Ana içeriğe atla

ayos

HEDEFİMİZ SEKTÖRDE HİZMET VE KALİTE STANDARTLARINI ARTIRMAK

06.05.2021 - 12:43

Tesis yönetimi sektöründe uzman olan profesyoneller tarafından kurulan Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği (PTYD), sektörde hizmet ve kalite standartlarını artırmak için çalışıyor. Hedeflerine ilişkin sorularımızı cevaplayan PTYD Başkanı Yahya Sağır, “Tesis yönetimine yönelik TSE şartlarının oluşturulmasından sonra sektörümüzün önünün tam olarak açılacağına inanıyorum.” dedi.

Yahya Bey, öncelikle Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği’nin sektör için hayırlı olmasını

diliyorum. PTYD’nin kuruluş süreci nasıl gerçekleşti?

Tesis yönetimi sektörü, Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan sektörlerinden birisidir. Son yıllarda hem dünyada hem de ülkemizde giderek gelişen ve önem kazanan bu sektörde çözüm bekleyen sorunlar da gittikçe artmaktadır. Bu sorunların çözümü için sorumluluk alarak çalışmak isteyen 4 Tesis Yönetimi firması, sektörümüze yönelik hizmet veren öncü 2 yazılım firması ve sektörümüzce tanınan İstanbul Barosu Kat Mülkiyeti Hukuk Komisyonu Başkanı bir araya gelerek Kasım 2020’de Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği’ni kurduk.

Derneğinizin amacı ve hedefleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yönetim şirketlerinin ve çalışanlarının toplum tarafındaki görünürlüğünün ve değerinin artırılmasını sağlamak, tesislerin ve tesis yöneticilerinin yönetim süreci ve hizmetleri ile ilgili sorunlarına çözümler üretmek, tesis yönetimi alanında rekabet edilebilir düzeyde kalitenin geliştirilmesine katkıda bulunmak, yöneticilerin yetkinliklerini ve farkındalıklarını artırmak, tesislerde ve toplu yaşam alanlarında yaşayan vatandaşlarımızı bilinçlendirmek, sektörde hizmet ve fiyat standartları ile kaliteyi artırmak amacıyla derneğimizi kurduk.

Derneğimiz üyeleri arasında sektörümüz için çok önemli olan Kat Mülkiyeti Kanunu Hukukuna hâkim olan ve çalışmalar yürütülen hukukçularımız ile yine Kat Mülkiyeti Kanununa hâkim eğitmenlerimiz de bulunmakta. Hedefimiz dünyada hem de ülkemizde giderek gelişen ve önem kazanan Tesis Yönetimini, sürekli büyüyen ve gelişen yapısıyla Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan bu işi yapan ve yapacak olan herkese verdiğimiz ve vereceğimiz eğitimlerle bilinçlendirerek sektöre faydalı olabilmektir.

Sektörün sesini daha gür duyurma adına TRFMA ile iş birliği gerçekleştirdiniz. Bu birliktelik sektöre

neler katacak?

12 binden fazla tesise, 500 bini aşkın bağımsız birime, 3 - 4 milyon insana 150 bini kişiyi aşkın personelle 500 – 600 milyarlık iş hacmi ile sektörümüzde hizmet vermekteyiz. İşin mutfağından gelen ve yıllarını bu sektöre hizmet veren firmaların üyesi olduğu PTYD ve TRFMA olarak güç birliğindeki amacımız, kendi içerimizde kurmuş olduğumuz komisyonlarımızın yapacakları çalışmaları harmanlayarak ilgili bakanlıklara rapor halinde sunmakla birlikte firmaların sertifikasyonlanması ve sektörümüze yönelik TSE şartlarını oluşturarak hizmet alan insanların sıkıntılarını ve tesislerde çıkan maliyetleri indirgeyerek çözüm üretmektir.

Sektörün potansiyeli ve geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörde faaliyet gösteren firmalara bakıldığında Türkiye genelinde kurumsal yapısı zayıf hizmet firmalarının oluşturduğu, bütünsel yönetim anlayışı ile yatırımcılar ve hizmet firmaları arasında konumlanması gereken tesis yönetimi firmalarının halen azınlıkta olduğunu görmekteyiz. Hizmet satın alma stratejisi olarak bilinçsiz bir şekilde en ucuz alternatife yönelmek, modern anlamda tesis yönetimi sektörünün oluşmasının önündeki en büyük engeldir. Devletimizin tesis yönetimi firmalarının sertifikasyonlanması ve sektörümüze yönelik TSE şartlarının oluşturulmasından sonra sektörümüzün önünün tam olarak açılacağına inanıyorum.

dfg

Yukarı