Ana içeriğe atla

apti

İHRACATLA BÜYÜYEN TÜRK ZEYTİNYAĞI MARKASI: RICCOLIVO

21.01.2019 - 11:15

Arnas Tarım CEO’su Behiye Teymur: “Premium natürel sızma zeytinyağı markamız Riccolivo ve yüksek kaliteli natürel sızma zetinyağı markamız Veraolive ile birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz.”

Arnas Tarım CEO’su Behiye Teymur ile şirketin kuruluşunu, çalışmalarını ve markalı ürünlerini konuştuk. 

Arnas Tarım’ın kuruluşu hakkında bilgi verebilir misiniz?
Arnas Tarım, Arnas Ailesi’nin 350 yıllık tarım tecrübesini teknoloji alanındaki deneyimle birleştirerek en kaliteli ve doğal ürünleri tüketiciye sunmak amacıyla kuruldu. Arnas Ailesi, Türkiye’nin Güneydoğu’sunda (Mezopotamya) 350 yıllık köklü bir geçmişe sahiptir. Ailenin varisleri olarak Arnas Tarım şirketini kurduk. İki farklı markayla natürel sızma zeytinyağı ve modern yöntemlerle hazırlanmış geleneksel Türk kahvelerini üretiyoruz. Yüzde 100 doğal el yapımı sabunlar da üretmekteyiz. Güçlü geçmişini arkasına alarak ihracat ağırlıklı kurulan Arnas Tarım’ın hedef ülkeleri arasında Rusya, Amerika, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri yer alıyor. 

Markalarınızdan bahsedebilir misiniz?
Zeytinyağı için iki markamız bulunuyor: Premium natürel sızma zeytinyağı markamız Riccolivo ve yüksek kaliteli natürel sızma zetinyağı markamız Veraolive. Aynı zamanda el yapımı sabunlarımızın markası The Soap Factory ve geleneksel Türk kahvesi markamız The Mill Coffee. 

AMACIMIZ KALİTELİ ÜRÜNÜ HER KESİME ULAŞTIRMAK
Üretim ve yönetimlerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Üretim ve şişeleme Edremit’ten, yönetim, koordinasyon ve markalaşma gibi organizasyonel faaliyetler ise İstanbul’daki genel merkez ofisimizden yürütülüyor. Zeytinyağlarımız, dünyanın oksijeni en yüksek noktalarından biri olan Kaz Dağları eteklerinden, Edremit ve Ayvalık yöresinden gelmektedir. Ağaçtan elle toplanan zeytinler, olabildiğince hızlı şekilde yağlarının çıkarılması için soğuk sıkım merkezine getiriliyor. Bu sebeple de en düşük asit seviyesine sahiptir. Natürel sızma zeytinyağlarımızın asit oranı 0,3-0,8 arasındadır. Edremit’teki tesislerimizde yıllık 4 milyon 450 bin şişe üretim yapıyoruz. Tesislerimizin fiziki yapısı ve kullandığımız teknolojik donanımlar sayesinde gerekirse bu rakamların üzerine de çıkabiliyoruz. İhracat odaklı bir planlama yaptık. İhracat yaptığımız her ülkede, o ülkenin dinamiklerini çok iyi bilen satış temsilcilerimiz bulunuyor. Böylece şu anda satışlara başladığımız 7 ülkeden gelen tüm istekleri hızlıca çözüyoruz. Satış ekibimizde 10’dan fazla dil konuşuluyor. Bu da bizi diğer markalardan farklı kılan en güçlü özelliklerimizden. Aydan aya ihracat yaptığımız ülke sayısını artırıyoruz.

BAZI UYGULAMALAR BİZE HIZ VE ZAMAN KAYBETTİRİYOR
İhracatçı bir şirket olarak devletten beklentileriniz neler?
Birçok konuda çok basamaklı denetimlere ve kontrollere tabii tutuluyoruz. Bu süreçlere rağmen her bir ihracat dosyamızda yapılmış olan tüm kontrollerin baştan yapılması gerekiyor. Bu da bize uluslararası arenada hız ve zaman kaybettiriyor. Ülke ekonomisi için en önemli gelir kaynağı olan ihracatın daha hızlı yapılması hepimiz için çok faydalı olacaktır. Bir ülkeye bir şişe numune göndereceğimizde dahi ihracat yapıyormuş gibi birçok evrak tamamlıyoruz. Dijitalleşen dünyada resmi belgelerin dijital kopyalarına ulaşımın kolaylaştırılması gerektiği inancındayız. Diğer bir nokta ise üreticiler teknolojik imkânlarla tanıştırılmalı, hasadın doğru yapılması için çiftçi mutlaka eğitilmeli, ambalaj ihtiyacı için cam şişe fabrikaları harekete geçmeli.
 

ghjjh

Yukarı