Ana içeriğe atla

apti

İNOKSAN NİTELİKLİ İŞ GÜCÜYLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

20.12.2019 - 15:05

İnoksan Genel Müdürü Esra Batkın: “2019 yılını başarılı rakamlar ile kapatıyoruz. 2020 yılında da hareketliliğin aynı seviyelerde devam etmesini ümit ediyoruz.”
 

İnoksan olarak endüstriyel mutfak sektöründe, lider durumunda olduğunuzu biliyoruz. Firmanızın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz?
1980 yılında Vehbi Varlık tarafından kurulan İnoksan, 4 bin çeşide varan yardımcı mutfak ürünüyle; otel, bar, kafe, restoran, catering ve turistik tesis gibi yeme içme alanlarının bulunduğu tüm mekanlara gereken tüm ürün ve aksesuarları üretip, gerektiğinde ithal ederek müşterilerine sayısız alternatif sunuyor. Mutfak profesyonellerinin taleplerine üst seviyede çözümler sağlayan İnoksan bunların yanı sıra çamaşırhane ekipmanları, açık büfeler ve soğuk odalar da üretiyor. 20 bin metrekare kapalı alanda kurulu teknolojik bir mutfak üssüne sahip İnoksan, 5 kıtaya ihracat yapıyor. İnoksan aynı zamanda Ekonomi Bakanlığı’nın “Türkiye’den dünya markaları yaratmak” amacıyla uyguladığı Turquality programı kapsamında, 5 yıllık Gelişim Yol Haritası’nda yer alan hedeflerini adım adım gerçekleştiriyor. Bu noktada Turquality programında 3 yılı geride bıraktık. 

Türkiye’deki endüstriyel mutfak sektörü şu an hangi aşamada? Nasıl değerlendiriyorsunuz?
Endüstriyel mutfak sektörü bugün baktığımızda; 15 milyar lira pazar büyüklüğüne ulaşan ve 60 bin kişiye istihdam sağlayan dev bir sektör. Çevre ülkeler arasında birinci ve Avrupa’da endüstriyel mutfak ekipmanları üretimi konusunda ikinci sıradayız. İhracatta da aynı şekilde Türkiye olarak oldukça iyi bir konumdayız. Dünya arenasında yenilikçi ürünlerimiz ile boy gösteriyor ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Bu doğrultuda fabrikamıza yaptığımız teknolojik yatırımları sürdüreceğiz.

Müşterileriniz istekleri doğrultusunda yeni çalışmalar yapıyor musunuz? Son dönem çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
İnoksan Ar-Ge Merkezi sürekli gelişen teknolojik alt yapısı ve nitelikli iş gücüyle büyümeye devam ediyor. 35‘in üzerinde özgün endüstriyel ürün tasarım tescili ile yıllık ciromuzun yüzde 2’si Ar-Ge faaliyetlerine ayrılmaktadır. Türkiye’de ilk yerli kombi fırını üreten şirket biziz. Inosmart marka fırınlarımız ile sektörün ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ediyor ve onları dinleyerek Ar-Ge çalışmalarımızı güçlendiriyoruz. Bunun yanı sıra 6 bin tabak yıkama kapasiteli BYF600 bulaşık yıkama makinemiz sektör profesyonellerinden yoğun ilgi görüyor. 
Faaliyet alanlarımız içerisinde ana mutfak, açık büfeler başta olmak üzere; gemi mutfağı, hastaneler, fabrikalar, okullar gibi birçok güçlü referans bulunuyor. 

2019 yılı nasıl geçti? 2020 hedeflerinizden bahseder misiniz?
2019 yılını başarılı rakamlar ile kapatıyoruz. 2020 yılında da hareketliliğin aynı seviyelerde devam etmesini ümit ediyoruz. Dışarıda yeme içme alışkanlıkları her geçen gün değişiyor ve bizler de Avrupa ile rekabet edebilecek düzeyde kendimizi geliştiriyoruz. Avrupa’nın en iyi mutfakları bugün baktığımızda Fransız, İtalyan ve Türk mutfağı olarak gösteriliyor. Mutfaktaki maharetlerimizi işimize yansıtıyor ve mutfak profesyonellerine dünyanın her köşesinde teknolojik çözümler sunuyoruz.  Yine 2019 yılı içerisinde 80’i aşkın ülkeye ihracat yaptığımızın da altını çizmek isterim. 

ghjjh

Yukarı