Ana içeriğe atla

apti

HASTANE TEMİZLİĞİ PROFESYONEL OLARAK YAPILMALI

11.07.2019 - 16:53

Hastanelerin hastaların daha sağlıklı bir ortamda tedavi görmesi için devamlı olarak temiz olması gereken ortamlar olduğunu belirten Uçar Grup Şirket Sahibi Şaduman Uçar, bu alanlarda yapılacak olan temizleme işleminin profesyonel olarak yapılması gerektiğini söylüyor.

Hastaneler, temizlik uygulamaları açısından en güç alanlardan biri... 7 gün 24 saat hizmet veren hastanelerin hastaların daha sağlıklı bir ortamda tedavi görmesi için devamlı olarak temiz olması gerekiyor. Hastanelerde uyguladığınız temizlik hizmetlerinden bahseder misiniz?  
Hastaneler hastaların daha sağlıklı bir ortamda tedavi görmesi için devamlı olarak temiz olması gereken ortamlardır. Bu alanda yapılacak olan temizleme işleminin profesyonel olarak yapılması gerekir. Kullanılan temizlik ürünlerinin antibakteriyel olması bakterilerin ortamdan yok edilmesini sağlar. Bu nedenle hastane temizliği konusunda deneyimli veya yeterli bilgiye sahip olan ekip ile bu işlem daha etkili bir şekilde yapılır. Hastaların sağlığı açısından devamlı olarak alanların temizlenmesi gerekir. Bu nedenle yapılacak temizlik işlemi sırası ile yapılarak farklı alanlardaki kir, toz ve bakteriler diğer alanlara götürülmeden dezenfekte edilerek temizleme işlemine devam edilir. Hastanenin boyutuna göre farklı sürelerde yapılacak olan temizleme işlemi sayesinde daha temiz ve hijyenik şekilde hastaneler temizlenir. Yapılacak olan temizlik işlemi sırası ile yapılır ve bu şekilde hastanenin her alanı daha detaylı bir şekilde temizlenerek bu sayede hastane de barınan bakteri ve mikropların ortamdan uzaklaştırılması sağlanır. Hastanede tuvalet, yatakhane, muayene odaları, kontrol odaları ya da ameliyathane gibi kullanılan her alanda etkili şekilde temizleme işlemi yapılır. Her aşama sırası ile yapılarak bu şekilde farklı alanlarda bulunan kirlerin diğer alana bulaşması engellenmiş olunur.

Hastane temizliğinde en çok dikkat ettiğiniz noktalar neler?
Hastane temizliklerinde en büyük risk enfeksiyon riskidir. Hastanın eliyle temas ettiği her bir alan kritik bir öneme sahip. Genel alan tuvaletleri, kapalı birilimler, hasta yatış odaları, poliklinik alanlarının etkin bir şekilde yaptığımız temizlikler enfeksiyondan doğan riskleri en alt düzeylere çekmeyi amaçlamaktadır.  Firma sahibinin iki oğlu da doktor olmasından dolayı, personel eğitimlerini bizzat kendileri vermekte ve birçok firmaya göre bu durum avantaj sağlamaktadır. Çalıştığımız hastaneler de bu anlamda daha avantajlı duruma geçmektedirler.

Sağlık kuruluşlarına verilen temizlik hizmetinin diğer temizlik hizmetlerinden farkı nedir?
Hastaneler mikroorganizmaların çok yoğun bir şekilde bulunduğu ortamlardır. Bu nedenle temizlik algısı diğer hizmet alanlarından ayrılmaktadır. Kullandığımız kimyasallar genel temizlik alanlarında kullanılanlardan biraz farklı içeriktedir. Ayrıca hastane temizliğinde diğer temizlik hizmetlerinden farklı olarak kullanılan paspas, mop v.s. tekstil ürünleri tek kullanımlık olmasına önem verilmektedir. Bunun nedeni mikroorganizmaları bir yerden başka bir yere taşımamaktır.

ghjjh

Yukarı