuş bir şirkettir. Adını ‘İşçi Birliği’nden esinlenerek almıştır ve 1988’den itibaren de Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) bağlı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Sermayemizin yüzde 99,85’inin ait olduğu TSKGV bünyesindeki 6 şirketten birisiyiz.
İşbir, devletin ve milletin fabrikasıdır. Bu gücünü, daima sektörün önünde giderek korumakta ve geliştirmektedir. Alternatör üretiminde öncü olan İşbir, en iyi işçilikle en iyi malzemeyi kullanarak ürünlerinin kalitesini en üst seviyede tutmaktadır. Uzakdoğu kökenli malzeme kullanmamaktadır. 

İşbir Elektrik’in hizmetleriyle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Faaliyet alanımızı jeneratör, alternatör, elektrojen grupları, elektrik panoları ve konvertörlerin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, test faaliyetleri, sertifikasyonu, kalifikasyonu ve lojistik desteğinin sağlanması olarak özetleyebiliriz.

Ürün çeşitliliğinizden ve ürünlerinizin özelliğinden bahsedebilir misiniz?
İşbir, Türk savunma ve havacılık sanayisinde yürütülen çok sayıda projede önemli roller üstlenmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nde kullanılan tüm insansız hava araçlarının (İHA) yer sistemlerinin jeneratör grupları, tarafımızdan üretilmektedir. TUSAŞ’ın ürettiği Anka, Baykar Makina’nın ürettiği Bayraktar TB2 ve Vestel Savunma’nın ürettiği Karayel sistemlerinin tüm jeneratörleri, tesislerimizde, mühendislerimizin tasarımı, teknisyen ve işçilerimizin emekleriyle üretilmekte, TSK ve güvenlik birimlerinin hizmetine sunulmaktadır. Kara Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında ise Taktik Saha Muhabere Sistemleri’nde (TASMUS) kullanılması planlanan 2x15 kVA gücündeki römorklu jeneratörler Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nde kullanılacak olup bu projenin yanı sıra Ateş Destek Otomasyon Projesi (ADOP) kapsamında üretilen 2x15 kVA jeneratörler; Mobil Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemleri’nde kullanılan 2x13 kVA dual jeneratörler; Modüler Geçici Üs Bölgeler için üretilen farklı güçlerdeki senkron jeneratörler; Sınır Güvenliği Projesi kapsamında kullanılacak olan 2x25 kVA dual jeneratörler ve Telsiz Sistemi Projesi kapsamında kullanılan 2x13 kVA otomatik yedekli jeneratörlerin üretimi devam etmektedir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen MİLGEM jeneratörleri de İşbir tarafından üretilmiştir. İşbir olarak birçok savunma sanayii projesinin yanı sıra sivil sektörde de üretimlerimiz devam etmektedir. Geçmişte de birçok örnekleri olduğu gibi şu an devlet hava meydanları, belediyeler, bankalar, maden firmaları, toplu konut firmaları, fabrikalar, çiftlikler, marketler ve gıda firmalarına çeşitli güçlerde jeneratörler üretmekteyiz. 

ghjjh

Yukarı